X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 24.01.2023 р. № 162/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду запиту Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо порядку перебування на спрощеній системі з особливостями оподаткування, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило, що є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу.

Товариство, посилаючись на норми чинного законодавства, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи має право Товариство, знаходячись на спрощеній системі оподаткування, здійснити надання поворотної безвідсоткової фінансової допомоги іншій юридичній особі?
  2. Чи має право Товариство, знаходячись на спрощеній системі оподаткування, надавати багаторазову поворотну фінансову допомогу та фінансову допомогу за декількома договорами як одному суб’єкту господарювання, так і декільком суб’єктам господарювання?
  3. Які наслідки матиме Товариство у випадках надання фінансової допомоги в наведеному вище порядку за першим та другим питанням?

Щодо першого-третього питань

Відповідно до підпункту 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Кодексу поворотна фінансова допомога – сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до Кодексу, зокрема,               підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктом 9, яким встановлено, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV Кодексу застосовуються з урахуванням визначених особливостей.

Пунктом 9.3 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу визначено, що платниками єдиного податку третьої групи, з особливостями оподаткування, без урахування обмежень, встановлених пунктом 291.5 статті 291 Кодексу не можуть бути суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють:

обмін іноземної валюти;

виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів, роздрібної торгівлі підакцизними товарами);

видобуток, реалізацію корисних копалин (крім видобування підземних та поверхневих вод підприємствами, які надають послуги централізованого водопостачання та водовідведення);

страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;

представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;

фізичні та юридичні особи - нерезиденти.

Враховуючи зазначене, надання Товариством поворотної фінансової допомоги іншому суб’єкту господарювання не суперечить вимогам пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу щодо можливості застосування спрощеної системи з особливостями оподаткування.

Поряд з тим зазначаємо, що необхідною умовою правильного застосування норм податкового законодавства є встановлення всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.

Додатково повідомляємо, що відповідно до пункту 528 та підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій  в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію  (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).