X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.12.2022 р. № 2344/ІПК/99-00-21-03-02-05

Державна податкова служба України розглянула звернення Фонду щодо необхідності нарахування податкових зобов’язань з ПДВ при отриманні Фондом від суб’єкта господарювання, який придбав (приватизував) об’єкт державної власності, суми відшкодування витрат на оплату послуг третьої особи (радника), що були понесені Фондом у зв’язку з виконанням заходів з приватизації такого об’єкта, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, в межах підготовки до приватизації  об’єкта державної власності Фондом було укладено договір з третьою особою про надання послуг радника. Такі послуги було отримано Фондом та оплаченоу 2021 році за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України.

Відповідно до договору купівлі-продажу об’єкта приватизації державної власності покупець (особа, яка приватизує такий об’єкт) відшкодовує Фонду витрати на оплату послуг радника. При цьому акти передачі матеріалів, отриманих Фондом від радника в межах підготовки до приватизації  об’єкта державної власності, не оформлювалися.

Відшкодування покупцем витрат Фонду на оплату послуг радника відбулося у 2022 році.З урахуванням особливостейведення бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установтакі отримані від покупця кошти в повному обсязі були перераховані Фондом до загального фонду державного бюджету України.

Враховуючи викладене, Фонд просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

чи необхідно Фондунараховувати податкові зобов’язання з ПДВ та складати податкову накладнуза фактом отриманнявід покупця (особи, яка приватизуєоб’єкт державної власності)компенсації витрат на оплату послуг радника, що були понесені Фондом у зв’язку з підготовкою до приватизації?;

за рахунок яких коштів Фонд має сплачувати ПДВ (з урахуванням того, що Фонд є неприбутковою організацією, яка фінансується за рахунок державного бюджету)?

Роз’яснення щодо необхідності нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкової накладноїза фактом отримання від покупця (особи, яка приватизує об’єкт державної власності) компенсації витрат, що були понесеніФондом на оплату послуг радника в межах підготовки до приватизації, надано в індивідуальній податковій консультації, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультаційна попереднє звернення платника податку з аналогічного питання(далі – ІПК).

Зокрема, в ІПК зазначено, що відшкодування особою, яка приватизує об’єкт державної власності (покупцем), витрат Фонду на оплату послуг радника, залученого у зв’язку із виконанням заходів з приватизації такого об’єкта, за своєю сутністю є платою за послуги, які надаються Фондом такому покупцю у зв’язкуіз виконанням заходів з приватизації такого об’єкта. Операція з постачання Фондом таких послуг є об’єктом оподаткування та оподатковується ПДВ на загальних підставах.

За такою операцією постачальник послуг (Фонд) зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ та скласти на покупця відповідну податкову накладну і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПКУ термін.При цьому такий  обов’язок не залежить від особливостей ведення платником податку бухгалтерського обліку та від напрямку подальшого спрямування отриманих від покупця (особи, яка приватизує об’єкт державної власності)коштів.

Щодо наданої у зверненні інформації про відсутність факту оформлення актів передачі матеріалів, отриманих Фондом від радника в межах підготовки до приватизації об’єкта державної власності,ДПС вважає за необхідне повідомити, що відповідно до частини другої статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться суб’єктом господарювання. Податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Одним із основних принципів, на яких ґрунтуються бухгалтерський облік та фінансова звітність, є повне висвітлення - фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі (стаття 4 Закону № 996).

Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів (частина третя статті 8 Закону № 996).

Зважаючи на викладене, ДПС пропонує Фонду звернутися до Міністерства фінансів України як центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону№ 996) з питаньправильності оформлення первинних документів, повідомивши провідсутність факту оформлення відповідних актів у межах здійснення Фондом господарських операцій.

Також ДПС повідомляє, що сума ПДВ, яка підлягає сплаті до бюджету платником податку, визначається ним у податковій звітності з ПДВ за відповідний звітний період, а не за окремою операцією.

Питання щодо джерел (коштів), за рахунок яких Фонд, якнеприбуткова організація, яка фінансується за рахунок державного бюджету, має сплачувати до бюджету податок на додану вартість, задекларований у податковій звітності з ПДВ, не належить до компетенції ДПС.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).