X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.12.2022 р. № 2267/ІПК/26-15-04-04-08

Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду звернення Товариства щодо порядку формування податкового кредиту у 2022 році та поповнення електронного рахунку ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що Товариство уклало договір з ПАТ на постачання нафтопродуктів (мазуту). Постачальник не реєструє податкові накладні на поставлений товар або отриманий аванс, що унеможливлює реєстрацію Товариством податкових накладних на покупців. ПАТ листом від 14.07.2022 року повідомило  Товариство про неможливість своєчасно виконувати обов’язок з  реєстрації податкових та акцизних накладних у відповідних реєстрах, та  про те, що всі вказані накладні будуть зареєстровані ПАТ протягом шести місяці після припинення або скасування воєнного стану в Україні згідно законодавства.

У своєму листі ПАТ посилається на інформаційний лист ДПС України від 21.06.2022 № 3/2022, яким підтверджується право покупця на формування податкового кредиту за лютий-травень 2022 року на підставі первинних документів за відсутності зареєстрованих податкових накладних від постачальника.

Керуючись вказаним листом Товариство сформувало податковий кредит за лютий – травень 2022 року на підставі первинних документів, отриманих від ПАТ. Вказаний лист ДПС не містить інформації щодо порядку формування податкового кредиту у періодах починаючи з червня 2022 року.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

  1. чи має право Товариство формувати податковий кредит за періоди з червня по жовтень 2022 року (по день звернення) за товар придбаний у ПАТ лише на підставі первинних документів без відповідної реєстрації контрагентом (постачальником) податкових та акцизних накладних?
  2. як поповнити Товариству електронний рахунок ПДВ (збільшити реєстраційний ліміт) для можливості реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) при реалізації товару далі по ланцюгу поставки?

 

Щодо питання 1

Згідно з пунктом 322 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, платники податку можуть сформувати ПК за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року виходячи з сум податку на додану вартість, сплачених (нарахованих) у складі вартості придбаних товарів/ послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Абзацом першим підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ визначено, що у випадку відсутності у платника податку можливості своєчасно здійснити реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування за операціями з постачання товарів/послуг, здійснених в період, починаючи з лютого 2022 року, така реєстрація має бути здійснена протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення такої можливості, або протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, з урахуванням положень Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, та переліку документів на підтвердження, які затверджені наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225.

 Підпунктом  69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні  положення» ПКУ визначено що для платників податків  та контролюючих органів  зупиняється перебіг строків, визначених  податковим законодавством  контроль за яким покладено на контролюючий органи, крім, зокрема  дотримання  строків  реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу ІІ ПКУ, сплати податків та зборів платниками податків.

У разі відсутності факту реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування по закінченню 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення такої можливості, або шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні податковий кредит, сформований за первинними (розрахунковими) документами, має бути виключений з декларації відповідного періоду шляхом подання уточнюючого розрахунку до такої декларації.

 Таким чином, податковий кредит починаючи зі звітного періоду червня 2022 року, формується виключно на підставі податкових накладних / розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН.

Щодо питання 2

Правила функціонування системи електронного адміністрування ПДВ (далі - СЕА ПДВ) регулюються статтею 2001 розділу V ПКУ та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 (далі - Порядок № 569).

Пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V ПКУ встановлено, що платники ПДВ мають право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму (далі - ∑Накл), обчислену за формулою:

Накл = ∑НаклОтр + ∑Митн + ∑ПопРах+∑Овердрафт - ∑НаклВид - ∑Відшкод - ∑Перевищ,

де, зокрема:

НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН;

Митн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;

ПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку;

Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН.

Стосовно формування показника ∑Перевищ слід зазначити, що таке формування здійснюється автоматично для кожного платника ПДВ за кожний звітний період, починаючи з 1 липня 2015 року, тобто враховується звітність з ПДВ, починаючи з податкової звітності з ПДВ за липень 2015 року, та податкові накладні і розрахунки коригування до них, складені починаючи з 01.07.2015 року.

Перерахунок показника ∑Перевищ здійснюється щоразу при поданні декларації з ПДВ / уточнюючого розрахунку за вказані періоди на дату такого подання та/або реєстрації в ЄРПН податкової накладної / розрахунку коригування, складених за вказані періоди, на дату такої реєстрації. При обрахунку позитивного значення вказаного показника на таке значення зменшується показник ∑Перевищ такого платника.

Можливість реєстрації в ЄРПН платником податку податкових накладних / розрахунків коригування безпосередньо залежить від наявності достатнього для такої реєстрації значення ∑Накл.

У разі недостатності значення ∑Накл для реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування збільшити таке значення ∑Накл платник податку може за рахунок:

поповнення рахунка платника в системі електронного адміністрування ПДВ, відкритого платнику у Держказначействі;

отриманих податкових накладних та розрахунків коригування (які передбачають збільшення суми компенсації вартості поставлених товарів/послуг), складених на такого платника та зареєстрованих в ЄРПН;

сплати ПДВ на митниці під час розмитнення товарів.

Крім того, відповідно до пункту 2001.9 статті 2001 розділу V ПКУ якщо у платника податку загальна сума податкових зобов'язань, зазначених ним у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, перевищує суму податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН (∑Перевищ), а сума, визначена згідно з пунктом 2001.3 статті 2001 розділу V ПКУ (∑Накл), є недостатньою для реєстрації таким платником податкової накладної або розрахунку коригування до такої податкової накладної за звітні періоди виникнення такого перевищення, платник податку має право зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в ЄРПН на суму податку, що дорівнює значенню показника ∑Перевищ, зменшеного на суму задекларованих до сплати податкових зобов'язань за періоди починаючи з 1 липня 2015 року (включаючи податкові зобов'язання, які були сплачені платником податку, та податкові зобов'язання, які не були сплачені платником податку) та збільшеного на значення показника ∑ПопРах незалежно від значення показника ∑Накл, визначеного відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V ПКУ.

Платник податку має право зареєструвати в порядку, визначеному абзацом першим пункту 2001.9 статті 2001 розділу V ПКУ, тільки податкові накладні за звітні періоди, в яких виникло перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН (∑Перевищ).

Для отримання можливості зареєструвати в ЄРПН податкові накладні у порядку, передбаченому пунктом 2001.9 статті 2001 розділу V ПКУ, платнику податку необхідно у складі податкової звітності з ПДВ за звітний (податковий) період, у якому задекларовано податкові зобов'язання, за якими податкові накладні не були зареєстровані в ЄРПН, в додатку 1 до податкової декларації з ПДВ (таблиця 1.1) вказати інформацію щодо таких податкових накладних, які не зареєстровані в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.