X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.12.2022 р. № 2217/ІПК/99-00-07-05-02-06

Державна податкова служба України (далі – ДПС) за результатами розгляду звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації з питання граничних строків розрахунків за надані послуги нерезиденту зі зливу, зберігання і завантаження вантажів, та керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у межах компетенції повідомляє.

У своєму звернені Товариство зазначає, що здійснює господарську діяльність з надання послуг по перевалці товарів, зокрема, нафтопродуктів, олії соняшникової. Термінал в морському торговому порту експлуатується підприємством та призначений для перевалки товарів із залізничного та водного транспорту на танкери і залізничний транспорт.

Товариство повідомило, що уклало зовнішньоекономічний контракт, предметом якого є надання комплексу послуг щодо зливу, зберігання та навантаження вантажу.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) Чи розповсюджуються граничні строки розрахунків на надані Товариством послуги нерезиденту щодо зливу, зберігання та завантаження вантажів?

2) Якщо розповсюджуються, які граничні строки розрахунків?

Згідно з пунктом 52.1 статті 52 Кодексу за зверненням платників податків у паперовій або електронній формі контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, надає їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган.

Слід зазначити, що до свого звернення товариство не додавало копії контрактів, інвойсів, актів виконаних робіт для нерезидента, у зв’язку з чим надається відповідь, виходячи із загальних вимог чинного законодавства.

Щодо питання 1

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ та відповідальність за порушення ними валютного законодавства визначено Законом України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі - Закон № 2473), іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону № 2473.

Частиною першою статті 13 Закону № 2473 зазначено, що Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, винятки та (або) особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та (або) галузей економіки за поданням Кабінету Міністрів України, а також мінімальні граничні суми операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються встановлені відповідно до цього Закону граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2473, у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав – з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Національний банк України», з метою забезпечення надійності та стабільності функціонування банківської системи, Правлінням Національного банку України видана Постанова від         24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі – Постанова №18), якою також визначено граничні строки під час дії воєнного стану.

Відповідно статті 1 Закону № 2473, термін «товар» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

Статтею 1 Розділу I Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» визначено наступні терміни:

товар - будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатної передачі);

зовнішньоекономічна діяльність - діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами;

експорт (експорт товарів) - продаж товарів українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб'єктам господарської діяльності  з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекспорт товарів. При цьому термін реекспорт (реекспорт товарів) означає продаж іноземним суб'єктам господарської діяльності та вивезення за межі України товарів, що були раніше імпортовані на територію України.

Таким чином, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, що встановлюються Національним банком України, відповідно статті 13 Закону № 2473, розповсюджуються також на експорт та імпорт послуг (робіт).

З метою врегулювання порядку здійснення банками валютного нагляду за дотриманням резидентами встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів Правлінням Національного банку України, відповідно до статті 13 Закону          № 2473, прийнято Постанову від 14.05.2019 № 67 «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі – Постанова № 67), в якій підпунктом 5 пункту 1 установлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, визначені в пункті 21 розділу II Положення № 5 «Про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», та в пункті 140 Постанови № 18, не поширюються на послуги, роботи (крім транспортних і страхових послуг та/або робіт), права інтелектуальної власності та (або) інші немайнові права, що експортуються.

Таким чином, враховуючи, що перевалка вантажів – це транспортний технологічний процес, що полягає в переміщенні вантажу з одного транспортного засобу на інший, то на зазначені у запиті послуги (зливу, завантаження) розповсюджуються граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, що встановлюються Національним банком України у відповідності до статті 13 Закону № 2473.

Щодо питання 2

Враховуючи, що товариством укладено контракт з нерезидентом 03.03.2022 на надання комплексу послуг щодо зливу, зберігання та навантаження вантажу, зазначаємо наступне.

Відповідно до пункту 142 Постанови № 18 на період воєнного стану граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05.04.2022 року. Для операцій, що проведені до 05.04.2022, граничні строки розрахунків становлять 365 днів.

Водночас пунктом 143 Постанови № 18 визначено, що граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 142 - цієї Постанови

1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій;

2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком України за поданням Кабінету Міністрів України відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» винятків та (або) особливостей для окремих товарів та (або) галузей економіки.

Відповідно до Закону України від 20 травня 1999 року № 679-XIV         «Про Національний банк України», Національний банк встановлює правила проведення банківських операцій, здійснює відповідно до визначених спеціальним законодавством повноважень валютне регулювання і валютний нагляд, визначає порядок здійснення операцій в іноземній валюті, видає нормативно-правові акти щодо ведення валютних операцій; запровадження заходів захисту відповідно до Закону України «Про валюту і валютні операції».

Враховуючи вищевикладене, а також встановлені Постановою № 18 граничні строки розрахунків на період дії воєнного стану - 180 календарних днів, яка прийнята відповідно до статті 7 Закону України «Про Національний банк України», з питання розповсюдження граничних строків розрахунків на надані резидентом послуги нерезиденту щодо зливу, зберігання та завантаження вантажів в умовах дії Постанови №18, ДПС вважає за доцільне додатково звернутись до Національного банку України.

Водночас, зазначаємо, що відповідно до пункту 528 підрозділу 10      розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).