Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) про надання індивідуальної податкової консультації щодо можливості надання та отримання платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки фінансової допомоги та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу. Вид господарської діяльності згідно з
КВЕД ДК 009:2010 належить до класу 68.20 – «Надання в оренду й експлуатацію власного нерухомого майна».
Товариство у 2022 році здійснило перерахування коштів Національному банку України (далі – НБУ) на спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України (далі – ЗСУ) з призначенням платежу «Благодійна допомога на підтримку ЗСУ, без ПДВ». Крім того, для реалізації статутної діяльності іншої юридичної особи, яка перебуває на спрощеній системі оподаткування, Товариство планує у 2022 році надати допомогу у вигляді безповоротної фінансової допомоги шляхом перерахування грошових коштів на рахунок згідно з договором про надання безповоротної фінансової допомоги. Цей договір не є договором позики або договором дарування у розумінні положень Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) та укладається сторонами виходячи з принципу свободи договору, не суперечить чинному законодавству. Умовами договору про надання безповоротної фінансової допомоги не передбачено повернення отриманих отримувачем безповоротної фінансової допомоги грошових коштів, а також не передбачено будь-якого виду компенсацій з боку отримувача безповоротної фінансової допомоги за отриману від Товариства безповоротну фінансову допомогу.
Товариство, посилаючись на норми чинного законодавства, просить надати роз’яснення з наступних питань:
а) іншим юридичним особам, які перебувають на спрощеній системі оподаткування;
б) іншим юридичним особам, які перебувають на загальній системі оподаткування (платник податку на прибуток);
в) фізичним особам-підприємцям (далі – ФОП), які перебувають на спрощеній системі оподаткування (першої-третьої групи);
г) ФОП, які перебувають загальній системі оподаткування.
а) від інших юридичних осіб, які перебувають на спрощеній системі оподаткування;
б) від інших юридичних осіб, які перебувають на загальній системі оподаткування (платник податку на прибуток);
в) від ФОП, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (першої-третьої групи);
г) від ФОП, які перебувають загальній системі оподаткування.
а) іншим юридичним особам, які перебувають на спрощеній системі оподаткування;
б) іншим юридичним особам, які перебувають на загальній системі оподаткування (платник податку на прибуток);
в) фізичним особам-підприємцям (далі – ФОП), які перебувають на спрощеній системі оподаткування (першої-третьої групи);
г) ФОП, які перебувають загальній системі оподаткування.
а) від інших юридичних осіб, які перебувають на спрощеній системі оподаткування;
б) від інших юридичних осіб, які перебувають на загальній системі оподаткування (платник податку на прибуток);
в) від ФОП, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (першої-третьої групи);
г) від ФОП, які перебувають загальній системі оподаткування.
а) благодійної допомоги (шляхом перерахування коштів НБУ для ЗСУ з призначенням платежу «Благодійна допомога на підтримку ЗСУ, без ПДВ»;
б) безповоротної фінансової допомоги іншій юридичній особі (платнику єдиного податку).
6. Що саме вважати наданням безповоротної та поворотної фінансової допомоги іншим юридичним особам на постійній основі (раз на місяць, на рік чи за весь період існування підприємства), і чи підпаде, у разі повторного надання Товариством у 2022 році безповоротної фінансової допомоги відповідно до Договору про надання безповоротної фінансової допомоги, під визначення фінансового посередництва (вперше надання благодійної допомоги (шляхом перерахування коштів НБУ для ЗСУ з призначенням платежу «Благодійна допомога на підтримку Збройних Сил України, без ПДВ»)?
Щодо першого-шостого питань
Відповідно до п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу безповоротна фінансова допомога – це сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;
сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;
основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).
Поворотна фінансова допомога – сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.
Основні засади благодійної діяльності в Україні регламентуються Законом України від 05 липня 2012 року № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 5073)
Статтею 1 Закону № 5073 визначено, що благодійна діяльність – добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Слід зазначити, що благодійником є дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права, яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності (п. 5 частини першої ст. 1 Закону № 5073).
При цьому відповідно до п. 1 частини першої ст. 1 Закону № 5073 отримувачами (бенефіціарами) благодійної допомоги можуть виступати фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада, а також юридичні особи для досягнення цілей, передбачених Законом № 5073.
Статтею 13 Закону № 5073 передбачено що благодійна організація може бути створена як благодійне товариство, благодійна установа чи благодійний фонд з урахуванням особливостей, визначених Законом № 5073 та іншими законами України.
Статтею 5 Закону № 5073 встановлено, що благодійники спільно чи індивідуально можуть здійснювати благодійну діяльність на підставі добровільного вибору одного або кількох таких її видів:
- безоплатна передача у власність бенефіціарів коштів, іншого майна, а також безоплатне відступлення бенефіціарам майнових прав;
- безоплатна передача бенефіціарам права користування та інших речових прав на майно і майнові права;
- безоплатна передача бенефіціарам доходів від майна і майнових прав;
- безоплатне надання послуг та виконання робіт на користь бенефіціарів;
- благодійна спільна діяльність та виконання інших контрактів (договорів) про благодійну діяльність;
- публічний збір благодійних пожертв;
- управління благодійними ендавментами;
- виконання заповітів, заповідальних відказів і спадкових договорів для благодійної діяльності;
- проведення благодійних аукціонів, негрошових лотерей, конкурсів та інших благодійних заходів, не заборонених законом.
Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» внесені зміни до Кодексу, зокрема,
підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу доповнено п. 9, яким встановлено, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV Кодексу застосовуються з урахуванням визначених особливостей.
Пунктом 9.3 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу визначено, що платниками єдиного податку третьої групи, з особливостями оподаткування, без урахування обмежень, встановлених п. 291.5 ст. 291 Кодексу не можуть бути суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють:
обмін іноземної валюти;
виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів, роздрібної торгівлі підакцизними товарами);
видобуток, реалізацію корисних копалин (крім видобування підземних та поверхневих вод підприємствами, які надають послуги централізованого водопостачання та водовідведення);
страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів;
представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
фізичні та юридичні особи - нерезиденти.
Враховуючи зазначене, надання Товариством поворотної та/або безповоротної фінансової та благодійної допомоги юридичним та/або фізичним особам (у т.ч. ФОП), та/або отримання від таких суб’єктів господарювання поворотної та/або безповоротної фінансової допомоги не суперечить вимогам п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу щодо можливості застосування спрощеної системи з особливостями оподаткування.
Поряд з тим зазначаємо, що необхідною умовою правильного застосування норм податкового законодавства є встановлення всіх суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та детального вивчення всіх первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, оформленням яких вони супроводжувались.
Додатково повідомляємо, що відповідно до п. 528 підрозд. 10 розд. XX Перехідних положень Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |