X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.02.2023 р. № 217/ІПК/99-00-07-04-01-06

Державна податкова служба України розглянула запит                                       ……………………………………………………………………………………. про надання індивідуальної податкової консультації та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України повідомляє таке.

Товариство, з метою практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи, звернулось із наступними запитаннями:

  1. Підприємство отримало іноземну валюту з банківської установи на відрядження працівника за кордон у сумі 700 $, після повернення з відрядження працівник подав звіт про витрачені валютні кошти (термін відрядження 20.12 - 29.12) залишок грошей після звіту з відрядження залишився 123 $. Згідно з наказом по підприємству початок наступного закордонного відрядження тієї ж підзвітної особи 31.12.2022 р.  

        Чи може підприємство залишки валюти після закордонного відрядження залишити тій же підзвітній особі для здійснення наступного закордонного відрядження початок якого 31.12.2022 р.?

  1. Підприємство отримало іноземну валюту з банківської установи на відрядження працівника за кордон у сумі 1000 $, після повернення з відрядження працівник подав звіт про витрачені валютні кошти та повернув залишок валюти у касу підприємства у сумі 327 $.

        Чи може підприємство видати отриманий з відрядження залишок коштів у той же день іншому працівнику на закордонне відрядження?

Відповідно до ч. 2 ст. 121 Кодексу законів про працю України працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.

Схожу норму містить п. 4 р. І наказу Міністерства фінансів України від 13.03.1998 № 59 «Про затвердження Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон» (із змінами та доповненнями) (далі – Інструкція).

Відповідно до п. 4 р. І Інструкції підприємство, що відряджає працівника, забезпечує його коштами для здійснення поточних витрат під час службового відрядження (авансом). Аванс перераховують на поточний рахунок працівника, операції за яким можуть здійснюватиcя з використанням платіжних карток, або рахунок підприємства, що направляє працівника у відрядження, операції за яким можуть здійснювати з використанням корпоративних платіжних карток.

Працівнику відшкодовуються (за наявності документального підтвердження оплати) понесені у зв'язку зі службовим відрядженням комісійні витрати у разі обміну валюти, суми комісійної винагороди за надані банком послуги, пов'язані з використанням платіжних карток та готівки (з урахуванням особливостей системи фінансових розрахунків у державі відрядження), зокрема відшкодовуються витрати, пов'язані з перерахуванням авансу на поточний рахунок працівника; поверненням коштів з рахунку працівника на відповідний рахунок підприємства; переказом грошових коштів електронними засобами - у безготівковій формі; проведенням безготівкових розрахунків у валюті, відмінній від валюти рахунку платіжної картки; отриманням готівки із застосуванням платіжної картки; конвертацією готівкової іноземної валюти у національну валюту держави відрядження; отриманням виписки банка-емітента платіжної картки.

Відповідно до п. 5 р. ІІІ Інструкції підприємство, що відряджає працівника у відрядження за кордон, забезпечує його авансом у національній валюті держави, до якої відряджається працівник, або у доларах США/євро, або у гривневому еквіваленті за офіційним курсом Національного банку України, встановленим на день подання уповноваженому банку розрахунку витрат на відрядження.

Звітування про використані кошти, які видані на відрядження здійснюється за формою та у порядку встановленому наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2015 № 841 «Про затвердження форми Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядку його складання» (із змінами та доповненнями).

Строки подання Звіту встановлені у підпунктах 170.9.2 та 170.9.3 п. 170.9               ст. 170 Податкового кодексу України. При цьому суми невитрачених коштів повертаються платником податку в касу або зараховуються на банківський рахунок підприємства до чи під час подання зазначеного звіту.

У випадку неповернення невикористаної суми авансу в касу або на рахунок підприємства в банку у встановлені строки, така сума підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.

Водночас, відповідно до абзацу 3 пункту 16 розділу І «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті», затвердженого постановою Правління НБУ від 19.01.2019 № 5 (із змінами та доповненнями) невикористаний залишок ввезеної в Україну готівкової іноземної валюти підлягає оприбуткуванню до каси резидента - суб'єкта господарської діяльності протягом трьох днів і зарахуванню на поточний рахунок в іноземній валюті резидента - суб'єкта господарської діяльності протягом п'яти банківських днів (з часу його оприбуткування до каси).

Відповідь на питання № 1

Зазначена вище норма є єдиною нормою, яка регулює порядок здійснення окремих операцій в іноземній валюті і не містить жодних винятків із загального правила.

Таким чином, для видачі іноземної валюти на відрядження її необхідно отримувати з поточного рахунку в іноземній валюті та заборонено використовувати іноземну валюту, яка була здана (повернена) в касу як невикористаний залишок, навіть у випадку якщо вона буде видаватись тому ж працівникові. 

Відповідь на питання № 2

Підприємство не може видавати здані (повернуті) до каси залишки коштів в іноземній валюті іншим працівникам на відрядження, а повинно забезпечити внесення таких залишків на поточний рахунок підприємства в іноземній валюті з якого її було отримано.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.