Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації стосовно особливостей адміністрування податку на додану вартість (далі – ПДВ) та єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відс. доходу, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомило, що є платником ПДВ. Відповідно до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу Товариство зареєстровано платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу.
Товариством було подано податкові декларації з ПДВ та єдиного податку третьої групи за квітень 2022 року.
Після спілкування з клієнтами Товариство прийняло рішення по відмову від застосування спрощеної системи з особливостями оподаткування шляхом подання заяви про відмову від застосування спрощеної системи з особливостями оподаткування.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати роз’яснення з наступних питань:
Згідно з підпунктом 9.8. пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником з особливостями суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.
Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи з особливостями, встановленими цим пунктом:
з 1 квітня 2022 року − у разі подання заяви до 1 квітня 2022 року;
з наступного робочого дня після подання заяви − у разі подання заяви починаючи з 1 квітня 2022 року.
На підставі поданої заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 01.04.2022 Товариство зареєстровано платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки з 04.04.2022.
Щодо першого та третього питань
Відповідно до пункту 1.1 статті 1 розділу I Кодексу відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ Кодексу.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 розділу V Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений Кодексом термін.
Дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ визначається відповідно до статті 187 розділу V Кодексу.
Відповідно до підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом (третя група за відсотковою ставкою 2 відс. доходу) призупиняються права та обов’язки, встановлені розділом V Кодексу, а також реєстрація платником ПДВ є призупиненою.
Таке призупинення відбувається з дати початку застосування особливих умов єдиного податку.
Згідно з підпунктом 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених цим пунктом.
Платник податку має право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування передбачених пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийняте таке рішення.
За даними інформаційно-комунікаційних систем ДПС, Товариству з 04.04.2022 по 30.04.2022 призупинено реєстрацію платником ПДВ у зв’язку з переходом до застосування особливих умов оподаткування єдиного податку третьої групи за відсотковою ставкою 2 відс. доходу відповідно до пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу.
Відповідно до підпункту 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу Товариству за самостійним рішенням платника про відмову від використання особливостей оподаткування як для платника єдиного податку третьої групи зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відс. доходу з 01.05.2022 поновлено реєстрацію платника ПДВ.
За даними ЄРПН у квітні 2022 року Товариство (до застосування особливих умов оподаткування єдиного податку третьої групи) 01 та 02 квітня 2022 року здійснено операції з постачання товарів/послуг на митній території України що оподатковуються за основною ставкою та задекларовано їх у податковій декларації з ПДВ за квітень 2022 року від 20.05.2022 № …, яку прийнято контролюючим органом, про що свідчить квитанція №2.
Тобто, з 01 по 03.04.2022 включно Товариство було платником ПДВ, складало податкові накладні. З 04.04.2022 по 30.04.2022 Товариство перебувало платником єдиного податку третьої групи, що використовував особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу та відповідно до підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу звільнявся від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а його реєстрація платником ПДВ була призупиненою.
При цьому, відповідно до пункту 201.8 статті 201 Кодексу право на складання податкової накладної надається виключно особам, зареєстрованим як платники ПДВ (діючим).
Суб’єкти господарювання, які обрали третю групу єдиного податку за ставкою 2 відс. доходу, на час переходу на спрощену систему оподаткування перебувають у статусі платника ПДВ, реєстрація якого не анулюється, а є призупиненою на період перебування такого суб’єкта господарювання на спрощеній системі оподаткування.
При цьому такі платники ПДВ позбавляються права на складання податкових накладних та розрахунків коригування до них за операціями, що здійснені в період перебування такого суб’єкта господарювання на третій групі єдиного податку за ставкою 2 відс. доходу.
Водночас, абзацом п’ятим підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу визначено, що платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ Кодексу, та для яких відсоткова ставка єдиного податку визначена у розмірі 2 відс. доходу, зобов’язані за операціями з постачання товарів/послуг, здійснених, в період з лютого 2022 року і до дня переходу таких платників на сплату єдиного податку за ставкою 2 відс., здійснити реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, складених за такими операціями, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до переходу на сплату єдиного податку за ставкою 2 відс., тобто після відновлення реєстрації платника ПДВ.
Поряд з тим повідомляємо, що згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які зазначені в Кодексі.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Кодексу податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов’язок виникає у платника за кожним податком та збором (пункт 36.2 статті 36 Кодексу).
Щодо другого питання
Доходом юридичної особи − платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу (підпункт 292.1.2 пункт 292.1 стаття 292 Кодексу).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (пункт 292.6 статті 292 Кодексу).
Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пункти 44.2, 44.3 статті 44 Кодексу (абзац п’ятий пункту 296.1 статті 296 Кодексу).
Оскільки згідно з даними Реєстру платників єдиного податку Товариство було зареєстровано платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу з 04.04.2022 по 30.04.2022, у суб’єкта господарювання виникає обов’язок задекларувати кошти, отримані протягом зазначеного періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.
Додатково повідомляємо, що відповідно до пункту 528 та підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |