Державна податкова служба України,керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення…щодо практичного застосування норм податковогозаконодавства та в межах компетенціїповідомляє.
Платник податку у зверненні повідомив, що є фізичною особою–підприємцем – платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5відс. без реєстрації ПДВ, але з 01.04.2022 скористався своїм правом перейти на сплату єдиного податку за ставкою 2відс. з особливостями, встановленими п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу.
Таким чином, платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
Як буде розраховуватись граничний обсяг доходу для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку для подальшого перебування на спрощеній системі оподаткування після скасування воєнного стану?;
Як бути в тому випадку, коли протягом календарного року при приєднанні двох норм обсяг доходу перевищить 7585500 грн? Які наслідки?;
Чи будуть поєднані норми, якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку протягом року перебуватиме на єдиному податку третьої групи без ПДВ зі ставкою 5 відс. до воєнного періоду та ставкою 2 відс. при повернені на єдиний податок третьої групи?
Правові засади застосуванняспрощеноїсистемиоподаткування, обліку та звітності, а такожсправлянняєдиногоподаткувстановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно доп.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексудо платниківєдиногоподатку, яківідносяться до третьоїгрупи, належать фізичні особи –підприємці, які не використовуютьпрацюнайманихосібабокількістьосіб, якіперебувають з ними у трудовихвідносинах, не обмежена та юридичні особи суб'єктигосподарювання будь-якоїорганізаційно-правовоїформи, у якихпротягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірівмінімальноїзаробітної плати, встановленої законом на 1 січняподаткового (звітного) року.
Водночасвідповідно до п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідніположення»Кодексутимчасово, з 01 квітня 2022 року до припиненняабоскасуваннявоєнного, надзвичайного стану на територіїУкраїни, положеннярозділу XIV «Спеціальніподатковірежими»Кодексузастосовуються з урахуванням, зокрема, таких особливостей:
платникамиєдиногоподаткутретьоїгрупи з особливостямиоподаткуванняможуть бути фізичні особи – підприємці, до яких не застосовуєтьсяобмеженнящодообсягу доходу (п.п. 9.2 п. 9 підрозділу8 розділу XX «Перехідніположення»Кодексу);
відсоткова ставка єдиногоподатку для платниківєдиногоподаткутретьоїгрупи, яківикористовуютьособливостіоподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідніположення»Кодексу, встановлюється у розмірі 2 відс. доходу, визначеноговідповідно до ст. 292 Кодексу (п.п. 9.4 п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідніположення»Кодексу).
При цьому після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку третьої групи, які на день припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України використовували особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, втрачають право на використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу, і автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу
(абзац перший п.п. 9.9 п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу).
Таким чином, після автоматичного повернення фізичної особи– підприємцяна третю групу єдиного податку за ставкою, що застосовувалась до дати обрання спрощеної системи з особливостями оподаткування, до суми граничного обсягу доходу, визначеного п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу, не включається дохід, отриманий фізичною особою – підприємцем – платникомєдиного податку третьої групи під час використання таким платником особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу.
Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того,тимчасово, на період до припиненняабоскасуваннявоєнного стану на територіїУкраїни, введеного Указом Президента України «Про введеннявоєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введеннявоєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справлянняподатків і зборівздійснюється з урахуваннямособливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу.
Так, згідно з абзацом першим п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» Кодексу у разівідсутності у платникаподатківможливостісвоєчасновиконатисвійподатковийобов’язок, зокрема, щододотриманнятермінівсплатиподатків та зборів, поданнязвітності, платникиподатківзвільняютьсявідпередбаченої Кодексом відповідальності з обов'язковимвиконанням таких обов’язківпротягом шести місяцівпісляприпиненняабоскасуваннявоєнного стану в Україні.
На періоддії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняєтьсяперебігстроків, визначених Кодексом, іншимзаконодавством, контроль за дотриманнямякогопокладено на контролюючіоргани, крімвипадків, передбачених Кодексом (п.102.9 ст. 102 Кодексу).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |