Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій резидента - платника ПДВ з надання послуг нерезиденту за договором доручення та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, товариством (повіреним) укладено договір доручення з нерезидентом України (довіритель), згідно з яким повірений зобов’язується організувати приймання від резидентів України платежів за товари/послуги, поставлені їм довірителем, та перерахування таких платежів довірителю. Для приймання платежів повірений залучає банки та фінансові установи (субповірені). Договором передбачено перерахування повіреним довірителю авансового платежу, який в подальшому враховується у сумі платежів, що підлягають перерахуванню повіреним довірителю.
За надання повіреним та субповіреними послуг повірений отримує від довірителя винагороду, яка включає в себе винагороду субповірених.
Правові основи договору доручення визначено главою 68 (статті 1000-1010) Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ). Згідно зі статтею 1000 ЦКУ за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії.
Повірений має право на плату за виконання свого обов’язку за договором доручення, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 1002 ЦКУ).
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.
Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Під постачанням послуг, відповідно до підпункту 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ, розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Відповідно до пункту 186.4 статті 186 ПКУ місцем постачання послуг є місце реєстрації постачальника, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 статті 186 ПКУ.
Пунктами 186.2 та 186.3 статті 186 ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Зважаючи на те, що послуги з організації платежів та перерахування таких платежів довірителю, які надаються в межах договору доручення, не належать до категорій послуг, визначених пунктами 186.2 та 186.3 статті 186 ПКУ, місцем постачання таких послуг відповідно до пункту 186.4 статті 186 ПКУ є місце реєстрації постачальника.
Таким чином, згідно із пунктом 185.1 статті 185 ПКУ послуга, яку надає повірений у межах договору доручення нерезиденту-довірителю, є об’єктом оподаткування ПДВ та підлягає оподаткуванню у загальновстановленому порядку за основною ставкою, при цьому база оподаткування за такою операцією визначається виходячи з винагороди повіреного, що отримана від довірителя в межах виконання договору доручення.
При цьому кошти, які приймаються в межах виконання договору доручення повіреним (субповіреними) від резидентів України як суми платежів за товари/послуги, поставлені їм нерезидентом (довірителем), та в подальшому перераховуються такому нерезиденту (довірителю) (у тому числі у вигляді авансового платежу, передбаченого договором), до бази оподаткування ПДВ повіреного не включаються.
Водночас повідомляємо, що відповідь на питання щодо оподаткування ПДВ винагороди субповірених (банків та фінансових установ) може бути надана лише на підставі відповідних їх звернень та після ознайомлення з умовами договорів і вивчення умов та суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |