X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.01.2023 р. № 195/ІПК/99-00-04-01-04-06

Державна податкова служба України на звернення фермерського господарства (далі – Господарство) про отримання індивідуальної податкової консультації із справляння окремих податків у період дії воєнного стану в Україні, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У зверненні поінформовано, що фермерське господарство є платником єдиного податку четвертої групи.

Господарство, не уточнюючи про приналежність земельних ділянок (земельних часток (паїв)) до комунальної та/або приватної власності, що використовуються на умовах оренди для вирощування сільськогосподарської продукції, просить надати роз’яснення щодо можливості коригування  податкових зобов’язань з плати за землю та єдиного податку четвертої групи, керуючись наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (далі – Міністерство) та щодо можливості зняття з обліку платника єдиного податку четвертої групи за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань у період дії воєнного стану.   

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, надано право платникам податків не нараховувати та не сплачувати плату за землю (земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності), податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та застосування спеціальних правил для підтвердження даних, визначених у податковій звітності. Вказане право може бути реалізоване платниками виключено на територіях, «на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації», перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (далі – Постанова) встановлено, що «перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджується Міністерством за формою згідно з додатком до Постанови за погодженням з Міністерством оборони України на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій (далі – Перелік).

Наказом Міністерства від 22.12.2023 № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004, затверджено Перелік.

Державна податкова служба України з метою належного виконання положень підпунктів 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу направила звернення до Міністерства фінансів України як головному органу центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію єдиної державної податкової політики (п.п. 1 п. 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375), щодо отримання роз’яснення з питання можливості застосування платниками податків та контролюючими органами Переліку для цілей податкового адміністрування окремих податків.

Актуальна інформація щодо можливості/неможливості застосування Переліку буде розміщена на офіційному вебпорталі ДПС за адресою: https://tax.gov.ua/Головні події.

Стосовно питання можливості набуття або підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у разі наявності податкового боргу станом на 1 січня базового (звітного) року.

Відповідно до підпункту 291.5 1.3 пункту 291.5 ¹ статті 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи, зокрема, суб’єкти господарювання, які станом на 1 січня базового (звітного) року мають податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Водночас зазначене, зазначена норма з урахуванням судової практики може бути застосована у разі набуття статусу платника єдиного податку, а не у випадку його підтвердження.

Враховуюче зазначене, у разі якщо об’єкт господарювання у 2022 році перебував у статусі платника єдиного податку четвертої групи, наявність у нього станом на 1 січня 2023 року податкового боргу не є підставою для відмови у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2023 рік.

Звертаємо увагу, що п. 102.9 ст. 102 Кодексу на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених Кодексом (в тому числі зупинення строків надання індивідуальних податкових консультацій), іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених Кодексом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).