X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.02.2023 р. № 201/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення                             ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо питань пов’язаних із застосуванням поняття «пов'язані особи» відповідно до п.п. «а» п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та, керуючись ст. 52Кодексу, в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні ТОВ є платником податку на прибуток підприємств на загальних підставах і визначає об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до Кодексу. В попередньому звітному періоді ТОВ (кредитором) надано безвідсоткову поворотну фінансову допомогу платнику податку на прибуток підприємств на загальних підставах (боржнику). У поточному звітному періоді ТОВ має намір надати безповоротну фінансову допомогу такому боржнику. При цьому слід зазначити, що безвідсоткова поворотна фінансова допомога, надана ТОВ (кредитором) в попередньому звітному періоді платнику податку на прибуток підприємств на загальних підставах (боржнику), не була повернута таким боржником ТОВ у поточному звітному періоді (тобто в періоді надання ТОВ безповоротної фінансової допомоги боржнику).

У своєму зверненні платник податків запитує:

1.Сума власного капіталу надавача або отримувача поворотної фінансової допомоги має розглядатися при розрахунку перевищення суми раніше наданої поворотної фінансової допомоги (від однієї юридичної особи стосовно іншої юридичної особи) над сумою власного капіталу більше ніж у 3,5 раза (для з’ясування відповідності критерію пов’язаності для юридичних осіб, визначеному абзацом одинадцятим п.п. «а» п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, при подальшому наданні безповоротної фінансової допомоги ТОВ (надавачем) отримувачу)?

2. Який звітний період (попередній або поточний) при розрахунку перевищення суми раніше наданої поворотної фінансової допомоги (від однієї юридичної особи стосовно іншої юридичної особи) над сумою власного капіталу більше ніж у 3,5 раза має розглядатися для з’ясування відповідності критерію пов’язаності для юридичних осіб, визначеному абзацом одинадцятим п.п. «а» п.п. 14.1.159 п. 14.1. ст. 14 Кодексу, при подальшому наданні безповоротної фінансової допомоги ТОВ (надавачем) отримувачу?

Щодо питань 1, 2

Підпунктом 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу встановлено, що фінансова допомога – це фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.

Сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення вважається поворотною фінансовою допомогою (абзац сьомий п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно з п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу безповоротна фінансова допомога – це:

сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;

сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;

сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;

основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).

Відповідно до абзацу одинадцятого п.п. «а» п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пов'язані особи – юридичні та/або фізичні особи, та/або утворення без статусу юридичної особи, відносини між якими можуть впливати на умови або економічні результати їх діяльності чи діяльності осіб, яких вони представляють, з урахуванням таких критеріїв, а саме, для  юридичних осіб:

сума всіх кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від однієї юридичної особи (крім банків та міжнародних фінансових організацій, які відповідно до міжнародних договорів України наділені привілеями та імунітетами, та суб'єктів господарювання, власником істотної участі у розмірі 75 і більше відсотків у яких є такі міжнародні фінансові організації) та/або кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги від інших юридичних осіб, гарантованих однією юридичною особою (крім банків та міжнародних фінансових організацій, які відповідно до міжнародних договорів України наділені привілеями та імунітетами, та суб'єктів господарювання, власником істотної участі у розмірі 75 і більше відсотків у яких є такі міжнародні фінансові організації), стосовно іншої юридичної особи, перевищує суму власного капіталу більше ніж у 3,5 раза (для фінансових установ та компаній, що провадять виключно лізингову діяльність, - більше ніж у 10 разів). При цьому сума таких кредитів (позик), поворотної фінансової допомоги та власного капіталу визначається як середнє арифметичне значення (на початок та кінець звітного періоду). Положення цього абзацу не поширюються на суму кредитів (позик), залучених під державні гарантії.

Виходячи з викладеного вище, при розрахунку перевищення суми  наданої поворотної фінансової допомоги (від однієї юридичної особи стосовно іншої юридичної особи) згідно з вимогамиабзацу одинадцятого п.п. «а»
п.п. 14.1.159 п. 14.1 ст. 14 Кодексунад сумою власного капіталу повинна розглядатися сума власного капіталу отримувача поворотної фінансової допомоги.

При цьому сума поворотної фінансової допомоги та власного капіталу визначається як середнє арифметичне значення (на початок та кінець кожного звітного періоду, в якому обліковується непогашена заборгованість за такою допомогою).

Відповідно до п. 528 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 цього Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ Кодексу для платників податків та контролюючих органів тимчасово, на період  до припинення  або скасування воєнного стану на території України, зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, з урахуванням особливостей, встановлених цим підпунктом.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).