X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 12.12.2022 р. № 2202/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Підприємства щодо визначення об’єкта оподаткування ПДВ та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Підприємство є офіційним постачальником комплектуючих для продукції Mercedes та здійснює послуги по переробці давальницької сировини (складальні послуги) для компанії – нерезидента  (далі – нерезидент) згідно з договором складальних робіт, чинним до 2024 року (далі – Договір).

У зв’язку з достроковим припиненням Договору нерезидентом (з 09.02.2023) сторонами укладено додаткову угоду до Договору, згідно з якою нерезидент зобов’язується утримувати персонал в режимі очікування (простою) до скорочення та компенсувати додаткові витрати, пов’язані із закриттям заводу (зокрема, витрати на персонал, спричинені або пов’язані зі скороченням або звільненням, операційні та інфраструктурні послуги (в’їзні та виїзні відрядження, митне оформлення, технічне обслуговування офісного обладнання, вивезення обладнання, загальні комерційні накладні витрати (банківські комісії, юридичні послуги)), які будуть понесені Підприємством та необхідні нерезиденту (далі - витрати, пов’язані із закриттям заводу).

Згідно з Договором Підприємство має зобов’язання повернути обладнання та залишки сировини. Підприємство не надає послуги з переробки давальницької сировини та не здійснює вивезення готової продукції за межі митної території України.

Звернення не містить вичерпної інформації щодо умов Договору та додаткової угоди до нього (копій Договору / додаткової угоди до Договору та/або інших документів), а також детального опису операцій, які здійснюються платником у межах таких договірних відносин, що не дає змоги чітко ідентифікувати суть таких операцій.

Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи є оплата (компенсація) нерезидентом зазначених у зверненні витрат Підприємства, пов’язаних із закриттям заводу та передбачених додатковою угодою до Договору, об’єктом оподаткування ПДВ, з урахуванням того, що послуги з переробки давальницької сировини (складальні послуги), передбачені зазначеним Договором, не надаються?;

2) чи вважаються такі витрати частиною договірної (контрактної) вартості складальних робіт (послуг з переробки давальницької сировини)?;

3) чи може Підприємство вважати компенсацію таких витрат стягненням штрафу (неустойки) за невиконання однією стороною зобов’язання (внаслідок дострокового розірвання договору) та невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань (не забезпечення сировиною для переробки, замовлення на виготовлення продукції тощо)?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Відповідно до підпункту 14.1.134 пункту 14.1 статті 14 ПКУ операція з давальницькою сировиною – операція з переробки (обробки, збагачення чи використання) давальницької сировини (незалежно від кількості замовників і виконавців, а також етапів (операцій)) з метою одержання готової продукції за відповідну плату. До операцій з давальницькою сировиною належать операції, в яких сировина замовника на конкретному етапі її переробки становить не менш як 20 відсотків загальної вартості готової продукції.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V,              підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Пунктом 188.1 статті 188 ПКУ визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

газу, який постачається для потреб населення;

електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.

Підпунктом «б» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 ПКУ встановлено, що послуги, які передбачають роботи з рухомим майном, попередньо ввезеним на митну територію України для виконання таких робіт та вивезеним за межі митної території України платником, що виконував такі роботи, або отримувачем - нерезидентом, підлягають оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою.

До робіт з рухомим майном належать роботи з переробки товарів, що можуть включати власне переробку (обробку) товарів - монтаж, збирання, монтування та налагодження, у результаті чого створюються інші товари, у тому числі постачання послуг з переробки давальницької сировини, а також модернізацію та ремонт товарів, що передбачає проведення комплексу операцій з частковим або повним відновленням виробничого ресурсу об'єкта (або його складових частин), визначеного нормативно-технічною документацією, у результаті виконання якого передбачається поліпшення стану такого об'єкта.

Умови і порядок відшкодування збитків у господарській сфері визначено главою 25 розділу V Господарського кодексу України (далі - ГКУ).

Відповідно до частини першої статті 226 глави 25 розділу V ГКУ учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов'язаний вжити необхідних заходів щодо запобігання збиткам у господарській сфері інших учасників господарських відносин або щодо зменшення їх розміру, а у разі якщо збитків завдано іншим суб'єктам, зобов'язаний відшкодувати на вимогу цих суб'єктів збитки у добровільному порядку в повному обсязі, якщо законом або договором сторін не передбачено відшкодування збитків в іншому обсязі.

Щодо питань 1 - 3

При визначенні порядку оподаткування здійснюваних ними операцій платники податку повинні керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку -  превалювання сутності над формою, згідно з яким  операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (найменування) (стаття 4 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»). Для цілей податкового обліку беруться до уваги економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій.

Питання оформлення договірних відносин між резидентом та нерезидентом, укладення (розірвання) відповідних договорів, визначення штрафу (неустойки) у разі порушення зобов’язання сторонами договору регулюються нормами договорів у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Якщо кошти, що надходять Підприємству від нерезидента у ситуації, описаній у зверненні, є відшкодуванням завданої Підприємству шкоди у розумінні пункту 188.1 статті 188 ПКУ та з урахуванням норм глави 25 ГКУ, що підтверджується відповідними документами (умовами Договору, документально оформленою вимогою Підприємства до нерезидента щодо відшкодування збитків, понесених внаслідок неналежного виконання умов Договору, тощо), то такі кошти відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПКУ не включаються до бази оподаткування ПДВ.

В той же час, з огляду на описану у зверненні ситуацію, мають місце договірні відносини між Підприємством та нерезидентом (передбачені додатковою угодою до Договору) щодо компенсації нерезидентом витрат Підприємства, пов’язаних із закриттям заводу та не пов’язаних із наданням складальних послуг.

Слід зазначити, що об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції з постачання товарів/послуг, а не компенсація тих чи інших витрат платника податку.

Але, якщо компенсація нерезидентом витрат Підприємства, пов’язаних із закриттям заводу у зв’язку із достроковим припиненням Договору, за своєю економічною сутністю є компенсацією вартості послуг, що надаються Підприємством нерезиденту, то операції з постачання таких послуг є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються на загальних підставах (якщо місцем постачання таких послуг є митна територія України).

Разом з тим, кожен конкретний випадок стосовно порядку оподаткування операцій, здійснених платником податку, має розглядатися з урахуванням договірних умов, обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Згідно з нормами чинного законодавства (стаття 36 ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.