X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.01.2023 р. № 145/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо отримання марок акцизного податку на залишки алкогольної продукції, які утворились в незавершеному виробництві при виробництві алкогольних напоїв та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, щоздійснює виробництво алкогольних напоїв: настоянки «Сюрприз на коньяку» та настоянки «Легенда Тернополя. На коньяку» міцністю 40% і згідно із рецептурою, в складі даної продукції, окрім спирту етилового та інших інгредієнтів, міститься алкогольний напій – коньяк. Товариство сплачує акцизний податок до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої, шляхом погашення авальованого векселя і відповідно отримує марку акцизного податку на суму сплати акцизного податку.

Крім цього підприємство сплачує акцизний податок за 100% коньячний спирт, який міститься у коньяку, що використовується при виробництві відповідного алкогольного напою.

На даний час, через тимчасову окупацію частини території України, з якої Товариство отримувало коньяк, воно змушене купувати коньяк, розлитий у пляшки (готовий продукт з маркою акцизного податку). При цьому акцизний податок сплачується, оскільки він включений у ціну товару.

При виробництві алкогольних напоїв з використанням коньяку, незалежно від способу його отримання (акцизний податок за коньячний спирт сплачується завжди), відбувається «вивільнення» спирту етилового, адже продукція Товариства має міцність 40%, що включає в себе: абсолютний алкоголь зі спирту етилового неденатурованого та спирту коньячного, а марка акцизного податку отримується на ЛГП міцністю 40%, з розрахунку використання виключно спирту етилового неденатурованого.

Збільшується залишок водно-спиртової суміші з якої Товариство не може виробити продукцію.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступногозапитання:яким чином для забезпечення виробничого процесу та цільового використання залишків незавершеного виробництва, які постійно збільшуються, отримати марку акцизного податку на суму вже сплаченого акцизного податку?

Щодо зазначеного питання.

Відповідно до п.п.14.1.281п. 14.1 ст. 14 Кодексу виробництво підакцизних товарів (продукції) - технологічний процес, в тому числі змішування, здійснення якого внаслідок зміни форми, властивостей або складу сировини, напівфабрикатів або готової продукції призводить до отримання підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), надання таким товарам інших властивостей, що призводить або не призводить до збільшення обсягів таких товарів.

Платником акцизного податку є, зокрема, особа, яка виробляє підакцизні товари (продукцію) на митній території України (п.п. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).

Згідно із п.п. 213.1.1 п. 213.1 ст.213 Кодексу обєктами оподаткування є операції, зокрема, з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції).

При реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції), як сировини для виробництва іншої підакцизної продукції, зокрема алкогольних напоїв, такі операції звільняються від оподаткування акцизним податком  (підпункт 213.3.5 пункту 213.3 статті 213 Кодексу).

Отже, норми підпункту 213.3.5 пункту 213.3 статті 213 Кодексу застосовуються до виробників підакцизної продукції, які її реалізують та/або передають в межах одного підприємства для виробництва іншої підакцизної продукції, а не до суб’єктів, які придбавають підакцизну продукцію, в тому числі для виробництва іншої підакцизної продукції.

Відповідно до п.п. 222.1.2 п. 222.1 ст. 222 Кодексу суми акцизного податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку.

Водночас згідно п. 225.1 ст. 225 Кодексу суб’єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов’язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.

Таким чином, у разі якщо при виробництві алкогольних напоїв, які зазначені у запиті, використовується як спирт етиловий так і коньяк, то у податковому векселі має зазначатися сума акцизного податку, яка обраховується виходячи з розміру ставок та загального обсягу 100 % спирту в алкогольних напоях, який буде міститися у такій продукції, що  виготовлена з їх використанням.

В подальшому відповідно до підпункту 226.13 пункту 226 Кодексу кількість марок акцизного податку, яку можуть отримати виробники алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, визначається відповідно до сплаченої суми податку.

Продаж марок здійснюється на підставі поданих покупцем марок в електронній формі пакету документів, зокрема: довідки про сплату суми податку, яка розрахована за ставками для готової продукції (для алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований) та заявки-розрахунку кількості марок.

Згідно із п. 10 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 (далі – Положення) продаж марок здійснюється на підставі поданих покупцем марок за місцем його реєстрації як платника акцизного податку в електронній формі:

довідки про сплату суми податку, яка розрахована за ставками для готової продукції (для вітчизняних виробників алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований);

заявки-розрахунку кількості марок.

Форми довідки та заявки-розрахунку, передбачених цим пунктом, затверджуються Мінфіном.

Форма Заявки-розрахунку на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 15 лютого 2021 року № 102 (далі –  Заявка-розрахунок).

Отже,враховуючи вищевикладене, для забезпечення виробничого процесу Товариство використовуватиме залишки незавершеного виробництва (водно-спиртової суміші - як сировини) для виробництва алкогольних напоїв. Тому, для отримання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв Товариству необхідно сплатити суму акцизного податку, яка обраховується виходячи з розміру ставок та загального обсягу 100 % спирту в алкогольних напоях, який буде міститися у такій продукції, та подати документи відповідно до Положення та Заявку-розрахунок відповідно до сплаченої суми податку.

Слід зазначити, що до звернення Товариства не надано будь-яких первинних документів фіксуючих факти здійснення господарських операцій.

Інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).