Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Підприємства щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У зверненні Підприємство повідомило, що воно є юридичною особою та зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Основним видом діяльності є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, окрім того, підприємство має інші види д іяльності, зокрема, 77.12
Надання в оренду вантажних автомобілів, 77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування, 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві.
Підприємство є платником єдиного податку четвертої групи. Має ліцензію на право зберігання пального, термін дії ліцензії: з 13.12.2019 по 13.12.2024.
Окрім того, Підприємство є власником машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу.
В процесі своєї господарської діяльності, з метою більш ефективного використання машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, та уникнення простою сільськогосподарської техніки Підприємство має можливість виконувати роботи за договорами підряду з третіми особами (юридичними та фізичними особами), а саме: роботи по обробці грунту, внесенню добрив, сівбі, збиранню та доставки врожаю до місць зберігання, власною сільськогосподарською технікою, з використанням власного пального.
При цьому Підприємство не має у власності транспортного засобу, що здійснює заправлення в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, які обладнані витратомірами - лічильниками.
Як зазначено у зверненні, заправлення паливом власної сільськогосподарської техніки, яка буде використовуватися за договором підряду, здійснюватиметься з власної паливо-роздавальної колонки.
Враховуючи вищевикладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких запитань:
До запитання 1.
Згідно із п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу, реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу – будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України, зокрема, при використанні пального суб’єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу / акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб’єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.
Відповідно до ст. 837 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (далі – Цивільний кодекс) за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу. При цьому згідно із ст. 839 Цивільного кодексу, підрядник зобов’язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором.
Таким чином, операції із заправлення із стаціонарної паливороздавальної колонки власним пальним власних машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, які за договорами підряду з третіми особами (юридичними та фізичними особами) будуть виконувати роботи по вирощуванню (обробці ґрунту, внесенню добрив, сівбі, збиранню врожаю, доставки врожаю до місцю зберігання) сільськогосподарських культур, відносяться до власного споживання Підприємства.
До запитання 2.
Відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу платниками акцизного податку є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий.
Згідно з п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Кодексу особи, які здійснюватимуть реалізацію, зокрема, пального підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Згідно із п. б) п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, акцизний склад – це, приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Відповідно до п.п. в) – г) п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу не є акцизним складом:
приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб’єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;
паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої.
Відповідно до п.п. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу розпорядник акцизного складу - суб’єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Згідно з п. б) п.п. 230.1.2 п.п. 230.1 ст. 230 Кодексу платники податку - розпорядники акцизних складів зобов’язані зареєструвати усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Отже, Підприємство, яке є платником єдиного податку четвертої групи (як зазначено у зверненні), не буде розпорядником акцизного складу та платником акцизного податку, якщо воно одночасно:
1) отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), незалежно від загальної місткості розташованих у приміщенні або на території ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є Товариство;
2) використовує пальне виключно для потреб власного споживання;
3) не здійснює інших операцій з реалізації пального, зокрема, реалізації та зберігання пального іншим особам.
Разом з цим, слід зазначити, що до звернення Підприємства не надано будь-яких первинних документів, фіксуючих факти здійснення господарських операцій, інформації щодо обсягу отриманого пального протягом календарного року.
Поряд з цим інформуємо, пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |