X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ЧЕРКАСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.01.2018 р. № 224/ІПК/23-00-12-0314

Про сплату орендної плату за земельні ділянки державної власності

Головне управління ДФС у Черкаській області розглянуло лист фермерського господарства щодо сплати орендної плати за земельні ділянки державної власності, що надані в оренду для ведення фермерського господарства фізичній особі, яка є засновником цього фермерського господарства та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі -ПКУ), повідомляє.

Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗКУ), а справляння плати за землю - ПКУ.

Права користування земельною ділянкою фермерського господарства регулюються ЗКУ, Законом України від 19 червня 2003 року № 973-ІV «Про фермерське господарство» (далі - Закон № 973), договором оренди земельної ділянки.

Статтею 125 ЗКУ передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до статті 126 ЗКУ право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно зі статтею 8 Закону №973 при створенні фермерського господарства може надаватися земельна ділянка державної та комунальної власності громадянину - засновнику фермерського господарства на умовах оренди.

Склад земель фермерського господарства закріплено статтею 31 ЗКУ та статтею 12 Закону № 973, а саме землі фермерського господарства можуть складатися:

а) із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі;

б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності;

в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності справляється відповідно до вимог статті 288 ПКУ.

Відповідно до пункту 288.1 статті 288 ПКУ підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування — земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (пункти 288.2, 288.3, 288.4 статті 288 ПКУ).

Нарахування фізичним особам сум податку регулюються пунктом 286.5 статті 286 ПКУ. Зокрема нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 ПКУ.

Отже, при створенні фермерського господарства громадянином на умовах оренди земельної ділянки державної та комунальної власності користувачем становиться фермерське господарство. У такому випадку платником орендної плати є фізична особа - засновник фермерського господарства, що уклала договір оренди на земельну ділянку державної або комунальної власності, в якому визначено цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.