X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.12.2022 р. № 2436/ІПК/99-00-12-01-02-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення  фізичної особи – підприємця щодо порядку подання та заповнення повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (далі – об’єкт оподаткування, повідомлення № 20-ОПП), та на доповнення до листа ДПС, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що фізичною особою – підприємцем дистанційно, через мережу інтернет різним замовникам, які знаходяться як в Україні, так і за її межами, надаються інформаційні послуги з оброблення інформації – статей, описів і оглядів рішень для інтернет-безпеки, корисних програм, антивірусів, програм батьківського контролю, для розміщення на вебсайтах і підтримання інформації в актуальному стані.   

Практична необхідність отримання податкової консультації полягає в необхідності дотримання податкового законодавства під час надання послуг вітчизняним та іноземним замовникам за умови, коли постійне місце надання послуг відсутнє та змінюється на інше.

Враховуючи викладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи потрібно подавати до контролюючого органу повідомлення                 № 20-ОПП за умови, що постійне місце надання послуг у фізичної особи – підприємця відсутнє та змінюється кожного дня на інше, а в Реєстрі платників єдиного податку місцем провадження господарської діяльності зазначено: «Надання послуг на території України. Виконання робіт чи надання послуг за межами України (експорт)»?
  2. Якщо потрібно подавати повідомлення № 20-ОПП, яка конкретно інформація зазначається, зокрема:

 

Щодо питань 1-2

Згідно з пунктом 45.1 статті 45 Кодексу платник податків – фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.

Пунктом 63.3 статті 63 Кодексу встановлено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування (неосновне місце обліку).

Об’єктами оподаткування є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.

Пунктом 65.1 статті 65 Кодексу встановлено, що взяття на облік фізичних осіб – підприємців у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр), наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон).

Відомості, які містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами контролюючого органу.

Відповідно до статті 9 Закону, в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про фізичну особу – підприємця, зокрема, щодо місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою – підприємцем).

Платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300, із змінами (далі – Порядок).

Згідно з пунктом 8.4 розділу VIII Порядку повідомлення № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

У повідомленні № 20-ОПП надається інформація про всі об’єкти оподаткування, що є власними, орендованими або переданими в оренду.

Під час надання повідомлень № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації, яка надається про об’єкт оподаткування.

Принцип укрупнення інформації не застосовується під час надання інформації про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному державному органі з отриманням відповідного реєстраційного номера.

Будь-який суб’єкт господарювання, незалежно від форми ведення підприємницької діяльності, зобов’язаний подати до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення № 20-ОПП з інформацією щодо фактичної адреси провадження підприємницької діяльності як про об’єкт оподаткування.

Підставою для подання повідомлення № 20-ОПП про об’єкти оподаткування є виникнення права володіння, користування, розпорядження на такий об’єкт згідно з відповідними правовстановлювальними документами.

У разі, якщо господарська діяльність, із зазначеним видом діяльності, здійснюється виключно у коворкінгах або кав’ярнях, без виникнення права володіння, користування, розпорядження ними відповідно до  правовстановлювальних документів, визначена платником податків податкова адреса, за якою здійснюється з ним зв’язок, є адресою пов’язаною із здійсненням підприємницької діяльності.

У такому випадку фізична особа – підприємець повинна подати повідомлення № 20-ОПП, у якому повідомити про місце проживання (місце реєстрації) як про об’єкт оподаткування.

Повідомлення № 20-ОПП заповнюється із дотриманням Пам’ятки для заповнення розділу 3 Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Додаток до повідомлення № 20-ОПП).

У графі 3 «Тип об’єкта оподаткування» розділу 3 повідомлення                           № 20-ОПП, керуючись рекомендованим довідником типів об’єктів оподаткування, зазначається тип об’єкта оподаткування «682 квартира» або «685 житловий будинок» або «293 котедж» тощо.  

У графах 6 – 7 «Територія територіальної громади, де знаходиться об’єкт оподаткування» розділу 3 повідомлення № 20-ОПП зазначається код та назва населеного пункту відповідно до КАТОТТГ, та в графі 8 «Місцезнаходження об’єкта оподаткування» зазначається адреса об’єкта оподаткування.

Графа 9 повідомлення № 20-ОПП передбачає зазначення фактичного стану об’єкта оподаткування (експлуатується, орендується, здається в оренду тощо) на момент заповнення повідомлення № 20-ОПП.

У графі 10 повідомлення № 20-ОПП вказується вид права на об’єкт оподаткування (право власності, володіння, користування тощо), який визначений відповідним правовстановлювальним документом (документами).

Враховуючи, що виключення щодо обов’язку інформувати контролюючі органи про об’єкти оподаткування для будь-яких категорій платників податків Кодексом не встановлені, платник податків, керуючись пунктом 63.3 статті 63 Кодексу та пунктами 8.1, 8.3 та 8.4 розділу VIII Порядку, подає повідомлення № 20-ОПП із зазначенням інформації про наявні об’єкти оподаткування із зазначенням виду права згідно з правовстановлювальними документами.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).