X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.01.2023 р. № 169/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення                                  Товариства щодо порядку складання податкових накладних та розрахунків коригування за операціями з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство надає послуги з міжнародного перевезення вантажів, які підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою.  Такі послуги надаються на умовах попередньої оплати.

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:

1) ставки ПДВ, яка має бути зазначена у податковій накладній, складеній на дату отримання попередньої оплати: 0 відсотків чи 20 відсотків;

2) порядку складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання попередньої оплати із застосуванням ставки                ПДВ 20 відсотків.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно пунктом 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, а також з постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (пункт 187.1 статті 187 ПКУ).

Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань, визначену статтею 187 ПКУ, платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН)  у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт  201.7 статті 201 ПКУ).

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань за податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН. Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Відповідно до підпункту «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Статтею 67 Господарського кодексу України  встановлено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

 

Щодо питання 1

У ситуації, описаній у зверненні, якщо договором між перевізником та замовником передбачено постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів, та такий перевізник отримує від замовника попередню оплату вартості таких послуг (що підтверджено відповідними первинними документами), то на дату отримання такої попередньої оплати перевізник складає на замовника податкову накладну на суму попередньої оплати за послуги з міжнародного перевезення із застосуванням нульової ставки ПДВ, за умови, що надалі таке міжнародне перевезення обов’язково буде підтверджене єдиним міжнародним перевізним документом.

У разі, якщо таке міжнародне перевезення надалі не буде підтверджене єдиним міжнародним перевізним документом, то податкові зобов’язання за такою операцією повинні бути визначені на дату отримання авансу із застосуванням ставки ПДВ 20 відсотків.

Щодо питання 2

У разі, якщо за операціями з постачання послуг, які підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 0 відсотків (зокрема, послуг з міжнародного перевезення вантажів), було застосовано ставку ПДВ 20 відсотків, зайво нараховані (сплачені) за такими операціями суми ПДВ підлягають поверненню покупцю або зарахуванню в рахунок оплати майбутніх поставок.

У даному випадку податкові зобов’язання з ПДВ, визначені у податкових накладних, складених із застосуванням ставки ПДВ 20 відсотків, підлягають коригуванню шляхом складання на дату такого повернення/зарахування коштів та реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до відповідної податкової накладної, яким виводяться в нуль її показники. Одночасно платник податку – постачальник зобов’язаний на дату виникнення податкових зобов’язань скласти податкову накладну за операцією з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів із застосуванням ставки ПДВ 0 відсотків та зареєструвати її в ЄРПН.

В той же час кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин має розглядатися з урахуванням договірних умов та суттєвих обставин здійснення конкретних господарських операцій, а також первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.