Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розглянуло звернення Університету щодо порядку оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ) операцій з надання освітніх послуг, та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Університет має ліцензію щодо здійснення освітньої діяльності у сфері вищої освіти по першому, другому і третьому рівні, на підготовку іноземних громадян за акредитованими напрямами підготовки (спеціальностями), на підвищення кваліфікації за акредитованими напрямами (спеціальностями).
Університет просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
чи звільняються від оподаткування у загальновстановленому порядку суми оплати за проведення спеціальних курсів (в тому числі довузівської підготовки), семінарів, тренінгів, стажування, підвищення професійної компетентності, які не потребують ліцензування?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу I ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Основні засади функціонування системи вищої освіти регулюються законами України від 05 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту» (далі - Закон № 2145) і від 01 липня 2014 року № 1556-VII «Про вищу освіту» (далі - Закон № 1556).
Пунктом 7 частини першої статті 1 Закону № 1556 визначено, що заклад вищої освіти - окремий вид установи, яка є юридичною особою приватного або публічного права, діє згідно з виданою ліцензією на провадження освітньої діяльності на певних рівнях вищої освіти, проводить наукову, науково-технічну, інноваційну та/або методичну діяльність, забезпечує організацію освітнього процесу і здобуття особами вищої освіти, післядипломної освіти з урахуванням їхніх покликань, інтересів і здібностей.
Освітня діяльність - діяльність суб'єкта освітньої діяльності, спрямована на організацію, забезпечення та реалізацію освітнього процесу у формальній та/або неформальній освіті (підпункт 17 частини першої статті 1 Закону № 2145).
Освітня послуга - комплекс визначених законодавством, освітньою програмою та/або договором дій суб'єкта освітньої діяльності, що мають визначену вартість та спрямовані на досягнення здобувачем освіти очікуваних результатів навчання (підпункт 18 частини першої статті 1 Закону № 2145).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Перелік операцій, які звільняються від оподаткування ПДВ, визначено статтею 197 розділу V ПКУ.
Відповідно до підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування операції з постачання послуг із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, у тому числі навчання аспірантів і докторантів, навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг, у тому числі постачання послуг з дистанційного навчання в мережі Інтернет, у разі, якщо мережа Інтернет використовується виключно як засіб комунікації між викладачем і слухачем, а також послуг з виховання та навчання дітей у будинках культури, дитячих музичних, художніх, спортивних школах і клубах, школах мистецтв та послуг з проживання учнів або студентів у гуртожитках.
До таких послуг належать послуги, визначені у підпунктах «а» - «й» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, зокрема послуги з усіх видів освітньої діяльності, які постачаються закладами вищої освіти, у тому числі для здобуття іншої вищої та післядипломної освіти (підпункт «ґ» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ), та послуги з довузівської підготовки (підпункт «и» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ).
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений підпунктами «ґ» та «и» підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, поширюється на операції з постачання послуг з усіх видів освітньої діяльності, які постачаються закладами вищої освіти, у тому числі і для здобуття іншої вищої освіти та післядипломної освіти, та довузівської підготовки, за умови, що такі заклади здійснюють діяльність з надання освітніх послуг на підставі ліцензії, виданої Міністерством освіти і науки України.
Якщо ліцензія Міністерства освіти і науки України на надання освітньої діяльності не передбачає надання послуг з проведення спеціальних курсів (в тому числі довузівської підготовки), семінарів, тренінгів, стажування, підвищення професійної компетентності, які надаються Університетом, дія підпункту 197.1.2 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ на операції з надання таких послуг не поширюється, та такі послуги підлягають оподаткуванню на загальних підставах.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.1 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |