Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо продажу талонів на пальне через мережу Інтернет фізичним особам, без фізичного контакту з такими покупцями, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У зверненні Товариство повідомляє, що основним видом діяльності є роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет (код КВЕД 47.91). Товариство купує талони на пальне у компаній-постачальників пального (в основному – мереж АЗС) та має намір продавати їх через мережу Інтернет фізичним особам, без фізичного контакту з такими покупцями. Покупці отримують електронний номер талону, на підставі якого вони можуть звернутись до відповідної АЗС компанії-постачальника пального з метою заправлення транспортного засобу.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступного питання:
чи потрібно отримувати ліцензію на право торгівлі пальним з метою здійснення господарської діяльності з придбання та перепродажу талонів на пальне уроздріб виключно через мережу Інтернет, без фізичного приймання та відпуску пального, і якщо так, то яку саме (роздрібна торгівля пальним; оптова торгівля пальним, за наявності місць оптової торгівлі; оптова торгівля пальним, за відсутності місць оптової торгівлі; зберігання пального)?
Щодо зазначеного питання.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема пальним визначає Закон Українивід 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 481), норми якого є спеціальними по відношенню до інших законодавчих актів з цього питання.
Статтею 1 Закону № 481 встановлено:
ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у Законі № 481 видів діяльності протягом визначеного строку;
оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб’єктам господарювання (у тому числі іноземним суб’єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;
роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.
Відповідно до статті 1 Закону № 481 термін «пальне» вживається у значенні, наведеному у Кодексі.
Згідно з п.п. 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пальне – нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.
Статтею 15 Закону № 481 передбачено при здійсненні діяльності з продажу та/або зберігання пальногозалежно від виду діяльності отримувати відповідні ліцензії:
на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним;
на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним;
на право зберігання пального;
на право роздрібної торгівлі пальним.
Відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155, талон - це спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на автозаправній станції фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.
Отже діяльність з продажу талонів на пальне не підлягає ліцензуванню, апродаж пального та його зберігання здійснюється суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності у них ліцензії (стаття 15 Закону № 481).
Разом з цим, до звернення Товариством не надано будь-яких первинних документів фіксуючих факти здійснення господарських операцій, умов укладання договорів, що не дає змоги надати остаточну відповідь.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |