Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо помилково сплачених коштів та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що перебуває на обліку як фізична – особа підприємець та у зв’язку з помилкою при оформлені платіжних документів у ІІ – ІІІ кварталі 2021 року було помилково перераховано кошти на рахунок ТОВ «».
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи включається до доходу фізичної особи – підприємця – платникаєдиного податку третьої групи сума коштів, які були помилково сплачені на рахунок ТОВ «» у ІІ – ІІІ кварталі, але згодом повернуті в іншому податковому періоді?
2. Чи відображається таке повернення помилково сплачених коштів у декларації платника єдиного податку?
3. Як відобразити повернення помилково сплачених коштів у книзі обліку доходів платника єдиного податку?
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою І
розділу XIV Кодексу.
Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Разом з цим до складу доходу не включаються, зокрема, суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) – платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (п.п. 5п. 292.11 ст. 292 Кодексу).
Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 Кодексу(п. 292.13 ст. 292 Кодексу).
Так, відповідно до п. 296.1 ст. 296 Кодексуфізичні особи – підприємці – платникиєдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Облікд оходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Наказом Міністерства фінансівУкраїни від 26.11.2020 № 728 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансівУкраїни
від 19 червня 2015 року № 579»з 01 січня 2021 року втратила чинність, зокрема, форма Книги обліку доходів та порядок їїведення, затверджені наказом Міністерства фінансівУкраїнивід 19.06.2015 № 579, та скасовано реєстрацію Книги обліку доходів у податкових органах.
Водночас зміни, запроваджені з 01.01.2021 Законом України від 14 липня 2020 року № 786-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб–підприємців» щодо форми обліку доходів у довільній формі в паперовомувигляді (зошиті, журналі тощо) чив електронному вигляді (в електронній таблиці у файлі Excel, Wordтощо), не скасовують обов'язку дотримуватися платниками єдиного податку першої–третьої груп (неплатниками ПДВ) вимог щодо ведення обліку доходів та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів та їх належне зберігання у відповідності до ст. 44 Кодексу.
Крім того, п. 296.3 ст. 296 Кодексу встановлено, що платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.
Дані обліку використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України
від 19.06.2015 № 578 (у редакції наказу Міністерства фінансів України
від 09.12.2020 № 752).
Враховуючивикладене, якщозарахування та поверненняпомилковоперерахованихкоштіввідбулося в одному звітномуперіоді, тотакікошти не включаються до складу доходу фізичної особи –платникаєдиногоподаткупершої–третьоїгруп та не підлягаютьвідображенню у податковійдеклараціїплатникаєдиногоподатку.
У разі якщо повернення суми коштів відбувається в іншому податковому періоді, то фізична особа – платник єдиного податку третьої групи повинна включити таку суму коштів до складу доходу у звітному періоді, в якому ці кошти отримано, та відображаються у податковій деларації платника єдиного податкуу звітному податковому періоді, в якому відбувається їх повернення.
Також звертаємо увагу, що платник податків може здійснити перерахунок доходу у звітному періоді, в якому відбулось повернення лише за умови наявності документів підтверджуючих помилкове зарахування коштів, зокрема, письмого пояснення платника податку або/та інших документів.
Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |