X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЖИТОМИРСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.12.2022 р. № 2201/ІПК/03-30-04-04-20

Головне управління ДПС у Житомирській області розглянуло звернення щодо правильності визначення суми єдиного податку за І квартал 2022 року і включення до доходу під час використання спрощеної системи оподаткування  коштів (збитки підприємства в сумі франшизи та судового збору), які були примусово стягнуті приватним виконавцем на банківський рахунок товариства, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі – Кодекс), у межах повноважень повідомляє.

Згідно з умовами звернення товариство є платником єдиного податку та податку на додану вартість. Здійснює діяльність з надання транспортно-експедиторських послуг. 27.02.2021 року при виконанні перевезення для замовника з залученням перевізника було втрачено товар. Страхова компанія, в якій було застраховано транспортно-експедиційну діяльність  товариства,  прийняла  рішення  виплатити  страхову компенсацію за  втрачений  товар  замовнику  перевезення (він же власник товару). 22.06.2021 року замовник отримав страхове відшкодування від страхової компанії  на  свій  банківський  рахунок,  але  за  мінусом   франшизи. 29.06.2021 року товариство відшкодовує збитки згідно претензії-вимоги замовника в сумі франшизи. Наказом Господарського суду прийнято рішення про примусове виконання рішення суду: стягнути з перевізника на користь товариства збитки в сумі франшизи та судовий збір. 05.01.2022 року на банківський рахунок товариства надійшло погашення заборгованості за наказом Господарського суду (примусово стягнути кошти в сумі франшизи та судового збору) від приватного виконавця. У товариства виникло питання щодо правильності визначення суми єдиного податку за І квартал 2022 року і включення до доходу під час використання спрощеної системи оподаткування  коштів (збитки підприємства в сумі франшизи та судового збору), які були примусово стягнуті приватним виконавцем на банківський рахунок товариства.

Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій);  матеріальній  або  нематеріальній  формі,  визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.

Визначення доходу здійснюється для цілей оподаткування єдиним податком та для надання права суб’єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування (п. 292.14 ст. 292 Кодексу).

Статтею 292 Кодексу визначено перелік доходів та їх склад для юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи.

Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 Кодексу (п. 292.13 ст. 292 Кодексу).

Юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п. 44.2, 44.3 ст. 44 Кодексу.

Дохід обліковується згідно з національним положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та/або іншими нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України з питань бухгалтерського обліку.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Разом з цим п. 292.15 ст. 292 Кодексу встановлено, що при визначенні обсягу доходу, що дає право суб’єкту господарювання зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системі оподаткування в наступному податковому (звітному) періоді, не включається дохід, отриманий як компенсація (відшкодування) за рішенням суду за будь-які попередні (звітні) періоди.

Водночас якщо юридична особа – платник єдиного податку отримує суму коштів як компенсацію (відшкодування) за рішенням суду за будь-які попередні (звітні) періоди, то така сума, визначена згідно з бухгалтерськім обліком як дохід, має включатися до об’єкта оподаткування єдиним податком у податковому (звітному) періоді, у якому така сума отримана.

Отже, якщо юридична особа - платник єдиного податку отримує суму коштів як компенсацію (відшкодування) за рішенням суду за будь які періоди попередні (звітні) періоди, то така сума включається до складу доходу для цілей оподаткування єдиним податком, проте не включається при визначені обсягу доходу для надання права зареєструватися платником єдиного податку та/або перебувати на спрощеній системи оподаткування.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.