X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 26.12.2022 р. № 2378/ІПК/99-00-21-03-03-06

Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства та повідомляє.

Товариство у своєму зверненні зазначає, що є виробником алкогольних напоїв, а також вермутів. Також Товариство не являється виробником первинного (змішаного) виноробства, а окремо отримує спирт для виробництва вермутів. Товариство спочатку оплачує акцизний податок, отримує акцизні марки, а вже потім отримує спирт етиловий неденатурований для подальшого виготовлення вермутів.

Товариство просить надати роз’яснення щодо питання:

У яких додатках до декларації акцизного податку відображається акцизний податок з реалізації вермутів для платника податку, що не є підприємством первинного виноробства?

Правові відносини у сфері виноградарства та виноробства України, пов’язані з веденням виноградників та виробництвом винограду, вина та інших продуктів виноробства, регламентацію і контроль в цих галузях виробництва, права і обов’язки виробників, повноваження органів виконавчої влади і спрямований на посилення боротьби з фальсифікацією виноробної продукції в Україні врегульовано Законом України від 16 червня 2005 року № 2662-IV  «Про виноград та виноградне вино» (далі – Закон № 2662). Дія Закону № 2662 поширюється на юридичних та фізичних осіб, господарська діяльність яких включає виробництво, реалізацію, експорт та імпорт товарної продукції в галузі виноградарства і виноробства.

Статтею 1 Закону № 2662 визначено:

підприємства первинного виноробства - підприємства, які здійснюють переробку винограду, виробництво виноматеріалів, сусла або соку консервованого, концентрату виноградного соку, займаються витримкою виноматеріалів, а також утилізацією відходів виноробства (п. 37 ст. 11 Закону № 2662);

підприємства вторинного виноробства – підприємства, які займаються витримкою виноматеріалів, обробкою виноматеріалів та розливом або тільки розливом вин у споживчу тару відповідно до норм та правил виробництва виноробної продукції(п. 38 ст. 11 Закону № 2662).

Відповідно до частини третьої ст. 11 Закону № 2662  вермути – група ароматизованих вин, отриманих шляхом купажування спеціально оброблених столових або кріплених виноградних виноматеріалів з додаванням спирту етилового ректифікованого, сахарози або цукровмісних матеріалів та спиртових настоїв (екстрактів) пряно-ароматичної сировини, до складу якої обов'язково входить полин.

Згідно із п.п. 222.1.3 п.222.1 ст. 222 Кодексу підприємства, які виробляють вина виноградні з додаванням спирту та міцні, вермути, інші зброджені напої з додаванням спирту, суміші із зброджених напоїв з додаванням спирту, суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями з додаванням спирту, сплачують податок при придбанні марок акцизного податку на суму, розраховану із ставок податку на готову продукцію, вироблену з виноматеріалів чи сусла, при виробництві яких використовується спирт етиловий.

Для класифікації товарів в Україні використовують УКТ ЗЕД, яка є товарною номенклатурою Митного тарифу України, встановленого Законом України від 04.06.2020 № 674-VII «Про Митний тариф України».

Згідно з Поясненнями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженими наказом Державної митної служби від 14.07.2020 № 256,  до товарної позиції згідно з кодами УКТ ЗЕД 2205 опис товару «Вермут та інше вино виноградне, з доданням рослинних або ароматичних речовин»  включаються лише вермути та інші вина із свіжого винограду, які приправлені рослинними або ароматичними речовинами і в яких вміст фактичної концентрації спирту становить 7 об.% або більше.

Відповідно до п.п. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Відповідно до п.п. 215.1.3 п. 215.1 ст. 215 Кодексу акцизний податок з вермутів, які класифікується за кодом товару згідно з УКТ ЗЕД 2205,   справляється та обчислюється за ставкою:

 8,42 гривень за 1 літр - для вермутів, які відповідають опису товару «Вина та інші зброджені напої (у тому числі суміші із зброджених напоїв та суміші на основі зброджених напоїв), фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об'ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 22 відсотки об'ємних одиниць етилового спирту»;

133,31 гривень  за 1 літр 100-відсоткового спирту - для вермутів, які відповідають опису товару «Алкогольні напої, фактична міцність яких вища за 22 відсотки об'ємних одиниць етилового спирту, інші суміші із зброджених напоїв та суміші на основі зброджених напоїв».

Особливості оподаткування спирту етилового, який використовується  для виробництва алкогольних напоїв, визначено в статтях 225 та 229 Кодексу.

Відповідно до п. 225.1 ст. 225 Кодексу суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити податок або подати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на алкогольні напої (крім виноматеріалів та вермутів), податковий вексель, який є забезпеченням виконання зобов'язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.

Тобто, сума акцизного податку для алкогольних напоїв у векселі обраховується, виходячи із обсягу готової продукції, яка може бути виготовлена з отриманого обсягу спирту етилового, та ставки на готову продукцію.

Згідно із п.п. 229.1.1 п. 229.1 ст. 229 Кодексу податок справляється за ставкою 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту, зокрема, із  спирту етилового, який використовується підприємствами первинного та змішаного виноробства для виробництва виноградних, плодово-ягідних, інших виноматеріалів і сусла та вермутів.

Відповідно до п.п. 229.1.2 п. 229.1 ст. 229 Кодексу до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, спирту етилового денатурованого (спирту технічного), біоетанолу, що використовуються для виробництва окремих видів продукції та на які підпунктом 229.1.1 цієї статті встановлено ставку податку 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту, видається податковий вексель на суму податку, нарахованого на обсяг спирту, що отримується виходячи із ставки, визначеної у пункті 215.3 статті 215 цього Кодексу.

Податковий вексель може бути виданий, зокрема, підприємством первинного виноробства, яке є виробником виноградних, плодово-ягідних, інших виноматеріалів і сусла та вермутів (п.п. 229.1.5 п. 229.1 ст. 229 Кодексу).

Отже, нормами статті 229 Кодексу щодо особливостей оподаткування спирту етилового для виробництва вермутів може скористатись лише підприємство первинного та змішаного  виноробства.

Таким чином, у Товариства вторинного виноробства оподаткування вермуту з доданням спирту етилового акцизним податком має здійснюватись із врахуванням статті 225 Кодексу, якою встановлено загальний механізм сплати акцизного податку з алкогольних напоїв (на відміну від виноматеріалів та вермутів, які виготовляються підприємствами первинного виноробства та для яких ст. 229 Кодексу визначений інший механізм оподаткування). 

Згідно із п. 3 р. ІІІ Порядку заповнення (далі – Порядок)  та подання декларації акцизного податку (далі – Декларація), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 26.09. 2016 року № 841) із змінами і доповненнями, платником заповнюються лише відповідний розділ і додатки до Декларації, які відповідають виду господарської діяльності платника, виду підакцизних товарів (продукції).

Відповідно до п. 3 р. ІV Порядку платники акцизного податку із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, заповнюють Розділ А Декларації «Податкові зобов'язання із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше».

Оскільки Товариство належить до підприємств вторинного виноробства то оподаткування вермуту з доданням спирту етилового акцизним податком має здійснюватись із врахуванням статті 225 Кодексу та має заповнювати Додаток 3 до Декларації «Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI Кодексу)».

Отже, Товариство, яке належить до підприємств вторинного виноробства, відповідно до п. 3 р. ІІІ та п. 3 р. ІV Порядку, заповнюють та подають Розділ А Декларації та Додаток 3 до неї.

Пунктом 102.9 статті 102 та пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, зупиняється перебіг строків, встановлених цим Кодексом для контролюючих органів, зокрема і статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Для надання більш повного та ґрунтовного роз’яснення Товариство має право повторно звернутися до контролюючого органу та надати копії відповідних документів.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.