X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 23.12.2022 р. № 2357/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо порядку перебування на спрощеній системі з особливостями оподаткування у разі укладання угоди про прощення боргу та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство повідомило що є виробничим підприємством, основний вид господарської діяльності згідно з КВЕД-2010 належить до класу 27.90 – Виробництво інших електричного устаткування.

В період з 2017 по 2022 роки Товариством було укладено господарські договори постачання з нерезидентом …….. (далі – підприємство-нерезидент). За результатами господарської діяльності у Товариства виникла заборгованість на суму …….. EUR перед підприємством-нерезидентом. Товариство та підприємство-нерезидент мають намір укласти угоду про прощення вищенаведеного боргу. З 01.04.2022 Товариство обрало спрощену систему з особливостями оподаткування.

Товариство, посилаючись на норми чинного законодавства просить надати роз’яснення: 

  1. Чи є обов’язковим для прощення вказаного боргу Товариства перед підприємством-нерезидентом укладання саме договору/контракту/угоди про прощення боргу, враховуючи, що сторони в договірних відносинах, що стосується боргу, керуються положеннями матеріального і процесуального права України?
  2. Чи є можливим для прощення вказаного боргу Товариства перед підприємством-нерезидентом укладання відповідних додаткових угод про прощення боргу до договорів на підставі, яких виникла заборгованість, враховуючи, що сторони в договірних відносинах, що стосується боргу, керуються положеннями матеріального і процесуального права України?
  3. Чи призведе укладання договору/контракту/угоди/додаткової угоди про прощення боргу перед підприємством-нерезидентом до сплати Товариством податку єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки та чи не буде це підставою для припинення (анулювання) реєстрації платника єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки?
  4. Враховуючи положення абзацу другого п.п. 9.2 п. 9 підрозд. 8
    розд. ХХ
    «Перехідні положення» Кодексу чи може прощення боргів Товариства підприємством-нерезидентом на загальну суму …….. EUR свідчити про перевищення встановленого для платників єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відс. і як наслідок, бути підставою для анулювання контролюючим органом реєстрації Товариства шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку?

 

Щодо першого та другого питань

Питання щодо укладання договору/контракту/угоди/додаткової угоди про прощення боргу перед підприємством-нерезидентом регулюється Цивільним кодексом України (далі – ЦКУ) та не належить до компетенції Державної податкової служби України.

 

Щодо третього та четвертого питань

Особливості застосування спрощеної системи визначено гл. 1 розд. XIV Кодексу.

Відповідно до п.п. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) період у в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 Кодексу. При цьому, датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акту приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Відповідно до ст. 605 ЦКУ зобов'язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов'язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора.

Згідно з п. 292.3 ст. 292 Кодексу до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

Підпунктом 14.1.13 п. 14.1 ст. 14 Кодексу передбачено, зокрема, що безоплатно наданими товарами, роботами, послугами, зокрема, є:

а) товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів;

б) роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості.

Таким чином, товари/послуги на дату прощення боргу набувають статусу безоплатно наданих. При цьому, операції з безоплатного постачання товарів/послуг згідно з пп. 14.1.185 та 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 Кодексу належать до операцій з постачання товарів/послуг і є об'єктом оподаткування та суми списаного боргу включення до складу доходу платника єдиного податку зі ставкою 2 відсотки.

Підпунктом 9.2 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу визначено, що платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи - підприємці та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми.

До таких осіб не застосовується обмеження щодо обсягу доходу та кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.

Отже, укладання Товариством договору/контракту/угоди/додаткової угоди про прощення боргу перед підприємством-нерезидентом не суперечить вимогам підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу та не є підставою для анулювання контролюючим органом реєстрації Товариства шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.

Поряд з тим зазначаємо, що необхідною умовою правильного застосування норм податкового законодавства є встановлення всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.

Копії господарських договорів та договору/контракту/угоди/додаткової угоди про прощення боргу перед підприємством-нерезидентом Товариством не надано.

Додатково повідомляємо, що відповідно до п. 528 та п.п. 69.9 п. 69
підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).