X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.11.2022 р. № 1881/ІПК/99-00-09-04-03-06

Державна податкова служба України за результатами розгляду зверненняФОП щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства із ліцензування зберігання пального та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своємупопередньому зверненнівід 05.09.2022 платник податків повідомив, що перебуває на загальній системі оподаткування і, будучи платником ПДВ,здійснює діяльність з роздрібної торгівлі пальним.

19.11.2020 ФОП отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним (далі – Ліцензія № 1) з терміном дії з 13.08.2020 по 13.08.2025.

Згідно із Розпорядженням контролюючого органу, яке було отримано ФОП  23.04.2021, зазначена ліцензія була анульована з причини отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами.

18.06.2021 ФОП отримав іншу ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним з терміном дії до 18.06.2026.

В період з 24.04.2021 року по 18.06.2021 ФОП не здійснював діяльності з роздрібної торгівлі пальним. Проте, у зазначений період на АЗС (місце роздрібної торгівлі пальним) перебували залишки пального, які були придбані раніше під час дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним Ліцензії № 1.

Після отримання індивідуальної податкової консультації на запит від 05.09.2022 для ФОП залишилося незрозумілим питання щодо правового статусу наявних на АЗС залишків пального, придбаного раніше.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступнихзапитань:

1. Які дії, визначені податковим законодавством, відносно законно придбаного і наявного в місцях торгівлі пального має вчинити платник податку у випадку анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним?

2. У випадку анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, яка відповідальність передбачена законодавством за перебування на АЗС залишків пального (придбаного раніше на законних підставах) в період з моменту анулювання до моменту отримання нової ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним?

Щодо питання 1.

Порядок ліцензування виробництва, оптової та роздрібної торгівлі пальним і зберігання пального регулюється Законом України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481).

Відповідно до частини восьмої статті 18 Закону № 481 всі інші закони та нормативно-правові акти, які стосуються виробництва та обігу, зокрема, пального, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 1 Закону № 481 встановлено:

ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у Законі № 481 видів діяльності протягом визначеного строку;

зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;

місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;

роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 481 зберігання пального здійснюються суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.

Суб’єкт господарювання (у тому числі іноземний суб’єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії(частина сімнадцята статті 15 Закону № 481).

Отже, Законом № 481 передбаченоотримання ліцензії на право здійснення діяльності із зберігання пального в якій зазначається місцезнаходження місця такого зберігання. Суб’єкт господарювання може зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання лише в місцях виробництва пального або місцях оптової чи роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії (ст. 15 Закону № 481).

Таким чином, на період дії Ліцензії № 1 ФОП міг не отримувати ліцензію на право зберігання пального в зазначеному у такій ліцензії місці роздрібної торгівлі пальним. Проте, враховуючи, що 23.04.2021ФОП отримав розпорядження про анулювання Ліцензії № 1, він втратив право на зберігання пального в місці роздрібної торгівлі пальним.

Згідно із п. 1 ст. 42 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Враховуючи вищевикладене, платник податку у випадку анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним має самостійно з врахуванням фактичних обставин вчинити на власний розсуд одну із наступних дійдля забезпечення дотримання вимог частини першої статті 15 Закону № 481 про здійснення господарської діяльності із зберігання законно придбаного і наявного в місцях торгівлі пального за наявності ліцензії:

1).отримання відповідної ліцензії на право здійснення діяльності із зберігання такого пального із зазначенням в ній місцезнаходження місць такого зберігання;

2). отримання нової ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним для зберігання такого пального в місцях роздрібної торгівлі;

3). отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним для зберігання такого пального в місцях оптової торгівлі пальним.

Щодо питання 2.

Відповідно до абзацу дев’ятого частини другої статті 17 Закону № 481 у разі зберігання пального без наявності ліцензії до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів - 500000 гривень.

Отже, враховуючи вищевикладене, у випадку анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, за зберігання на АЗС залишків пального (придбаного раніше на законних підставах), в період з моменту анулювання до моменту отримання нової ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, передбачена відповідальність - застосуванняфінансової санкції у вигляді штрафу - 500000 гривеньза зберігання пального без наявності ліцензії.

Слід зазначити, що до зверненняФОП не надано будь-яких первинних документів фіксуючих факти здійснення господарських операцій.

Інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).