Головне управління ДПС у Харківській області розглянуло звернення щодо визнання доходу та бази оподаткування для платника єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки, що здійснює діяльність як оператор авторизованого електронного майданчика, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство на підставі та у відповідності до укладених договорів з ДП «ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ» здійснює діяльність як оператор авторизованого електронного майданчика, метою якої є організація та проведення електронних торгів (аукціонів).
За здійснення такої діяльності Товариство отримує винагороду від учасників та/або переможців електронних торгів (аукціонів). Розмір та порядок виплати винагороди визначається різними нормативно-правовими актами,регламентами та договорами, серед яких Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року № 432 (далі – Постанова 432), Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2020 року № 483 (далі – Постанова 483), Регламент роботи електронної торгової системи Prozorro.Продажі ЦБД2 щодо проведення електронних аукціонів з продажу/надання в оренду майна (активів)/передачі права (Регламент ЕТС), затвердженого Наказом ДП «Прозорро.Продажі» від 09 липня 2018 року № 8 із змінами, внесеними Наказом ДП «Прозорро.Продажі» від 12 липня 2018 року № 9 (далі – Наказ).
Окрім того, якоператор авторизованого електронного майданчикаТовариство отримує від учасників електронних торгів (аукціонів) реєстраційні та гарантійні внески, які зараховуються та обліковуються на рахунках Товариства.
У подальшому сплачені учасниками електронних торгів (аукціонів) реєстраційні та гарантійні внески в порядку та на умовах, визначених нормативно-правовими актами та регламентами, перераховуються на рахунок організаторів аукціонів або повертаються учасникам електронних торгів (аукціонів), за винятком гарантійного внеску переможців торгів (аукціонів), з яких вираховується винагорода Товариству.
З метою вирішення можливості та доцільності переходу на спрощенусистему оподаткування за ставкою 2 відсотки та з метою правильного подальшого практичного застосування статті 292 ПКУ під час самостійного визначення бази оподаткування Товариство просить надати роз’яснення з наступних питань:
Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до ПКУ, зокрема, доповнено новим пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Перехідні положення» ПКУ.
Так, пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розділу XIV ПКУ застосовуються з урахуванням особливостей визначених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.
Відповідно до підпункту 9.4 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ дохід платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості, встановлені цим пунктом, визначаються відповідно до вимог статті 292 Податкового кодексу.
Згідно підпункту 2 пункту 292.1статті 292 ПКУ доходом платника єдиного податку є для юридичної особи - будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). (пункт 292.6 статті 292 ПКУ).
Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 цього Кодексу (пункт 292.13 статті 292 ПКУ).
Статтею 296 ПКУ встановлено,зокрема, що юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2, 44.3 статті 44 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 2 Постанови 432, плата за участь - грошова винагорода оператора електронного майданчика, яка вираховується із сплаченого переможцем електронного аукціону або особою, щодо якої прийнято рішення про приватизацію об’єкта шляхом викупу, гарантійного внеску відповідно до договору між оператором електронного майданчика та учасником з урахуванням вимог цього Порядку.
Згідно підпункту13 пункту 2 Постанови 483, плата за участь в аукціоні (винагорода оператору) - грошова винагорода оператора електронного майданчика, яка вираховується із сплаченої переможцем електронного аукціону суми гарантійного внеску в порядку та розмірах, визначених цим Порядком, відповідно до договору між оператором електронного майданчика та учасником.
Згідно з підпунктом 1.1 Наказуплата за участь (винагорода оператора електронного майданчика) - грошова сума, що підлягає сплаті оператору за організацію проведення електронного аукціону, яка сплачується переможцем електронного аукціону додатково до суми коштів, запропонованої ним за кожний придбаний лот.
Особи, які мають намір взяти участь в електронному аукціоні, сплачують реєстраційний та гарантійний внески на рахунок оператора електронного майданчика, через який подається заява на участь в електронному аукціоні (пункт 104 Постанови 432).
Особа, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні, сплачує реєстраційний та гарантійний внески для набуття статусу учасника. Реєстраційний та гарантійний внески для участі в електронному аукціоні вважаються сплаченими з моменту їх зарахування на банківський рахунок оператора електронного майданчика не пізніше ніж за одну годину до закінчення кінцевого строку подання заяв на участь в електронному аукціоні (пункт 57 Постанови 483).
Користувач зобов'язаний сплатити гарантійний та реєстраційний внески для набуття статусу учасника (п. 7.9. Наказу). Гарантійний внесок вважається сплаченим з моменту його зарахування на банківський рахунок оператора, якщо це відбулося не пізніше ніж за одну годину до закінчення кінцевого терміну прийняття заяв про участь/прийняття закритих цінових пропозицій (п.7.10 Наказу).
Постанови та Наказ встановлюють обов’язок оператора електронного майданчика здійснити повернення учаснику або подальший переказ організатору аукціону, органу приватизації гарантійного внеску (його залишку) або реєстраційного внеску, регламентують порядок, умови здійснення.
Так, пунктом 105 Постанови 432 встановлено, що оператор електронного майданчика перераховує на казначейський рахунок, зазначений органом приватизації в інформаційному повідомленні, суми сплачених учасниками реєстраційних внесків протягом п'яти робочих днів з дня проведення електронного аукціону.
У пунктах 106-112 Постанови 432, пунктах 107-1101 Постанови 483 визначені порядок та умови подальшого перерахування або повернення оператором електронного майданчика коштів гарантійного та реєстраційного внесків, сплачених учасниками на його рахунок.
Підпунктом 5.6.13 Наказу прописано обов’язок оператора електронного майданчика своєчасно здійснювати повернення гарантійного внеску та перерахування залишку гарантійного внеску на рахунок організатора в порядку, передбаченому Регламентом ETC. А у пунктах 9.1-.9.8 Наказу встановлено порядок розрахунків, сплати та повернення нарантійних внесків.
Отже, ті суми гарантійних внесків та реєстраційних платежів, які отримані Товариством на його рахунок, але повернуті учасникам електронних торгів (аукціонів) чи перераховані організаторам таких торгів, не включаються до складу доходу юридичної особи – платника єдиного податку (біржі), оскільки вони не є оплатою за товари (роботи, послуги) та, відповідно, не включаються до бази оподаткування єдиним податком за ставкою 2%. Винагорода, яку отримує Товариство за наслідками проведення електронних торгів (аукціонів), як оплата за надані послуги, є доходом платника єдиного податку та включається до бази оподаткування єдиним податком за ставкою 2%.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |