Державна податкова служба України розглянула звернення щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, основним видом діяльності Товариства, яке зареєстровано як платник ПДВ, є торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами.
Діяльність Товариства полягає в наступному.
Товариство має власний вебсайт, на якому розміщує усю інформацію щодо замовлення, доставки та придбання автомобілів на торгових майданчиках (аукціонах) США та Канади.
Товариство (виконавець) укладає із замовником договір на придбання авто.
Перелік обов’язкових платежів замовника:
гарантійний платіж;
вартість транспортного засобу;
вартість аукціоного збору, простою на аукціоні у випадку невчасної оплати, несвоєчасного надходження коштів, невчасного вивезення авто з аукціону з будь-яких причин, неможливості розміщення в порт та інші непередбачені витрати (платіж на користь аукціону);
винагорода виконавця;
вартість транспортування транспортних засобів, в тому числі, але не обмежуючись, вартість доставки транспортних засобів територією США та Канади (до порту відправлення);
вартість фрахту контейнера;
вартість послуг порту (розвантаження, експедирування і зберігання);
вартість послуг митного брокера в Україні;
сплата митних платежів.
Обравши автомобіль, замовник укладає з Товариством (виконавцем) договір про надання інформаційно-консультаційних послуг, а саме Товариство (виконавець) надає замовнику за його запитом, передбачені предметом договору такі послуги:
консультація щодо технічних питань користування інформаційними ресурсами (сайтом Товариства (виконавця));
консультація щодо ставок зборів аукціонів, пов’язані з покупкою, зборами за зберігання та іншими стандартними зборами та комісіями, ставок митних платежів, вартості брокерських, експедиторських та поштових витрат, комісії Товариства (виконавця) та інших витрат, які передбачає предмет договору;
консультація щодо вибору автотранспортного засобу (за критеріями замовника);
допомога в отриманні послуг щодо оформлення всіх необхідних документів;
надання калькуляції планової (орієнтовної) вартості та оплата за кошти замовника усіх витрат від придбання транспортного засобу до сплати митних платежів;
участь в інтернет (онлайн) аукціонах з метою купівлі за кошти замовника автомобіля з аукціону через американських інформаційних партнерів.
При цьому контракт з нерезидентом на купівлю автомобіля укладається Товариством з наступним оформленням автомобіля безпосередньо на Товариство та подальшим продажем його замовнику.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації;
2) щодо формування податкового кредиту з ПДВ після дати реєстрації Товариства як платника ПДВ.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» − «г» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ визначено, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з:
постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;
ввезення товарів на митну територію України;
вивезення товарів за межі митної території України.
З метою оподаткування ПДВ до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.
Операції, зазначені у статті 185 розділу V ПКУ, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, звільнених від оподаткування ПДВ, та операцій, до яких застосовується нульова ставка та 7 і 14 відс., оподатковуються ПДВ за ставкою, зазначеною у підпункті «а» пункту 193.1 статті 193 розділу V ПКУ (20 відсотків), яка є основною. Податок становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг (стаття 194 розділу V ПКУ).
Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:
товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
газу, який постачається для потреб населення;
електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Пунктом 190.1 статті 190 розділу V ПКУ визначено, що базою оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості таких товарів, визначеної відповідно до розділу III Митного кодексу України, з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 187.8 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни. Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до підпункту «ґ» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
У разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку (пункт 201.12 статті 201 розділу V ПКУ).
Не відносяться до складу податкового кредиту суми ПДВ, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними /розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ (пункт 198.6 статті 198 розділу V ПКУ).
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питання 1
Оподаткуванню ПДВ підлягають операції, які відповідно пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ, є об’єктам оподаткування ПДВ, а не будь-які платежі.
Так, операція Товариства із ввезення транспортного засобу (автомобіля) на митну територію України є об’єктом оподаткування ПДВ і оподатковуватиметься податком у загальновстановленому порядку. За такою операцією Товариство зобов’язане нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ на дату, встановлену пунктом 187.8 статті 187 розділу V ПКУ, а саме на дату подання митної декларації для митного оформлення. Для цілей нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за такою операцією Товариству необхідно визначати базу оподатковування ПДВ відповідно до пункту 190.1 статті 190 розділу V ПКУ.
Операція Товариства з постачання (продажу) замовнику на митній території України транспортного засобу (автомобіля) є об’єктом оподаткування ПДВ і оподатковуватиметься податком у загальновстановленому порядку. За такою операцією Товариство зобов’язане нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ та скласти на замовника податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни. Для цілей нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за такою операцією Товариству необхідно визначати базу оподатковування ПДВ відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ.
Операція Товариства з постачання замовнику інформаційно-консультаційних послуг або інших послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ визначено на митній території України, є об’єктом оподаткування ПДВ і оподатковуватиметься податком у загальновстановленому порядку. За такою операцією Товариство зобов’язане нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ та скласти на замовника податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни. Для цілей нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за такою операцією Товариству необхідно визначати базу оподатковування ПДВ відповідно до пункту 188.1 статті 188 розділу V ПКУ.
Щодо питання 2
Підстави для включення до складу податкового кредиту сум ПДВ, сплачених частково Товариством при ввезенні транспортного засобу (автомобіля) на митну територію України до дати реєстрації Товариства як платника ПДВ, відсутні.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |