X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.12.2022 р. № 2276/ІПК/26-15-04-04-08

Головне управління ДПС у м. Києві (далі – ГУ ДПС) за результатами розгляду звернення Товариства щодо обов’язкової реєстрації у якості платника податку на додану вартість (далі – ПДВ) та оподаткування ПДВ соціальних послуг та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, з моменту державної реєстрації Товариство перебувало на загальній системі оподаткування, а з 01.04.2022, на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні, є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки.

Предметом діяльності Товариства є здійснення медичної діяльності та діяльності медичних та/або лікарняних закладів, медичне обслуговування населення, медична практика, надання соціальних послуг особам згідно з класифікатором соціальних послуг.

Товариство має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальностями: медична  психологія, наркологія, неврологія, організація і управління охороною здоров’я, психіатрія, терапія. Також Товариство зареєстроване в реєстрі надавачів соціальних послуг.

Між Товариством та Департаментом соціальної політики були укладені договори про:

Компенсації надавачу вартості соціальної послуги здійснюється в межах виконання міської цільової програми.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

  1. щодо необхідності, на сьогоднішній час, Товариству реєструватись у якості платника ПДВ;
  2. щодо необхідності Товариству реєструватись у якості платника ПДВ при переході з єдиного податку на загальну систему оподаткування;
  3. щодо застосування Товариством, у разі реєстрації у якості платника ПДВ, пільги, передбаченої підпунктом 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 ПКУ, чи якоїсь іншої з податку на додану вартість;
  4. щодо відображення такої пільги в податковій декларації з податку на додану вартість;
  5. щодо документів, які необхідні для користування пільгою.

 

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.

Особливості застосування положень розділу XIV ПКУ, на період з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Відповідно до підпункту 9.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи - підприємці та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми.

До таких осіб не застосовується обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.

Згідно з підпунктом 9.3 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ платниками єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, без урахування обмежень, встановлених пунктом 291.5 статті 291 ПКУ, не можуть бути:

1) суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють:

обмін іноземної валюти;

виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів, роздрібної торгівлі підакцизними товарами);

видобуток, реалізацію корисних копалин (крім видобування підземних та поверхневих вод підприємствами, які надають послуги централізованого водопостачання та водовідведення);

2) страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;

3) представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;

4) фізичні та юридичні особи - нерезиденти.

Відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, встановлюється у розмірі 2 відсотки доходу, визначеного відповідно до статті 292 ПКУ (підпункт 9.4 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Відповідно до абзаців першого - третього підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, звільняються від обов'язку нарахування та сплати податку на додану вартість за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з податку на додану вартість, а їх реєстрація платником податку на додану вартість є призупиненою.

Під призупиненням реєстрації платником податку на додану вартість для цілей цього пункту розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, призупиняються права та обов'язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом.

Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, вважаються такими, що не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

Згідно з абзацами першим та другим підпункту 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом.

Платник податку має право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділами 2 і 10 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктом «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Постачанням послуг є будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180 - 183 розділу V ПКУ та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233.

Для цілей оподаткування ПДВ платниками податку є особи, перелік яких визначено підпунктом 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 розділу I та пунктом 180.1 статті 180 розділу V ПКУ.

Статтями 181 та 182 розділу V ПКУ визначено умови для реєстрації особи як платника ПДВ, відповідно до яких реєстрація особи як платника ПДВ може здійснюватись як в обов'язковому порядку, так і за добровільним рішенням особи.

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ під обов'язкову реєстрацію як платника ПДВ підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ).

При цьому до загального обсягу оподатковуваних операцій для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ за основною ставкою ПДВ, ставками 7 та 14 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені від оподаткування ПДВ. При цьому обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг не враховується.

Згідно з пунктами 183.1 та 183.2 статті 183 розділу V ПКУ для здійснення такої реєстрації особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначеного вище обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1-ПДВ (далі - Заява).

Враховуючи викладене, у разі якщо особа здійснює операції з постачання товарів/послуг на митній території України, що підлягають оподаткуванню ПДВ згідно з розділом V ПКУ, у тому числі звільнені від оподаткування ПДВ, загальний обсяг яких протягом останніх 12 календарних місяців перевищує          1 млн. гривень, то така особа згідно з вимогами ПКУ повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням Заяву і відповідно зареєструватись як платник ПДВ в обов'язковому порядку.

При цьому, будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ у випадках та в порядку, передбачених статтею 183 розділу V ПКУ, але не подала до контролюючого органу Заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування податку (пункт 183.10 статті 183 розділу V ПКУ).

Обов'язок щодо нарахування та сплати податкових зобов'язань з ПДВ у такої особи виникає з дня, наступного за граничним днем, який встановлений для подання Заяви, тобто з 11 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг понад 1 млн. гривень.

Підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ визначено, що операції з постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ, крім послуг, перерахованих у підпунктах «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

Перелік платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих медичних закладах освіти».

Таким чином, послуги з охорони здоров'я, які надаються закладами охорони здоров'я та реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю за наявності спеціального дозволу (ліцензії) на проведення відповідних видів послуг з охорони здоров'я, звільняються від оподаткування ПДВ за умови, що такі операції не перелічені в абзацах «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

Підпунктом «д» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ визначено що звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг з харчування, забезпечення майном, комунально-побутовими та іншими соціальними послугами за рахунок державних коштів, що надаються особам, які утримуються в реабілітаційних установах, територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг), установах, підприємствах, організаціях всеукраїнських громадських об'єднань осіб з інвалідністю та їх спілок, які займаються реабілітацією, оздоровленням та фізкультурно-спортивною діяльністю, центрах обліку та закладах соціального захисту для бездомних осіб, центрах соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, санаторіях для ветеранів та осіб з інвалідністю, будинках-інтернатах для громадян похилого віку, осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, психоневрологічних та спеціалізованих будинках-інтернатах, пансіонатах для ветеранів війни і праці, геріатричних пансіонатах.

Форму та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, із змінами та доповненнями (далі - Наказ № 21).

Відповідно до підпункту 6 пункту 3 розділу V Наказу № 21 обсяги операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 розділу V ПКУ, тимчасово звільнених від оподаткування відповідно до підрозділу 2 розділу XX ПКУ та звільнених відповідно до міжнародних договорів (угод), вказуються у рядку 5.

Для платників податку, які заповнюють рядок 5, та підприємств (організацій) осіб з інвалідністю обов'язковим є подання (Д5) (додаток 5).

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ГУ ДПС повідомляє.

Щодо питання 1

Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, звільняються від обов'язку нарахування та сплати податку на додану вартість за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з податку на додану вартість, а їх реєстрація платником податку на додану вартість є призупиненою.

Операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, вважаються такими, що не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.

Таким чином, обов’язку або права реєструватися у якості платників ПДВ для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, нормами ПКУ не передбачено.

Щодо питання 2

Після завершення застосування спрощеної системи оподаткування, особливості якої встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, для платників поновлюються права та обов'язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ, у тому числі вимоги щодо реєстрації осіб як платників податку на додану вартість.

Якщо особа (у тому числі Товариство) не підпадає під обов'язкову реєстрацію як платника ПДВ відповідно до підпунктів 1 - 9 пункту 180.1 статті 180 та пункту 181.1 статті 181 розділу V ПКУ, то додаткових підстав для здійснення такої обов'язкової реєстрації нормами ПКУ не передбачено, окрім випадку, коли така особа (у тому числі Товариство) вирішила обрати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, визначену для третьої групи платників єдиного податку із сплатою єдиного податку за ставкою 3 відсотки (у разі сплати ПДВ згідно з ПКУ).

Щодо питання 3

Для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання соціальних послуг, встановленого підпунктом «д» підпункту 197.1.7 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, мають одночасно виконуватись такі вимоги:

У разі якщо при здійсненні операцій надання соціальних послуг (зокрема послуг паліативного догляду, послуг денного догляду для осіб вразливих категорій за визначеним переліком) не дотримано хоча б однієї із зазначених вимог, то така операція оподатковується ПДВ у загальновстановленому розділом V ПКУ порядку за ставкою 20 відсотків.

У разі надання Товариством послуг з охорони здоров'я, які надаються закладами охорони здоров'я та реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю за наявності спеціального дозволу (ліцензії) на проведення відповідних видів послуг з охорони здоров'я, такі операції звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ за умови, що такі операції не перелічені в абзацах «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

Щодо питання 4

Обсяги операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування, зокрема відповідно до статті 197 розділу V ПКУ, вказуються у рядку 5 податкової декларації з ПДВ.

Для платників податку, які заповнюють рядок 5, та підприємств (організацій) осіб з інвалідністю обов'язковим є подання (Д5) (додаток 5) до податкової декларації з ПДВ.

Щодо питання 5

Для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ послуг відповідно до підпункту 197.1.5 та підпункту «д» підпункту 197.1.7  пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ нормами ПКУ не передбачено подання в контролюючий орган будь-яких заяв або повідомлень (копій документі) про початок здійснення таких операцій.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.