Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із безоплатною передачею товарів (транспортних засобів), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Підприємство планує надати у безоплатне тимчасове користування майно, а саме два транспортних засоби (автомобілі) згідно з договорами позички (далі – Договори позички) для забезпечення матеріально-технічних потреб в умовах правового режиму воєнного стану, що будуть укладені між:
Підприємством (позичкодавцем) та Установою-1 (користувачем);
Підприємством (позичкодавцем) та Установою-2 (користувачем).
Відповідно до умов, визначених у Договорах позички, передача у безоплатне користування майна не тягне за собою виникнення у користувачів (Установи-1 та Установи-2) права власності на таке майно. Власником майна залишається Підприємство, а користувачі (Установа-1 та Установа-2) використовують таке майно протягом строку дії Договорів позички. При цьому Договорами позички передбачено оформлення актів приймання- передачі/повернення майна.
З огляду на викладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи підлягають оподаткуванню ПДВ операції з надання у безоплатне тимчасове користування (позичку) товарів (транспортних засобів) протягом дії правового режиму воєнного стану на користь Установи-1 та Установи-2?;
2) чи вважаються використаними Підприємством в неоподатковуваних ПДВ операціях або операціях, що не є господарською діяльністю Підприємства, товари (транспортні засоби) передані у безоплатне тимчасове користування (позичку) протягом дії правового режиму воєнного стану на користь Установи-1 та Установи-2?
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, починаючи із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні було введено воєнний стан.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Правові основи укладення договору позички визначено главою 60 ЦКУ.
За договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.
Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними.
До договору позички застосовуються положення глави 58 ЦКУ (найм (оренда)).
Правові основи укладення договору найму (оренду) транспортного засобу визначено статтями 798 – 805 ЦКУ.
Предметом договору найму транспортного засобу можуть бути повітряні, морські, річкові судна, а також наземні самохідні транспортні засоби тощо.
Відповідно до статті 833 ЦКУ користувач зобов'язаний:
1) користуватися річчю за її призначенням або відповідно до мети, визначеної у договорі;
2) користуватися річчю особисто, якщо інше не встановлено договором;
3) повернути річ після закінчення строку договору в такому самому стані, в якому вона була на момент її передання.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Відповідно до підпункту 196.1.2 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ не є об’єктом оподаткування ПДВ, зокрема, операції з:
передачі майна у схов (відповідальне зберігання), у концесію, а також у лізинг (оренду), крім передачі у фінансовий лізинг;
повернення майна із схову (відповідального зберігання) його власнику, а також майна, попередньо переданого в концесію або лізинг (оренду) концесієдавцю або лізингодавцю (орендодавцю), крім переданого у фінансовий лізинг.
Пунктом 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, не вважаються використаними платником податку в неоподатковуваних податком на додану вартість операціях або операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, товари:
придбані в оподатковуваних ПДВ операціях, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану;
придбані в оподатковуваних ПДВ операціях та передані в державну чи комунальну власність, у тому числі на користь добровольчих формувань територіальних громад, а також надані на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України у період дії воєнного, надзвичайного стану.
Не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладів охорони здоров'я державної, комунальної власності, та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.
До наведених у пункті 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ операцій норми пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ не застосовуються.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
В описаній у зверненні ситуації:
операції Підприємства з безоплатної передачі Установі-1 та Установі-2 за договором позички товарів (транспортних засобів) для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави не є об’єктом оподаткування ПДВ відповідно до підпункту 196.1.2 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ;
операції Підприємства з безоплатного надання Установі-1 та Установі-2 послуг із тимчасового користування товарами (транспортними засобами) для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави не є постачанням послуг згідно з пунктом 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, та, відповідно, не є об’єктом оподаткування ПДВ.
Щодо питання 2
В описаній у зверненні ситуації безоплатно передані відповідно до умов договору позички Підприємством товари (транспортні засоби) Установі-1 та Установі-2 тимчасово, протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, не вважатимуться використаними Підприємством в неоподатковуваних ПДВ операціях або операціях, що не є господарською діяльністю Підприємства.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |