X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.11.2022 р. № 1792/ІПК/26-15-04-05-08

Головне управління ДПС у м. Києві на звернення Товариства щодо застосування спрощеної системи оподаткування, керуючись ст. 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, зі змінами (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку 3 групи та основним видом його діяльності є інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (КВЕД 52.29), що включає в себе в тому числі діяльність митних брокерів. Товариство надає клієнтам послуги митного брокера, зокрема, послуги декларування та митного оформлення товарів, які належать Клієнту та переміщуються через митний кордон України. Разом з тим, Товариство бере на себе обов’язок за дорученням Клієнта (декларанта) сплачувати за рахунок та від імені Клієнта необхідні митні платежі при митному оформленні товарів, а Клієнт зобов’язаний компенсувати (відшкодувати) Товариству суми витрат, пов’язаних з виконанням Товариства доручення Клієнта щодо сплати від імені останнього митних платежів, шляхом безготівкового переказу необхідних сум грошових коштів на поточний рахунок Товариства.      

Товариством не надано проєкт договору.

Товариство посилаючись на норми чинного законодавства просить надати роз’яснення: 

  1. Чи вважається доходом Товариства, як платника єдиного податку 3 групи, суми коштів, сплачені клієнтами Товариству в рахунок відшкодування витрат, понесених Товариством при виконанні доручення клієнта щодо сплати митних платежів від імені останнього на рахунок Держмитниці?
  2. Яким чином здійснювати оподаткування коштів, отриманих Товариством від клієнта як відшкодування витрат, понесених Товариством при сплаті коштів від імені та за рахунок клієнта на рахунок Держмитниці?

Порядок митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що перемішуються громадянами через митний кордон України, встановлено Митним кодексом України (далі – МКУ).

Статтею 416 МКУ встановлено, що митний брокер - це підприємство, що надає послуги з декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний брокер провадить митну брокерську діяльність у будь-якому митному органі України.

Взаємовідносини митного брокера з особою, яку він представляє, визначаються відповідним договором (стаття 417 МКУ).

Згідно частина п’ята статті 265 МКУ декларант може здійснювати декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.

Обов'язки, права та відповідальність декларанта та уповноваженої ним особи визначені статтею 266 МКУ.

Порядок справляння митних платежів визначено главою 43 МКУ.

Частиною першою статті 293 МКУ, визначено, що особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, є декларант. Якщо декларування товарів здійснюється особою, уповноваженою на це декларантом, на таку особу покладається обов'язок із сплати митних платежів солідарно з декларантом.

Об'єкт та база оподаткування митними платежами під час переміщення товарів через митний кордон України визначаються відповідно до МКУ, ПКУ та інших законів України (стаття 264 МКУ).

Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено главою 1 розділу XIV ПКУ.

Порядок визначення доходу та їх склад для платників єдиного податку третьої групи – юридичних осіб, визначено статтею 292 ПКУ.

Доходом юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 ПКУ (підпункт 292.1.2 пункт 292.1 стаття 292 ПКУ).

При цьому, пунктом 292.4 статті 292 ПКУ встановлено, що у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента).

За договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента (частина перша статті 1011 Цивільного кодексу України).

Комісіонер має право на відшкодування витрат, зроблених ним у зв’язку з виконанням своїх обов’язків за договором комісії (частина перша статті 1024 Цивільного кодексу України).

За договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу (частина перша статті 929 Цивільного кодексу України).

Правила здійснення агентської діяльності регламентуються главою 31 (статті 295-305) Господарського кодексу України (далі – ГКУ).

Згідно із частиною першою статті 295 ГКУ комерційне посередництво (агентська діяльність) є підприємницькою діяльністю, що полягає в наданні комерційним агентом послуг суб'єктам господарювання при здійсненні ними господарської діяльності шляхом посередництва від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок суб'єкта, якого він представляє.

За агентським договором одна сторона (комерційний агент) зобов'язується надати послуги другій стороні (суб'єкту, якого представляє агент) в укладенні угод чи сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб'єкта і за його рахунок (частина перша статті 297 ГКУ).

Відповідно до агентського договору комерційний агент одержує агентську винагороду за посередницькі операції, що здійснені ним в інтересах суб'єкта, якого він представляє, у розмірі, передбаченому договором (стаття 301 ГКУ).

Агентська винагорода виплачується комерційному агенту після оплати третьою особою за угодою, укладеною з його посередництвом, якщо інше не передбачено договором сторін. 

Таким чином, у разі, якщо митний брокер є уповноваженою особою для здійснення сплати митних платежів від імені замовника, то сума відшкодованих витрат, відповідно до умов договору, в межах суми сплачених митних платежів не включається до складу доходу платника єдиного податку, при цьому отримана винагорода за надані послуги підлягає включенню до складу доходу Товариства.

Поряд з цим слід зазначити, що податкові взаємовідносини, зазначені у зверненні, потребують аналізу документів та матеріалів, які дають змогу ідентифікувати предмет звернення більш детально, пропонуємо для отримання роз’яснення з порушеного питання Товариству або його уповноваженому представнику звернутися до територіального органу ДПС з наданням усіх копій документів у порядку, встановленому законодавством.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 стаття 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).