X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.11.2022 р. № 1861/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення (далі – Товариство) щодо застосування до операцій з постачання запасних частин та комплектуючих до транспортних засобів нульової ставки податку на додану вартість з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2022 року № 178 "Деякі питання обкладення податком на додану вартість за нульовою ставкою у період воєнного стану" (далі – Постанова № 178)та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс),і з урахуванням позиції Міністерства фінансів Україниповідомляє.

Як викладено у зверненні,Товариствоє єдиним в Україні виробником гумових шин, покришок і камер. Товариство планує підписати договір з (покупець) на закупівлю за державні кошти шин для транспортних засобів великої та малої тоннажності (34350000-5автомобільні шини до автомобільної техніки) (далі – Продукція) для потреб ЗСУ. Інформуючи про зазначене, Товариствозвертається з наступними питаннями:

1) чи вважається Продукція, що планується до постачання в рамках договору продукцією, що використовується для забезпечення транспорту Збройних сил України?;

2) чи підлягає постачання Продукції оподаткуванню за нульовою ставкою, відповідно до підпункту "г" підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу, згідно якої за нульовою ставкою податку на додану вартість оподатковують операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту Збройних сил України, що бере участь у миротворчих акціях за кордоном України, або в інших випадках, передбачених законодавством з урахуванням норм Постанови № 178?;

3) чи буде достатнім обґрунтуванням для оподаткування Продукції за нульовою ставкою податку на додану вартість зазначення в договорі умови: "дана Продукція постачається виключно для забезпечення наземного військового транспорту Збройних сил України, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави"?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділуІІ Кодексудля цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ Кодексу.

Статтею 5 розділу І Кодексу визначено, що поняття, правила та положення, установлені Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І Кодексу.

У разі якщо поняття, терміни, правила та положення нших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу.

Інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно допункту 20частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VІІІ "Про правовий режим воєнного стану" (далі – Закон № 389-VІІІ), Указом Президента України від 24 лютого 2022 року
64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (далі – Указ № 64/2022) на території України введено воєнний стан.
Указ № 64/2022 затверджено ЗакономУкраїнивід 24 лютого 2022 року № 2102-IX "Про затвердження Указу Президента України"Про введеннявоєнного стану в Україні".

Пунктом 2 Указу № 64/2022 визначенозавдання військовомукомандуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуваннюоб’єднаних сил Збройних Сил України, командуваннямвидів, окремихродіввійськ (сил) Збройних Сил України, управліннямоперативнихкомандувань, командирам військовихз’єднань, частинЗбройних Сил України, ДержавноїприкордонноїслужбиУкраїни, Державноїспеціальноїслужби транспорту, Державноїслужбиспеціальногозв’язку та захистуінформаціїУкраїни, НаціональноїгвардіїУкраїни, СлужбибезпекиУкраїни, СлужбизовнішньоїрозвідкиУкраїни, УправліннюдержавноїохорониУкраїни) разом ізМіністерствомвнутрішніх справ України, іншими органами виконавчоївлади, органами місцевогосамоврядуваннязапроваджувати та здійснюватипередбачені Законом № 389-VІІІ заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захистубезпекинаселення та інтересівдержави.

Правовіосновиоподаткування ПДВ встановленорозділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з підпунктом"г"підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексуза нульовою ставкою оподатковуються операції з постачаннятоварів для заправки (дозаправки) абозабезпечення наземного військового транспорту чиіншогоспеціального контингенту Збройних Сил України, щобере участь у миротворчихакціях за кордоном України, або в іншихвипадках, передбаченихзаконодавством.

З метою виконаннямобілізаційнихзавдань в умовахвоєнного стану, введеного Указом № 64/2022, та відповідно до підпункту"г"підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V КодексуПостановою № 178 визначенокатегоріїустанов, операції з постачанняякимтоварів для заправки (дозаправки) абозабезпечення транспорту для потреб забезпечення оборони України, захистубезпекинаселення та інтересівдержави, оподатковуються за нульовоюставкоюподатку на доданувартість.

Так, до таких установПостановою № 178 віднесеноЗбройніСилиУкраїни, НаціональнугвардіюУкраїни, Службу безпекиУкраїни, Службу зовнішньоїрозвідкиУкраїни, Державнуприкордонну службу України, Міністерствовнутрішніх справ України, Державну службу Україні з надзвичайнихситуацій, УправліннядержавноїохорониУкраїни, Державну службу спеціальногозв’язку та захистуінформаціїУкраїни, іншіутворенівідповідно до законівУкраїнивійськовіформування, їхз’єднання, військовічастини, підрозділи, установи абоорганізації, щоутримуються за рахуноккоштів державного бюджету.

Постанова № 178 набрала чинності з дня їїопублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року.

Щодо питань 1-2

Таким чином, якщо Товариство планує здійснювати операції з постачання Продукціїустанові, яка вказана у зверненні, та на якупокладенообов’язокзапроваджувати та здійснюватипередбачені Законом № 389-VIII заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захистубезпекинаселення та інтересівдержави, то до операцій з постачанняТовариством такоїПродукції повинназастосовуватисянульова ставка податку на доданувартість, відповідно до підпункту "г" підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу та Постанови № 178.

Щодо питання 3

Господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб’єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання, регулюються Господарським кодексом України (далі – ГКУ).

Статтею 67 ГКУ встановлено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.

Таким чином інформація про те, що Продукція, якапостачається, буде використана на чітко визначені цілі, може бути зазначена в договорі на її постачання.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).