X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.12.2022 р. № 2191/ІПК/99-00-24-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення ….. щодо роз’яснення окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі та у відповідності до норм, які діяли у 2021 році.

Між фізичною особою та контролюючим органом укладено договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування  терміном один рік. Протягом дії договору  фізичною особою змінено місце реєстрації.

Таким чином, фізична особа просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо необхідності дострокового розірвання договору, сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок)та надання звіту.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску,  умови та порядок  нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Згідно з п. 15 частини першої ст.4 Закону № 2464 особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування,  визначені платниками єдиного внеску.

Порядок укладення договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі – договір про добровільну участь) врегульовано ст. 10 Закону № 2464 та розділом V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, у редакції наказу Міністерства фінансів Українивід 21 грудня 2020 року № 790 (далі – Інструкція).

Згідно з частиною першою ст. 10 Закону № 2464 платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є, зокрема, особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними п. 1 частини першої ст. 4, та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4, 5 та 51 частини першої ст. 4 Закону № 2464, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, - на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою ст. 10 Закону № 2464 визначено, що особи, зазначені в частині першій ст. 10 Закону № 2464, беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в Договорі про добровільну участь, але не менше одного року (крім договорів про одноразову сплату).

Відповідно до частини восьмої ст. 10 Закону № 2464 договір про добровільну участь може бути достроково розірваний:

1) застрахованою особою:

за її бажанням, якщо договір діяв не менше одного року;

у разі систематичного порушення умов договору територіальним податковим органом;

2) податковим органом у разі:

набуття застрахованою особою відповідно до Закону № 2464  зобов’язань щодо участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;

виникнення обставин, що не відповідають визначеним Законом № 2464  вимогам до осіб, які мають право брати добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування;

систематичного порушення застрахованою особою умов договору;

смерті застрахованої особи;

3) за згодою сторін, якщо договір діяв не менше одного року.

В інших випадках дострокове розірвання договору про добровільну участь не допускається.

Таким чином, зміна місця реєстрації особи, яка бере добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування,  не визначена підставою для дострокового розірвання Договору про добровільну участь.

Разом з тим згідно з частиною шостою ст. 10 Закону № 2464 єдиний внесок для осіб, які мають право на добровільну сплату внеску, встановлюється у розмірі, визначеному ст. 8 Закону № 2464 (крім випадків одноразової сплати, передбачених частиною п'ятою ст. 10 Закону № 2464).

Єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону №2464, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної ст.7 Закону №2464 бази нарахування єдиного внеску (частина 5 ст. 8 Закону № 2464).

Пунктом 3 розділу V Інструкції встановлено, що платники єдиного внеску,  зазначені в п. 15 частини першої ст. 4 Закону № 2464, сплачують єдиний внесок щомісяця в розмірі, встановленому в договорі про добровільну участь, до 20 числа місяця, що настає за місяцем, за який він сплачується (крім осіб, які здійснюють одноразову сплату).

Сплачені суми єдиного внеску в разі дострокового розірвання договору про добровільну участь поверненню не підлягають, при цьому період, за який сплачено єдиний внесок, враховується до страхового стажу тільки за умови подання звітності, що містить відомості про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь.

Отже, платник єдиного внеску, яким укладено Договір про добровільну участь терміном один рік, протягом строку, визначеного в Договорі про добровільну участь, сплачує єдиний внесок до 20 числа місяця, що настає за місяцем, за який він сплачується.

Водночас повідомляємо, що згідно з наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2020 № 814 «Про деякі особливості звітування з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435» звітність щодо сум нарахованого єдиного внеску за формами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Порядок
№ 435), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 року за
№ 460/26905, подається до податкових органів за основним місцем взяття на облік як платника єдиного внеску в податкових органах:

до 01 січня 2022 року - згідно з додатком 6 до Порядку для платників єдиного внеску, визначених абзацами другим, третім частини першої ст. 10
Закону № 2464.

Згідно з п. 6 розділу ІІІ Порядку № 435, особи, які уклали договір про добровільну участь, формують та подають самі за себе Звіт про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та суми доплати протягом 30 календарних днів після закінчення строку дії договору.

Зазначені норми законодавства діяли до 01 січня 2022 року.

Отже, якщо особою, яка уклала договір про добровільну участь протягом
30 календарних днів після закінчення терміну дії договору про добровільну участь не подано додаток 6 до Порядку № 435 то з початку 2022 року зазначена особа може подати додаток ЄСВ 2 «Розрахунок сум добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті» у складі податкової декларації про майновий стан і доходи, форму якої затверджено наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17 грудня 2020 № 783).

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.