X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.12.2022 р. № 2188/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення…..щодо практичного застосування норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі та у відповідності до норм, які діяли у 2021 році.

У зверненні платник податків зазначив, що з …… мав статус фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи. У …. року було здійснено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням.

При здійсненні припинення підприємницької діяльності у …..році платник податків не подав звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску із зазначенням типу форми «ліквідаційна»
(форма№ Д5), у зв’язку з чим до платника було застосовано штрафні санкції.

Оскільки в законодавстві відбулись зміни, відповідно до яких починаючи з 01.01.2021 подання відомостей про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) здійснюється у складі податкової декларації платника єдиного податку, звіт за формою № Д5 втратив чинність.

У своєму зверненні платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо форми та способу подання ліквідаційного звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за січень 2016 року.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року№ 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Дія Закону № 2464 поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених Законом № 2464, або в частині, що не суперечить  Закону № 2464 (частина перша ст. 2 Закону № 2464). 

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску, зокрема, є фізичні особи підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Відповідно до п. 4 частини другої ст. 6 Закону № 2464, починаючи з 01.01.2021 платники єдиного внеску зобов’язані подавати звітність про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до контролюючого органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Кодексом. Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1 розділу XIV Кодексу.

Згідно з п. 296.3 ст. 296 Кодексу, з врахуванням п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Кодексу, платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу Податкову декларацію платника єдиного податку (далі – Декларація) у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, тобто протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Платники єдиного податку третьої групи у складі Декларації за IV квартал податкового (звітного) року подають також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для даної категорії платників.

Наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2020 № 752, який набрав чинності 01 січня2021 (далі – Наказ № 752), форму Декларації, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 № 578, доповнено додатком 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – додаток 1).

Згідно з приміткою 8 до Декларації додаток 1 є невід’ємною частиною Декларації, подається та заповнюється фізичними особами – підприємцями  – платниками єдиного податку першої – третьої груп відповідно до п. 296.2 та 296.3 ст. 296 Кодексу, та які є платниками єдиного внеску відповідно до п. 4
частини першої ст. 4 Закону № 2464.

Декларація за формою, затвердженою Наказом № 752, подається за податкові звітні періоди 2021 року (п. 2 Наказу № 752).

Відповідно до абзацу п’ятого частини восьмої ст. 9 Закону № 2464 періодом, за який платники єдиного внеску, зокрема фізичні особи – підприємці, подають звітність до контролюючого органу (звітним періодом) є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємцяїї останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.

Водночас слід зазначити, що при заповнені Декларації фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку у рядку 1 розділу І Декларації, де зазначаються загальні відомості, позначкою «х» вказують на тип декларації («звітна» або «звітна нова» або «уточнююча» та, за потреби, додаткова позначка «довідкова»).

При цьому відповідно до примітки 7 додатку 1 до Декларації фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку першої – третьої груп, якими здійснено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, у розділі 5 «Тип форми» додатка 1 до Декларації проставляється позначка «х» «Після припинення». При цьому такі платники одночасно проставляють позначку у розділі 6 дата державної реєстрації припинення.

У розділі 8.1 додатка 1 до Декларації зазначається код категорії застрахованої особи «6» – фізичної особи підприємця на спрощеній системі оподаткування.

Враховуючи викладене, якщо фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльностіу 2016 році не було подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску із зазначенням типу форми «ліквідаційна» (форма № Д5), то такий платник податків повинен подати Декларацію за 2016 рік з додатком 1 до неї з типом «Звітна» та тип форми «після припинення», з нарахованими сумами єдиного внеску за період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності (в ситуації, зазначеної у зверненні, за період з 01.01.2016 до 29.01.2016).

Зауважуємо, що відповідно до п. 52 у 8 ступені підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальнаподатковаконсультаціямаєіндивідуальний характер і можевикористовуватисявиключноплатникомподатків, якомунаданотакуконсультацію.