X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.12.2022 р. № 2164/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення, надіслане листом Головного управління ДПС у Одеській області, щодо порядку виправлення помилки та складання розрахунку коригування до зведеної податкової накладної та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненні, Підприємство є постачальником електричної енергії та застосовує касовий метод податкового обліку ПДВ. У червні поточного року Підприємством отримано оплату від Покупця за електричну енергію, яка була поставлена Підприємством у лютому – червні 2022 року, та складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) зведену податкову накладну, яка містить помилку в кількості (обсягу) наданої покупцю електричної енергії. З метою виправлення помилки Підприємством складено розрахунок коригування до такої податкової накладної на виправлення кількості наданої електричної енергії, але покупець не погодив розрахунок коригування та наполягає на виправленні помилки шляхом складання розрахунку коригування на зменшення загальної суми (обсягу) постачання, зазначеного у податковій накладній, та складання та реєстрації в ЄРПН нової податкової накладної на загальну суму постачання із зазначенням вірних показників.

Враховуючи вищевикладене, платник просить надати консультацію з питання складання розрахунку коригування для виправлення помилки в кількості (обсягу) поставлених товарів в зведеній податковій накладній, складеній за операцією з постачання електричної енергії.

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Правила формування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної та їх реєстрації в ЄРПН регулюються статтями 187 і 201 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ встановлено, що тимчасово, до 1 січня 2026 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії та/або послуги із зменшення навантаження відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, нараховують плату за абонентське обслуговування, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Під поняттям «касовий метод» для цілей оподаткування ПДВ розуміється метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, відкритих в установах банків, та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг) (підпункт 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

У разі отримання платником податку, який відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу XX ПКУ застосовує касовий метод визначення податкових зобов'язань, коштів від покупців товарів/послуг, таким платником податку може бути складена або податкова накладна в загальному порядку - на дату отримання таких коштів, або зведена податкова накладна - не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано такі кошти, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця.

Порядок складання та реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних визначено статтею 192 розділу V ПКУ та регламентовано Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Згідно з пунктом 21 Порядку № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

- постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

- отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних крім випадків, передбачених Порядком № 1307.

У ситуації, описаній у зверненнях, у зведеній податковій накладній допущено помилку в кількості (обсягу) поставлених товарів та завищено обсяг здійснених операцій, які мають безперервний або ритмічний характер.

Таким чином, якщо у податковій накладній (у тому числі зведеній) допущено помилку(и), внаслідок чого показники (зокрема, кількість товарів) такої податкової накладної не відповідають первинним (бухгалтерським) документам, складеним за операцією (тобто умови договору (поставки) не змінювалися та документально підтвердженої зміни кількості товарів не відбувалось), така податкова накладна визнається складеною з порушенням норм ПКУ.

У даному випадку постачальник зобов’язаний датою виникнення податкових зобов’язань скласти вірну податкову накладну, показники якої (зокрема, кількість товарів) відповідають фактично здійсненим операціям, підтвердженим первинними документами, та зареєструвати таку податкову накладну в ЄРПН. Водночас до податкової накладної, складеної з порушенням норм Кодексу, такий платник податку має право скласти розрахунок коригування та вивести в нуль (обнулити) її показники.

Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (Покупцем).

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.