X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.11.2022 р. № 1787/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань спрямування надмірно сплачених сум податку на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України в зарахування майбутніх сум такого податку, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що станом на 07.10.2022 товариство має переплату з податку на доходи нерезидента, що відповідає даним обліково-звітної інформаційної системи органів ДПС та розміщені в електронному кабінеті податків на сайті ДПС.

Платника податку цікавить питання щодо можливості використання товариством суми переплати з податку на доходи нерезидента у майбутньому при здійсненні наступних виплат доходів нерезиденту, тобто чи зможе товариство не сплачувати податок на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України одночасно з виплатою винагороди нерезиденту та скористатись вже наявною переплатою з цього податку?

Відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа - підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4-141.4.5 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.

Тобто, нормою п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу визначено обов’язок платника податку утримувати та сплачувати податок з доходу нерезидента із джерелом його походження з України під час його виплати. 

При цьому врахування наявної переплати з цього податку у сплату податку при виплаті доходів нерезиденту нормами Кодексу не передбачено.

Одночасно абзацом другим п. 103.14 ст. 103 Кодексу передбачено, що кошти, які за рішенням контролюючого органу повинні повертатись особі, яка зайво утримала податок з доходів нерезидента, можуть бути зараховані в рахунок сплати інших податкових зобов’язань такої особи за її письмовою заявою, яка подається під час розгляду заяви нерезидента про повернення надміру утриманих сум податку. У цьому разі висновок про повернення надміру сплаченої суми податку до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів не надсилається.

Підпунктом 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Кодексу  платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені регулюються ст. 43 Кодексу.

Відповідно до абзацу другого п. 35 1.8 ст. 35 Кодексу платник податків має право через електронний кабінет визначити напрям використання суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені, наявних на дату формування Реєстру платежів з єдиного рахунку в розрізі окремого платника податків, які повинні враховуватися при формуванні такого Реєстру.

Враховуючи зазначене, платник податку, який виплачує нерезиденту – юридичній особі доходи з джерелом їх походження з України, незалежно від наявності переплати з податку на прибуток підприємств, зобов’язаний під час кожної виплати доходу нерезиденту утримувати та сплачувати до бюджету податок з таких доходів.

При цьому, платник податку може використати суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язаньз податку на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України для сплати інших податкових зобов’язань такого платника податку, скориставшись можливістю управління вказаними сумами через електронний кабінет.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).