X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.11.2022 р. № 1892/ІПК/99-00-07-05-02-06

Державна податкова служба (далі – ДПС) за результатами розгляду звернення Товариства щодо дотримання вимог валютного законодавства під час дії воєнного стану в Україні, та керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), у межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство повідомило про необхідність формування чіткого розуміння граничних строків зарахування валютних коштів від операцій з експорту товарів на рахунок резидента відкритий в банку України.

Враховуючи викладене, товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1) у випадку здійснення операцій з експорту бухгалтерських, аудиторський та консалтингових послуг, не залежно від вартості таких послуг, обмеження, щодо граничних строків розрахунків, та відповідно, обмежень щодо граничних строків перерахування цих коштів на рахунок резидента в банку України з рахунку резидента, що був відкритий за межами України в іноземній фінансовій установі не застосовуються (окрім обмежень, що передбачені договором про надання Товариством таких послуг);

2) у випадку здійснення операцій з експорту бухгалтерських, аудиторський та консалтингових послуг, сума яких є меншою ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», обмеження щодо граничних строків розрахунків, та відповідно, обмежень щодо граничних строків перерахування цих коштів на рахунок резидента в банку України з рахунку резидента, що був відкритий за межами України в іноземній фінансовій установі не застосовуються (окрім обмежень, що передбачені договором про надання Товариством таких послуг).

З метою надання вичерпної відповіді слід зазначити, що згідно зі статтями 6 та 9 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, Законом України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон № 2473), іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону № 2473.

Частиною першою статті 13 Закону № 2473 визначено, що Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Національний банк України має право встановлювати винятки та (або) особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та (або) галузей економіки за поданням Кабінету Міністрів України.

Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів встановлені пунктом 21 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 5 (далі – Положення № 5), і становлять 365 календарних днів.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2473, у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених НБУ. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

У частині другій статті 1 Закону № 2473 термін «товар» вживається у значенні, визначеному Законом України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

Відповідно до абзацу сорок дев’ятого статті 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», товар - будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатної передачі).

Слід зазначити, що на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.02.2019 № 76-р «Про затвердження переліку товарів та (або) галузей економіки, для яких Національний банк має право встановлювати винятки та (або) особливості запровадження заходу захисту, передбаченого абзацом першим частини першої статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції»,Правлінням Національного банку України затверджено постанову від 14.05.2019 № 67 «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі – Постанова № 67).

Пунктом 5 Постанови № 67 визначено, що на послуги, роботи (крім транспортних і страхових послуг та/або робіт), права інтелектуальної власності та (або) інші немайнові права, що експортуються, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, визначені в пункті 21 розділу II Положення № 5, та в пункті 142 постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі – Постанова № 18), не поширюються.

При цьому зазначаємо, щопунктом 142 Постанови № 18 встановлено граничні строки розрахунків з 05 квітня 2022 року за операціями з експорту та імпорту товарів – 180 календарних днів.

Також, пунктом143 Постанови № 18 передбачено, що граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 142 цієї постанови:

1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій;

2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком України за поданням Кабінету Міністрів України відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» винятків та (або) особливостей для окремих товарів та (або) галузей економіки.

Щодо питання 1 і 2 Товариства зазначаємо.

У випадку здійснення Товариством операцій з експорту бухгалтерських, аудиторський та консалтингових послуг, не залежно від вартості таких послуг, обмеження, щодо граничних строків розрахунків не застосовуються.

Водночас, з питання обмеження граничних строків перерахування коштів на рахунок резидента в банку в Україні з рахунку резидента, що був відкритий за межами України в іноземній фінансовій установі, пропонуємо звернутись до Національного банку України який здійснює валютне регулювання спрямоване на регламентацію проведення валютних операцій суб’єктами валютних операцій і уповноваженими установами.

Разом з цим, зазначаємо, що відповідно до пункту 528 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).