Державна податкова служба України розглянула звернення ……………………………………………………… про надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Відповідно до звернення Підприємство здійснює діяльність з продажу товарів та просить роз’яснити йому питання щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) при оплаті клієнтом обладнання частинами.
Правові засади застосування РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року
№ 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до преамбули цього Закону, встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.
Форму та зміст розрахункового документа визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затверджених наказом Міністерства фінансів України
від 21.01.2016 № 13 із змінами та доповненнями (далі – Положення № 13), відповідно до п. 2 розділу II якого фіскальний чек має містити обов’язкові реквізити, зокрема, такі як назва товару (послуги); вартість; якщо кількість придбаного товару (обсяг отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - кількість, вартість одиниці виміру придбаного товару (отриманої послуги), позначення форми оплати (готівковою, електронним платіжним засобом, у кредит тощо), суму коштів за цією формою оплати, валюту операції.
Оскільки питання порушенні у звернення є пов’язаними, тому відповідь на питання 1 – 4 надається одночасно.
Укладення договорів купівлі-продажу, умови здійснення оплати за продані товари регламентовано положеннями Цивільного кодексу України та стосуються виключно правовідносин, які виникають між продавцем та покупцем і не регулюються Законом № 265, та, як результат не належать до компетенції податкових органів.
В залежності від умов договору (домовленостей) між продавцем (постачальником) та покупцем (отримувачем), товари (роботи, послуги) можуть постачатися, зокрема, на умовах часткової оплати та інших не заборонених чинним законодавством способів.
Враховуючи викладене вище, та, як відповідь на питання повідомляємо, що у разі продажу товарів на умовах внесення оплати частинами, кожна розрахункова операція, вчинена Підприємством, може та має бути здійснена із дотримання вимог Закону № 265, супроводжуватись видачею розрахункового документа встановленої форми, змісту, що забезпечить поєднання виданих розрахункових документів у ланцюг, який надаватиме можливість здійснювати ідентифікацію проданих товарів і забезпечить їх відповідність наявному обліку товарів.
Отже, у разі проведення передплати/авансового платежу за складеними договорами на поставку товарів, в яких може бути передбачено, як внесення покупцем авансу, так і відвантаження з подальшою оплатою або з оплатою частинами незалежно від наявності товару, наприклад, при частковій оплаті замовленого товару на загальну суму 8000 грн. та часткової їх оплати споживачем готівкою у сумі 3000 грн., Ви маєте:
- видати споживачу фіскальний чек РРО/ПРРО з відображенням в ньому, зокрема, назв товарів, їх ціни, загальної вартості 8000 грн. та суми оплати, фактично внесеної споживачем 3000 грн;
- відобразити у цьому ж чеку суму 5000 грн. сформованого кредиту, який залишився не сплаченим, як різниця вартості товару та оплати за нього в момент видачі покупцю;
- під час остаточного розрахунку сформувати та видати споживачу чек на суму 5000 грн. погашення кредиту, з відображенням у такому розрахунковому документі реквізитів документу на підставі якого такий кредит було сформовано, що підтверджує остаточну оплату.
Щодо питання 5.
Відповідно до ст. 2 Закону № 265 фіскальний звітний чек («Z–звіті») – це документ встановленої форми, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний фіскальний звітний чек) РРО або ПРРО, що містить дані денного звіту, під час створення якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься відповідно до фіскальної пам’яті РРО або фіскального сервера контролюючого органу.
Отже, «Z-звіт» який буде сформований РРО/ПРРО за відповідний робочий день, буде містити інформацію про обсяг виконаних розрахункових операцій за відповідний день. Тобто в наведеному прикладі продаж дивану у «Z-звіті» буде відображено у день отримання передоплати та у день остаточного внесення коштів за товар.
Щодо питання 6.
Форми чеків та їх приклади, що формуються ПРРО, у форматі XML розміщенні на вебпорталі ДПС за покликанням:
https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/opis-ari-fiskalnogo-servera/opis-ari--kontrolyuyuchogo-organu/ Опис АРІ фіскального сервера контролюючого органу (Єдине вікно подання електронної звітності) версія 15.05.2022;
https://tax.gov.ua/data/files/266945.docx Опис АРІ фіскального сервера контролюючого органу (Єдине вікно подання електронної звітності);
https://tax.gov.ua/data/files/266944.docx Історія оновлень;
https://tax.gov.ua/data/files/263246.zip Приклади;
https://tax.gov.ua/data/files/263447.zip Схеми xsd.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |