X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.12.2022 р. № 2123/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула зверненняКомпаніїщодопорядку складання податкових накладних / розрахунків коригування таформування податкового кредиту і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Компанія є оператором системи передачі та надає, зокрема, послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління учасникам ринку електричної енергії(отримувачам) на підставі відповідних договорів.

Відповідно до умов договору, вартість послуг визначається як сума нарахованої вартості послуг за сукупністюрозрахункових періодів наростаючим підсумком протягом календарного року.Вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період.

Компаніящомісячно формує та надає отримувачам послуг Акти приймання-передачі послуг за попередній місяць.

Сума коштів, що надійшли від отримувача послуг протягомрозрахункового періоду (наприклад, березня), яка перевищує вартість наданих послуг у такому періоді та заборгованість попередніх періодів, зараховується в рахунок оплати послуг наступного розрахунковогоперіоду (квітня). Виходячи з такої суми коштів Компанією складається податкова накладна на попередню оплату вартості послуг. При цьому, якщо така сума попередньої оплати перевищує вартість послуги, наданої у наступному розрахунковомуперіоді(квітні), то податкова накладна на підставі акту наданих послуг за такий наступнийрозрахунковий період (квітень) не складається.

У наступних періодах (наприклад, у вересні) здійснюється коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду (квітня) за уточненими даними комерційного обліку та оформлюється відповідний акт коригування до акту надання послуги за такий розрахунковий період (квітень). 

Компанія просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи є правомірним у даному випадку складання Компанією податковоїнакладної на підставі акту коригування, оформленого у вересні до акту послуг, наданих у квітні, на дату оформлення такого акту коригування?;

2) чи має право отримувач послуг включити до складуподаткового кредиту суми ПДВ, зазначені у такій податковій накладній, складеній у вересні на підставі акту коригування до акту наданих у квітні послуг?

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів,  пов'язаних  з обчисленням  і сплатою податків і зборів,  ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V,  підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 ПКУ розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання   товарів/послуг  за  готівку   -  дата  оприбуткування  коштів  у  касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку (пункт 187.1 статті 187 ПКУ).

Пунктами 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН)у встановлений ПКУ термін. Обов’язковими реквізитами, які повинні бути зазначені у податковій накладній, зокрема, є опис (номенклатура) товарів/послуг, їх кількість та обсяг.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПКУ).

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Правила формування податкового кредиту встановлено статтею 198 ПКУ.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 ПКУ (пункт 198.6 статті 198 ПКУ).

Щодо питання 1

Платник податку – постачальник послуг зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ на дату події, визначеної пунктом 187.1 статті 187 ПКУ, що відбулася раніше (перша подія), факт настання якої відображено у відповідних первинних документах.

У випадку, наведеному у зверненні, першою подією за операцією з постачання послуг у квітні є сплата отримувачем коштів (авансу), яка була здійснена у березні. На дату такої першої події постачальником складається відповідна податкова накладна. Якщо надалі сума такого авансу перевищує вартість наданих у квітні послуг, то на дату складання акту наданих послуг за квітень (друга подія) податкова накладна не складається, оскільки податкова накладна за операцією з постачання послуг у квітні складена на дату першої події (сплата авансу), яка відбулася у березні.

Якщо в подальшому (у вересні) за уточненими даними комерційного обліку здійснюється перерахунок обсягу (кількості, ціни)наданих у квітні послуг, що підтверджується відповідним актом коригування, то такий перерахунок є підставою для складання постачальником розрахунку коригування до податкової накладної, складеної на дату першої події (сплата авансу) за операцією з постачання послуг у квітні.

Слід зазначити, що уситуації, описаній у зверненні, з урахуванням норм ПКУ, оформлення акту коригування до акту наданих у квітні послуг не є першою подією у розумінні пункту 187.1 статті 187 ПКУ, на дату якої має бути складена податкова накладна, оскільки у даному випадку не здійснюється постачання послуг чи сплата авансу за такі послуги. В той же час оформлення такого акту коригування(або доплата/повернення коштів, залежно від того, яка з цих подій відбувається раніше) є підставою, визначеною пунктом 192.1 статті 192 ПКУ, для складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної за операцією з постачання послуг у квітні (на дату отримання авансу за такі послуги), оскільки у такому акті коригування зафіксовано результати перерахунку обсягу (кількості, ціни)послуг, наданих у квітні.

Згідно з частиною третьою статті 8 розділу III Закону № 996-XIV  відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Щодо питання 2

З урахуванням норм пунктів 198.1, 198.2 статті 198 ПКУ, а також пунктів 187.1 статті 187, 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПКУ право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту виникає у платника податку – покупця (отримувача) товарів/послуг на підставі податкової накладної / розрахунку коригування, складених з дотриманням норм ПКУна дату виникнення податкових зобов’язань / виникнення підстав для коригування податкових зобов’язань та зареєстрованих в ЄРПН,показники яких відповідають первинним (бухгалтерським) документам, складеним за господарськими операціями.

Крім того, будь-який платник податку (у тому числі і покупець, який у ситуації, описаній у зверненні, формує податковий кредит за операціями з придбання послуг) у разі виникнення необхідності має право звернутися до контролюючого органу для отримання індивідуальної податкової консультації із відповідним зверненням, оформленим відповідно до вимог статті 52 ПКУ.

Відповідно до норм чинного законодавства (стаття 36 ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.