X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.02.2023 р. № 209/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо уточнення показників податкової декларації з ПДВ (далі – декларація) за грудень 2021 року, та аналогічне звернення Товариства, надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство здійснює оподатковувані ПДВ операції та операції, які не є об’єктом оподаткування, і нараховує за товарами/послугами, придбаними для використання в таких операціях, податкові зобов’язання згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ.

За підсумками 2021 року Товариством було здійснено перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях та складено і направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) розрахунки коригування до податкових накладних, складених згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ за звітні періоди 2021 року. У зверненні не зазначено, на збільшення чи на зменшення податкових зобов’язань з ПДВ складено такі розрахунки коригування. Реєстрацію в ЄРПН таких розрахунків коригування було зупинено.

У декларації за грудень 2021 року Товариством не було відображено коригування податкових зобов’язань згідно з такими розрахунками коригування. Надалі після надання Товариством відповідних документів такі розрахунки коригування були зареєстровані в ЄРПН (дата реєстрації 31.12.2021).

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості та строків уточнення показників декларації за грудень 2021 року з урахуванням норм підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 ПКУ).

Пунктом 199.4 статті 199 ПКУ передбачено, що платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій.

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 - 199.4 статті 199 ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (пункт 199.5 статті 199 ПКУ).

Згідно з підпунктом 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 ПКУ якщо внаслідок проведеного перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Пунктом 50.1 статті 50 ПКУ передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Водночас відповідно до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у вказаному пункті.

Відповідно до абзацу п’ятнадцятого підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ (зі змінами і доповненнями) платники податку на додану вартість тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 ПКУ, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ передбачено, що для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім окремих строків, визначених цим підпунктом.

Крім того, пунктом 102.9 статті 102 ПКУ передбачено, що на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняється перебіг строків, визначених ПКУ, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених ПКУ.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

До припинення або скасування воєнного стану платник податку не може  подати уточнюючі розрахунки до декларацій за звітні періоди (зокрема, за грудень) 2021 року, у тому числі у зв’язку з реєстрацією в ЄРПН розрахунків коригування, складених за результатами перерахунку, проведеного відповідно до пункту 199.4 статті 199 ПКУ, реєстрація в ЄРПН яких була зупинена. Такі уточнюючі розрахунки можуть бути подані платником після закінчення або скасування воєнного стану в Україні з урахуванням зупинення перебігу строків, передбаченого пунктом 102.9 статті 102 та підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.

В той же час ПКУ не обмежено можливість подання уточнюючих розрахунків на збільшення податкових зобов’язань за вказані звітні періоди.

Разом з тим слід зазначити, що у разі, якщо за результатами проведеного перерахунку були складені розрахунки коригування на збільшення податкових зобов’язань до податкових накладних, складених згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ за звітні періоди 2021 року, то таке коригування підлягало відображенню у декларації за грудень 2021 року незалежно від факту реєстрації в ЄРПН таких розрахунків коригування.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).