X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.12.2022 р. № 2352/ІПК/99-00-24-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 53 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), надає нову індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків Окружного адміністративного суду міста Києва щодо практичного застосування норм податкового законодавства.

Платник податків просив надати індивідуальну податкову консультацію з питання: «Чи включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи – резидента України як інвестиційний прибуток та оподатковується податком на доходи фізичних осіб, відповідно до п. 170.2
ст. 170 Податкового кодексу України, дохід фізичної особи – резидента України, отриманий від продажу корпоративних прав українського емітента (юридичної особи – резидента України) юридичній особі – нерезиденту?».

Відповідно до висновків Окружного адміністративного суду міста Києва, «судом встановлено, у податковій консультації ДПС зазначає, що сума, сплачено нерезидентом за купівлю корпоративних прав юридичної особи – резидента України на користь фізичної особи – резидента України має оподатковуватись як іноземний дохід за п. 170.11ст. 170 ПКУ базою якого є дохід, отриманий фізичною особою – резидентом України від такого продажу корпоративних прав.

Разом з тим, відповідно до п.п. «в» пп. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України дохід з джерелом його походження з України – будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, яким зокрема є дохід від відчуження корпоративних прав, цінних паперів, у тому числі акцій українських емітентів.

Відповідно до п.п. 14.1.90 Податкового кодексу України корпоративні права – це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно з п.п. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у підпунктах 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.

Правила оподаткування інвестиційного прибутку визначені у п. 170.2 ПКУ. При цьому п.п. «а» п.п. 170.2.7 Податкового кодексу України визначено, що для цілей цього пункту термін «інвестиційний актив» означає пакет цінних паперів, деривативів чи корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах, випущені одним емітентом.

Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4 – 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України (крім операцій з деривативами) (п.п. 170.2.2 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України).

Підпунктом 170.2.1 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України визначено, що облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Для цілей оподаткування інвестиційного прибутку звітним періодом вважається календарний рік за результатами якого платник податку зобов’язаний подати річну податкову декларацію, в якій має відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток), отриманий протягом такого звітного року.

Загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами визначається як сума інвестиційних прибутків, отриманих платником податку протягом звітного (податкового) року, зменшена на суму інвестиційних збитків, понесених платником податку протягом такого року (абзац другий п.п. 170.2.6
п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України).

Якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестиційними активами має від’ємне значення, його сума переноситься у зменшення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами наступних років до його повного погашення, крім фінансових результатів, зазначених в абзаці першому п. 29 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ (абзац третій п.п. 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 ПКУ)

Отже, норми Податкового кодексу України щодо оподаткування інвестиційного прибутку чітко визначають, що базою оподаткування за операціями з продажу інвестиційного активу, є позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу такого окремого інвестиційного активу (корпоративних прав юридичної особи – резидента України) з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу з можливістю в разі виникнення від’ємного значення фінансового результату операцій з фінансовими активами врахування його в майбутніх періодах. Тобто база оподаткування ПДФО та військовим збором у продавця корпоративних прав виникає тільки в разі наявності інвестиційного прибутку – тобто перевищення доходу від продажу таких прав над витратами на їх придбання.

При цьому, пункт 170.2 статті 170 Податкового кодексу України не ставить у залежність застосування правил оподаткування, визначених для інвестиційного прибутку, від того, на користь резидента чи нерезидента здійснюється продаж інвестиційного активу (корпоративних прав юридичної особи – резидента України).

Зважаючи на те, що в запиті позивача на надання індивідуальної податкової консультації було чітко визначено, що фізична особа – резидент України здійснює продаж корпоративних прав юридичної особи – резидента України, які визнаються п.п. «а» п.п. 170.2.7 Податкового кодексу України інвестиційним активом, а також враховуючи те, що відповідно до п.п. «в» п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 ПКУ доходи від продажу таких корпоративних прав є доходами з джерелом його походження з України, така операція фізичної особи – резидента України повинна оподатковуватись за правилами, визначеними п. 170.2 ПКУ для інвестиційного прибутку. При цьому відсутні підстави для оподаткування такої операції за правилами, визначеними Податковим кодексом України для іноземних доходів, про які зазначає податковий орган в консультації….».

Отже, суд у своєму рішенні зазначив, що «пункт 170.2 статті 170 Податкового кодексу України не ставить у залежність застосування правил оподаткування, що фізична особа – резидент України здійснює продаж корпоративних прав юридичної особи – резидента України, які визнаються п.п. «а» п.п. 170.2.7 Податкового кодексу України інвестиційним активом, а також враховуючи те, що відповідно до п.п. «в» п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 ПКУ доходи від продажу таких корпоративних прав є доходами з джерелом його походження з України, така операція фізичної особи – резидента України повинна оподатковуватись за правилами, визначеними
п. 170.2 ПКУ для інвестиційного прибутку».

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

Додатково повідомляємо, що з урахуванням положень ст. 52 ПКУ ця консультація, надана на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва, має індивідуальний характер.