Державна податкова служба України розглянула звернення (далі – Підприємство) щодо відображення від’ємного значення ПДВ у деклараціях за березень, квітень, травень, червень 2022 року та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємство здійснює господарську діяльність в адміністративних межах території, яка включена до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій.
У податкових деклараціях з ПДВ (далі – декларація) за лютий, березень, квітень, травень та червень 2022 року Підприємство декларує від’ємне значення ПДВ, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. При цьому декларації за лютий, квітень, травень та червень 2022 року були подані своєчасно, а декларація за березень 2022 року – з порушенням граничного терміну та хронології подання податкової звітності (а саме 28.07.2022).
Враховуючи викладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо правомірності перенесення від’ємного значення ПДВ, задекларованого в рахунок податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у декларації за березень 2022 року, яка була подана 28.07.2022, у декларацію за квітень 2022 року, яка була подана у травні 2022 року, та надалі у декларації за травень та червень 2022 року.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначено статтею 200 ПКУ.
Згідно з пунктом 200.1 статті 200 ПКУ сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 ПКУ, така сума, зокрема, зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (підпункт «в» пункту 200.4 статті 200 ПКУ).
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок № 21).
Відповідно до підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 та пункту 203.1 статті 203 ПКУ податкова декларація з ПДВ (далі – декларація) подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пункт 2 розділу ІІ Порядку № 21).
Пунктом 9 розділу ІІІ Порядку № 21 передбачено, що декларація подається платником за звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ.
Відповідно до підпункту 5 пункту 5 розділу V Порядку № 21 сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації), відображається у рядку 21 декларації та переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно з підпунктом 5 пункту 4 розділу V Порядку № 21 у рядку 16 декларації відображається від’ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду. У рядок 16.1 переноситься значення рядка 21 декларації за попередній звітний (податковий) період.
Пунктом 200.10 статті 200 ПКУ встановлено, що у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 ПКУ, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).
Особливості справляння податків та зборів на період до припинення або скасування воєнного стану на території України визначені пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» та «б» підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім камеральних перевірок та документальних позапланових перевірок, що проводяться, зокрема з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПКУ.
Підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ також визначено, що камеральні податкові перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість та уточнюючих розрахунків до них за звітні податкові періоди:
лютий, березень, квітень, травень 2022 року – розпочинаються на наступний день після 20 липня 2022 року та завершуються не пізніше 20 вересня 2022 року;
червень, липень 2022 року – розпочинаються на наступний день після 20 серпня 2022 року та завершуються не пізніше 20 жовтня 2022 року.
Відповідно до абзацу сімнадцятого підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПКУ, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПКУ (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності.
Пунктом 86.2 статті 86 ПКУ передбачено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 ПКУ.
Отже, відповідно до підпункту «в» пункту 200.4 статті 200 ПКУ, підпункту 5 пункту 5 та підпункту 5 пункту 4 розділу V Порядку № 21 від’ємне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 ПКУ у декларації поточного звітного періоду, яке зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 декларації), повинно переноситися до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду.
Камеральні податкові перевірки податкових декларацій з ПДВ за звітні податкові періоди лютий, березень, квітень, травень, червень 2022 року проводяться у терміни, визначені підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.
У разі встановлення контролюючим органом під час перевірки порушень складається акт та виноситься податкове повідомлення-рішення в порядку, визначеному статтею 86 ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |