X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.01.2023 р. № 178/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України на виконання рішення окружного адміністратівного суду в м. Києві, що набрало законної сили за наслідками його апеляційного перегляду Шостим апеляційним адміністративним судом, яким скасовано податкову консультацію Державної фіскальної служби України, та, враховуючи положення ст. 53 Податкового кодексу України (далі – ПК України), а також виходячи з висновків суду, надає нову індивідуальну податкову консультацію стосовноутримання податку з доходів нерезидента у разі виплати членських внесків нерезидентам – неприбутковим міжнародним організаціям, яка може застосовуватись у періоді, який розглядався у запиті платника.

Товариство звернулося з проханням, надати податкову консультацію стосовно необхідності оподаткування податком на доходи нерезидентів членських внесків, сплачених товариством на користь зазначених у листі міжнародних організацій, як від власного імені так і за державу Україна. При наданні відповіді було прохання врахувати особливості утримання податку з доходів нерезидента, визначені підпунктом 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 ПК України, а саме, що податок за ставкою 15% утримується з суми виплат.

У своєму зверненні, що розглядалося за оскарженою індивідуальною податковою консультацією, заявник зазначив, що товариство є членом 7 міжнародних організацій, до яких сплачує членські внески. Крім того, товариством також сплачуються членські внески до міжнародних організацій, членом яких є держава Україна. Функція міжнародних організацій полягає в дослідженнях законодавства країн-учасниць, публікації висновків і рекомендацій, організації заходів, зустрічей та робочих груп для полегшення комунікації між їхніми членами та зацікавленимиінституціями, компаніями тощо.

Крім того зазначено, що неурядові організації міжнародного характеру, членом яких є заявник, це некомерційні міжнародні організації в галузі залізничного транспорту. Сплата членських внесків здійснюється для забезпечення функціонування виконавчих органів зазначених організацій.

Проаналізувавши оскаржувану позивачем податкову індивідуальну консультацію, суд зазначив наступне.

Особливості оподаткування податком на прибуток доходів, сплачених на користь нерезидентаврегульовані пунктом 141.4 статті 141 ПК України.

Так, підпунктом 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 ПК України визначаються конкретні види доходу, отримані нерезидентом із джерелом походження з України, які підлягають оподаткуванню податком на прибуток, серед яких:

а) проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти зпозиками та борговими зобов’язаннями, випущеними (виданими) резидентом;

б) дивіденди, які сплачуються резидентом;

в) роялті;

г) фрахт та доходи від інжинірингу;

г)лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента-лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди;

д) доходи від продажу нерухомого майна, розташованого на території України, яке належить нерезиденту, у тому числі майна постійного представництва нерезидента;

е) прибуток від здійснення операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, деривативів абоінших корпоративних прав, визначений відповідно до цього розділу;

ж) винагорода за провадження нерезидентами або уповноваженими ними особами культурної, освітньої, релігійної, спортивної, розважальної діяльності на території України;

з) брокерська, емісійна або агентська винагорода, отримана від резидентів або постійних представництв інших нерезидентів стосовно брокерських, комісійних або агентських послуг, наданих нерезидентом абойого постійним представництвом на території України на користь резидентів;

и) внески та премії на страхування або перестрахування ризиків в Україні (у тому числі страхуванняризиків життя) або страхування резидентів від ризиків за межами України;

і) доходи, одержані від діяльності у сфері розваг (крім діяльності з проведення лотереї);

ї) доходи у вигляді благодійних внесків та пожертвувань на користь нерезидентів.

Відповідно до абзацу «й» підпункту 141.4.1 пункту 141.4 статті 141 ПК України, оподаткуваннюпідлягають, зокрема, інші доходи нерезидента від провадження господарської діяльності на території України.

За приписами пункту 1.1 статті 1 ПК України відносини, що виникають у сфері справляння податків зборів, регулюються ПК України.

Згідно з пунктом 5 статті 5 ПК України поняття, правила та положення, установлені ПК України застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПК України, викладені статті 14 ПК України.

Пунктом 133.2 статті 133 ПК України зазначено, що платниками податку на прибуток – нерезидентами єюридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джереломпоходження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.

Підпунктом 14.1.122 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено поняття «нерезидент» - це, зокремаіноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України; дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва інших держав і міжнародних організацій в Україніфізичні особи, які не є резидентами України.

Відповідно до підпункту 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 ПК України, постійне представництво – постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідкиприродних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар’єр чи будь-яке інше місце видобуткуприродних ресурсів; склад або приміщення, що використовується для доставки товарів, сервер.

У розумінні ПК України, господарська діяльність – діяльність особи, що пов’язана з виробництвом(виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділ, також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (підпункт 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Пунктом 133.3 статті 133 ПК України передбачено, що постійне представництво до початкугосподарської діяльності стає на облік в контролюючому органі за своїм місцезнаходженням у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державнуфінансову політику.

Згідно з висновком суду, враховуючи мету створення та суть діяльності міжнародних організацій, членом яких є заявник, є підстави стверджувати, що вказані міжнародні організації не здійснюють господарськудіяльність та не мають на меті отримання прибутку в розумінні положень підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України, є некомерційними міжнародними організаціями в галузі залізничного транспорту, сплата членських внесків здійснюється на забезпечення функціонування виконавчих органів зазначених організацій.

Виходячи з висновків суду, сплачені позивачем на користь вказаних міжнародних організацій членські внески не можуть вважатися доходом нерезидента в цілях оподаткування за правилами абзацу «й» підпункту 141.4.2 пункту 141.4 статті 141 ПК України.

Відповідно до пункту 528 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ ПК України тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 ПК України щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ ПК України для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період  до припинення  або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.

Додатково повідомляємо, що ця консультація, надана на виконання рішення окружного адміністративного суду в м. Києві, відповідно до положень статті 52 ПК Українимає індивідуальний характер та може застосовуватися виключно заявникому періоді, який розглядався у запиті платника.