X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.01.2023 р. № 187/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства, надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС, щодо порядку виправлення помилки у кількісному показнику податкової накладної, формування податкового кредиту та заповнення податкової звітності з ПДВі, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, у серпні 2022 року Товариствомбуло здійснено попередню оплату постачальнику у розмірі 50 (п’ятдесяти) відсотків вартості послуг.На дату отримання коштівпостачальником було складено податкову накладну із зазначенням у графі «кількість» «1» замість «0,5» та зареєстровано її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). У вересні 2022 року до такої податкової накладноїпостачальником було складено розрахунок коригування з типом причини коригування «104», у якому було змінено кількість послуг (з «1» на «0,5»), при цьому сума податкового зобов’язання не змінилася.

Реєстрацію розрахунку коригування в ЄРПНбуло зупинено, та після надання пояснень та копій документів у жовтні 2022 року було внесено запис про реєстрацію в ЄРПН такого розрахунку коригування.

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:

1)      правомірності виправлення постачальником кількісного показника в податковій накладній у порядку, описаному у зверненні,та права Товариствана податковий кредит за такими податковою накладною та розрахунком коригування;

2)      періоду, який необхідно зазначити в додатку 1 до податкової декларації з податку на додану вартість (далі – декларація) у ситуації, описаній у зверненні.

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань,  на підставі  первинних  документів,  регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Пунктом 187.1 статті 187 ПКУ встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):

дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань, визначену статтею 187 ПКУ, платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт  201.7 статті 201 ПКУ).

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт  201.10 статті 201 ПКУ).

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів/необоротних активів (у тому числі при їх імпорті) та послуг.

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Форма та порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок № 21).

Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 21 до декларації вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункт 6 розділу ІІІ Порядку № 21).

У складі декларації подаються передбачені Порядком № 21 додатки.Додатки додаються до декларацій за наявності подій, які підлягають відображенню у таких додатках (пункти 9, 11 розділу ІІІ Порядку № 21).

Додатками до декларації є, зокрема, «Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних / розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в ЄРПН, та про податковий кредит з урахуванням його коригування» (Д1) (додаток 1).У таблиці 2.1 додатку 1 до декларації деталізуються суми податкового кредиту, відображені у розділі ІІ «Податковий кредит» декларації. Зокрема, у зазначеній таблиці відображаються показники податкових накладних, на підставі яких суми ПДВ віднесено до податкового кредиту.

Виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Зважаючи на положення пункту 44.1 статті 44, а також пункту 187.1 статті 187, пункту 192.1 статті 192, пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6  статті 198, пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПКУ, податкова накладна, у якій невірно зазначено показник «кількість (об’єм, обсяг)» товарів/послуг, що є обов’язковим реквізитом податкової накладної, є такою, що складена з порушенням норм ПКУ, не відповідає первинним документам, не дає змоги ідентифікувати здійснену операцію, отже не може бути підставою для формування податкового кредиту покупцем.

З метою виправлення помилок, допущених у такій податковій накладній, платник податку - постачальник:

на дату виявлення помилки повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної, в табличній частині якого зі знаком «-» відобразитиїї показники (вивести в нуль);

на дату виникнення податкових зобов'язань (у даному випадку – на дату отримання попередньої оплати) скласти податкову накладну, в якій зазначити правильні показники щодо кількості послуг(далі – нова податкова накладна). Така податкова накладна після її реєстрації в ЄРПН може бути підставою для віднесення покупцем сум ПДВ, зазначених у ній, до податкового кредиту (за умови дотримання інших правил формування податкового кредиту, визначених ПКУ). 

Щодо питання2

У ситуації, описаній у зверненні, покупець має право віднести до податкового кредиту суми ПДВ, зазначені у податковій накладній, складеній із дотриманням норм ПКУ (новій податковій накладній), у звітному (податковому) періоді, у якому така податкова накладна складена (у разі своєчасної її реєстрації в ЄРПН) / зареєстрована в ЄРПН (у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН). У таблиці 2.1 додатку 1 до декларації за звітний (податковий) період, у якому такі суми ПДВ віднесено до податкового кредиту, зазначаються дані щодо податкової накладної, яка є підставою для формування такого податкового кредиту (тобто нової податкової накладної).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).