Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства щодо погашення векселів по спирту етиловому та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах компетенціїповідомляє.
Товариство повідомило, що на виконання вимог Кодексу Товариством до отримання акцизного складу спирту етилового було видано належним чином оформлений податковий вексель.
24 травня 2022 року під час авіаудару (здійсненого з боку військ Російської Федерації), було знищено та частково пошкоджено майно Товариства. Пошкоджень також зазнало спиртосховище, в результаті чого було також пошкоджено систему перекачки спирту, а також кран зливу, що призвело до втрат Етанолу.
Товариством по факту знищення та часткового пошкодження майна Товариства, на місце події було викликано оперативну групу Національної поліції України, складено акт огляду пошкодженого або знищеного майна та подано заяву про вчинення кримінального правопорушення, на підставі чого було відкрите кримінальне провадження. Товариству надано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Товариство просить надатиіндивідуальнуподатковуконсультацію з наступнихпитань:
1.Чи достатньо надання витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань (щодо відкриття кримінального провадження по факту знищення майна внаслідок авіаудару) задля погашення податкового векселя та з огляду на неможливість отримати інші документи з місця події.
2.Які саме підтверджуючі документи має надати Товариство у зв’язку з неможливістю виконати п.п. 229.1.8 п. 229.1 ст. 229 Кодексу, для погашення податкового векселя, з причин збройної агресії Російської Федерації в наслідок авіаудару і пошкодження спиртосховища, що призвело до втрат підакцизного товару – спирту (тобто підтвердження факту, що Товариство не було здійснено не цільового використання спирту).
Щодо зазначених питань.
Відповідно до п. 11 Порядку випуску, обігу та погашення податкових векселів, авальованих банком (податкових розписок), що видаються до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, спирту етилового денатурованого (технічного) та біоетанолу, які використовуються суб'єктами господарювання для виробництва окремих видів продукції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1257 (далі – Постанова № 1257), погашення податкового векселя здійснюється на підставі Довідки про цільове використання, яка складається на основі первинних документів та погоджується представником податкового посту, встановленого на підприємстві, щодо підтвердження такого цільового використання.
Векселедавець у разі нецільового використання спирту етилового є платником акцизного податку відповідно до пп. 212.1.7 п. 212.1 ст.212 Кодексуз урахуванням обсягу спирту, використаного не за призначенням, та несе відповідальність, передбачену пп. 229.1.17 п. 229.1 ст. 229 Кодексу.
Згідно з п. 216.3 ст. 216 Кодексу, податкове зобов'язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо платник податку документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим.
Відповідно до ст. ст. 8 та 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996- ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», зі змінами та доповненнями, матеріали, пов'язані з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства повинні бути належним чином оформлені та відображені у первинних документах, що є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій платника акцизного податку.
У зв’язку із запровадженням відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на всій території України воєнного стану, положеннями пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу з урахуванням внесених змін та доповнень, передбачено, зокрема:
у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна;
документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).
Враховуючи викладене, та виходячи з аналізу норм Кодексу та нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Для погашення податкового векселя,виданого на суму акцизного податку зі спирту етилового, частину якого надалі було втрачено внаслідок пошкодження майна – спиртосховища в результаті авіаудару,здійсненого з боку військ Російської Федерації, Товариству необхідно звернутися до векселедержателя з наданням підтверджуючих документів:
довідки про цільове використання спирту етилового у перерахунку на 100-відсотковий спирт етиловий за формою, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 255 «Про затвердження форми Довідки про прогнозований обсяг потреби в спирті етиловому для виготовлення окремих видів продукції та форми Довідки про цільове використання спирту етилового», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України09.09.2022 за № 1035/38371, оформленої відповідно до вимог Постанови № 1257, в якій окремим рядком вказати обсяг втраченого спирту етилового;
копій зазначених вищедокументів, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату спирту етилового, що знаходився на балансі підприємства, що є підставою для списання в бухгалтерському обліку втраченого спирту етилового;
копії заяви до правоохоронних органів;
витягу з Єдиного реєструдосудових розслідувань.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |