Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс),розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням норм Кодексу, які діяли у 2021 році.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що успадкував майно за заповітом та оформив право власності на спадкове майно в березні 2021 року. При цьому платник – спадкоємець не є членом сім’ї фізичної особи – спадкодавця першого та другого ступенів споріднення. Спадкове майно протягом звітного податкового року було продано.
Платник податків просить надатиіндивідуальнуподатковуконсультаціюз питань:
1. Чи потрібно мені як платнику податку, який отримав спадщину у вигляді гаражного боксу № 1 в ряді 13, що у гаражно-будівельному кооперативі … сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір від доходу отриманого в якості об’єктів спадкування у звітному податковому періоді, якщо під час його продажу було сплачено податок на доходи фізичних осіб (…) та військовий збір (…)?
2. Чи відноситься гаражний бокс № 1 в ряді 13, що у гаражно-будівельному кооперативі … до об’єктів, стосовно яких застосовуються положення абзацу другого п. 171.1 ст. 171 Кодексу?
3. Чи потрібно двічі сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір за успадковану у 2021 році земельну ділянку, якщо зазначена земельна ділянка буде продана у звітному податковому періоді (у 2021 році), і при продажі спадкоємцями буде сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір?
4. Чи потрібно двічі сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір за успадковану у 2021 році квартиру, якщо зазначена квартира буде продана у звітному податковому періоді (у 2021 році), і при продажі спадкоємцями буде сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір?
5. Чи потрібно двічі сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір за успадкований у 2021 році легковий автомобіль моделі М2125ИЖ, якщо зазначений автомобіль буде продано у звітному податковому періоді (у 2021 році),і на момент продажу за нього буде сплачено податок на доходи фізичних осіб та військовий збір?
6. Чи потрібно платнику сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір за успадкований ним у 2021 році легковий автомобіль моделі Мазда 3, якщо зазначений автомобіль буде подаровано іншій особі у звітному податковому періоді (у 2021 році), і така особа сплатить за неї податок на доходи фізичних осіб та військовий збір?
7. Яким чином підтверджується наявність боргів зі сплати комунальних внесків до садівницького кооперативу …, внесків до гаражно-будівельного кооперативу …?
8. Яким чином слід відображати наявність боргів зі сплати внесків до садівницького кооперативу …, внесків до гаражно-будівельного кооперативу … для зменшення оподатковуваного доходу від прийняття спадщини?
9. Чи об’єднує абзац перший п. 171.1 ст. 171 Кодексу в своїй сукупності усі об’єкти спадкування, що можуть бути продані у звітному податковому періоді як дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну)спадкового майна? І чи потрібно запродаж кожного з об’єктів окремо сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір?
10. Чи необхідно платнику податків після сплати всіх податків за кожен об’єкт спадкування, утому числі після їх продажу чи відчуження іншим чином, подавати декларації про майновий стан і доходи фізичної особи, якщо ці об’єкти будуть продані в одному звітному періоді?
11. Чи є податковим агентом по відношенню до платника податків ГУ ДПС в Оболонському районі м. Києва?
12. Яким чином виокремити зменшення податкових зобов’язань, що виникли у зв’язку зі спадкуванням на суму боргових зобов’язань?
13. Яким чином здійснити повернення надміру сплачених податків, у зв’язку з тим, що з суми отриманого доходу не було вирахувано суму боргових зобов’язань спадкодавця, що прийняті спадкоємцями?
14. Чи включається, сплачений спадкоємцем податок на доходи фізичних осібза наслідками податкового звітного року, для нарахування податкової знижки по витратах платника податків понесених ним на оплату навчання його дитини у суб’єктів господарювання, що надають послуги позашкільної освіти (школа «Inventor», спортивних секціях (Академія Ганни Різатдінової – художня гімнастика), благодійних внесків на користь державних, комунальних закладів охорони здоров’я, благодійних організацій, отримання платних медичних послуг (консультацій) дитиною платника податків та придбання медикаментів життєво важливих для дитини у зв’язку з її хронічним захворюванням
(L-Тироксин), оплата послуг з стоматології – лікування та супутні послуги (рентгенографія), послуги МРТ при травмах та оплаті післяопераційних обстежень чи проходження ПЛР-тестування для забезпечення права на працю, вільне пересування та відвідування державних, комунальних установ, громадських місць? Надати в яких розмірах та у якому співвідношенні по кожному з таких видів витрат застосовується податкова знижка від сплачених платником податку сум податку на доходи фізичних осіб?
Згідно із частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Щодо питань 1-6 та 9
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу.
Платником податку є,зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерелаїхпоходження в Україні (п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 Кодексу).
Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктомоподаткування резидента є загальниймісячний (річний) оподатковуванийдохід, до якоговключається:
дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що оподатковується згідно з розділом ІV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);
частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст.ст. 172 – 173 Кодексу (п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину коштів, майна, майновихчинемайнових прав, визначено ст. 174 Кодексу, якоювстановленодекілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді спадщини, зокрема,залежно від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем та їх резидентського статусу.
Об’єктиспадщиниплатникаподатку з метою оподаткуваннявизначено п. 174.1 ст. 174 Кодексу, зокрема, об’єкти нерухомості, об’єкти рухомого майна – будь-який транспортний засіб та приладдя до нього.
За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються, зокрема, об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 cт.174 Кодексу).
Відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).
Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не зазначені у п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу, зокрема не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу (п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Крім того, за ставкою 18 відс., визначеною у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем – резидентом від спадкодавця – нерезидента, та для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем – нерезидентом від спадкодавця – резидента (п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Згідно із п. 174.3 ст. 174 Кодексу особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців – нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах – до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини або в сільських населених пунктах – до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Також зазначені доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу «Перехідні положення» (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Враховуючи зазначене, вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем – резидентом, який не є членом сім’ї
спадкодавця – резидента першого або другого ступенів споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
Водночас вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковуєтьсяспадкоємцем – резидентом від спадкодавця – нерезидента, та для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем – нерезидентом від спадкодавця – резидентаоподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18відс. та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
Порядок оподаткуванняоперацій з продажу (обміну) об’єктівнерухомого майна визначено ст. 172 Кодексу.
Відповідно до п. 172.1 ст. 172 Кодексу дохід, отриманийплатникомподаткувід продажу (обміну) не частіше одного разу протягомзвітногоподаткового року житловогобудинку, квартириабоїхчастини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючиоб'єктнезавершеногобудівництва таких об'єктів, земельнуділянку, на якійрозташованітакіоб'єкти, а такожгосподарсько-побутовіспоруди та будівлі, розташовані на такійземельнійділянці), а такожземельноїділянки, що не перевищуєнормибезоплатноїпередачі, визначеноїст. 121 Земельного кодексу Українизалежновідїїпризначення, та за умовиперебування такого майна у власностіплатникаподаткупонад три роки, не оподатковується.
Умоващодоперебування такого майна у власностіплатникаподаткупонад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.
Відповідно до п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості (крім операцій з відчуження житлової нерухомості банками в порядку звернення стягнення за договорами іпотеки, що забезпечують кредит, наданий в іноземній валюті), зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 Кодексу, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2
ст. 167 Кодексу.
Слід зауважити, що дохід від продажу об’єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої модулем електронного визначення оціночної вартості Єдиної бази даних звітів про оцінку, або не нижче ринкової вартості такого об’єкта, визначеної суб’єктом оціночної діяльності (оцінювачем) відповідно до законодавства та зазначеної у звіті про оцінку, зареєстрованому в Єдиній базі даних звітів про оцінку (п. 172.3 ст. 172 Кодексу).
Згідно із п.п. «а» п. 172.5 ст. 172 Кодексу сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, – до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни.
Одночасно з дією п. 172.4 ст. 172 Кодексу, якщо стороною договору купівлі-продажу, міни об’єкта нерухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих платником податку від такого продажу (обміну) (п. 172.7
ст. 172 Кодексу).
Отже, дохід, отриманийфізичною особою – резидентом від продажу протягомзвітногоподаткового року одного об’єктанерухомого майна, зазначеного у п. 172.1 ст. 172 Кодексу іякийперебуває у власностітакої особи меншетрьохроків, але отриманий таким платником у спадщину, не є об’єктомоподаткуванняподатком на доходи фізичнихосіб та звільняєтьсявідоподаткуваннявійськовимзбором.
Разом з тим у разі продажу об'єктів нерухомості, які не зазначені
у п . 172.1 ст. 172 Кодексу, або продаж більш як одного з об'єктів нерухомості, які зазначені у цьому пункті, дохід оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та військовим збором 1,5 відсотка.
Статтею 173 передбачено порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна, п. 173.1 якої встановлено, що дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в п. 167.2 ст. 167 Кодексу.
Згідно із п. 173.2 ст. 173 Кодексу як виняток із положень п. 173.1 ст. 173 Кодексу, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.
Відповідно до п. 173.3 ст. 173 Кодексу у разі якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі визначені розділом IV Кодексу функції податкового агента. При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до п.п. 173.1 або 173.2 ст. 173 Кодексу з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.
У разі продажу (обміну) об’єкта рухомого майна за посередництвом юридичної особи (її філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу) або представництва нерезидента чи фізичної особи – підприємця або укладення та оформлення договорів відчуження транспортних засобів у присутності посадових осіб органів, які здійснюють реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів, такий посередник або відповідний орган виконує функції податкового агента стосовно подання до контролюючого органу інформації про суму доходу та суму сплаченого до бюджету податку в порядку та строки, встановлені для податкового розрахунку, а платник податку під час укладання договору зобов’язаний самостійно сплатити до бюджету податок з доходу від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого майна.
Продаж резидентами та нерезидентами успадкованого (отриманого в подарунок) об’єкта рухомого майна підлягає оподаткуванню згідно з положеннями ст. 173 Кодексу (п. 173.7 ст. 173 Кодексу).
Отже, дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля не підлягає оподаткуванню.
Водночас слід зазначити, що оподаткування доходу у вигляді вартості успадкованого майна здійснюється відповідно до норм ст. 174 Кодексу незалежно від подальшого продажу цього майна.
Щодо питання 7
Повідомляємо, що питання щодо боргових зобов’язань спадкодавця, які прийняті спадкоємцем не відносяться до компетенції Державної податкової служби України.
Щодо питання 8та 12
Підпунктом 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Кодексу встановлено, що податкове законодавство України ґрунтується, зокрема на принципі загальності оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями Кодексу.
Нормами Кодексу не передбачено зменшення оподатковуваного доходу від прийняття спадщини наявністю у спадкодавця боргів зі сплати внесків до садівницького кооперативу, внесків до гаражно-будівельного кооперативу та спадкуванням боргових зобов’язань спадкоємцем.
Щодо питання 10
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст. 179 Кодексу.
Відповідно до п. 179.1 ст. 179 Кодексу платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до Кодексу.
Разом з тим відповідно до розділу IV Кодексу обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:
від податкових агентів, які згідно з розділомIVКодексуне включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділомIVКодексу;
від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього розділу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділуIV Кодексу;
у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до розділу IV Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу.
Щодо питання 11
Відповідно до п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV Кодексу.
Тобто, податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб, зокрема є юридична особа, яка нараховує (виплачує, надає) дохід фізичній особі.
Щодо питання 13
Статтею 43Кодексу визначено умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені.
Щодо питання 14
Статтею 166 Кодексу визначено порядок застосування податкової знижки, зокрема п. 166.4 ст. 166 Кодексу встановлено обмеження права на нарахування податкової знижки.
Так, відповідно до п.п. 166.4.1 п. 166.4 ст. 166 Кодексуподаткова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а також резиденту - фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті.
При цьому загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу (п.п. 166.4.2
п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Таким чином, податкова знижка застосовується платником податків виключно до доходу у вигляді заробітної плати,зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу.
Зауважуємо, що відповідно до п. 528підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з абзацом першим п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, платники податків звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
На періоддії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, що вводиться в Україні, зупиняєтьсяперебігстроків, визначених Кодексом, іншимзаконодавством, контроль за дотриманнямякогопокладено на контролюючіоргани, крімвипадків, передбачених Кодексом (п.102.9 ст. 102 Кодексу).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |