Державна податкова служба України розглянула звернення Установи щодо формування податкових зобов’язань з ПДВ та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як викладено у зверненні, у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України матеріальні цінності підлягають відпуску окремим категоріям підприємств, установ та організацій, визначеним відповідними розпорядженнями Кабінету Міністрів України.
На виконання таких розпоряджень Кабінету Міністрів України Установою проводиться відпуск матеріальних цінностей (далі – Товари) таким окремим категоріям отримувачів на безоплатній основі.
З огляду на викладене, Установа просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо виникнення податкових зобов’язань з ПДВ при здійсненні операції з відпуску Товарівв описаній у зверненні ситуації.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до статті 5 розділу І ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ.
У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ.
Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.
Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (частина друга статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі − Закон № 996)).
Правові основи оподаткування ПДВвстановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Пунктом 188.1 статті 188розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:
товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
газу, який постачається для потреб населення;
електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) визначено статтями 187, 198 та 201 розділу V ПКУ. Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 із змінами і доповненнями (далі – Порядок № 1307).
Відповідно до пункту 15 Порядку № 1307 у разі постачання товарів/послуг, крім постачання товарів, базою оподаткування для яких встановлено максимальні роздрібні ціни, база оподаткування яких, визначена відповідно до статей 188 і 189 розділу V ПКУ, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг (зокрема, якщо база оподаткування визначається виходячи із ціни придбання товарів/послуг, звичайної ціни самостійно виготовлених товарів/послуг або балансової (залишкової) вартості необоротних активів і перевищує суму постачання таких товарів/послуг, необоротних активів, визначену виходячи з їх договірної вартості, тобто ціна придбання / звичайна ціна / балансова (залишкова) вартість перевищує фактичну ціну (договірну вартість) постачання), постачальник (продавець) складає дві податкові накладні:одну – на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання, іншу – на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання / звичайної ціни / балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною, або може скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо за кожною операцією з постачання товарів/послуг.
У податковій накладній (в тому числі зведеній), яка складена на суму такого перевищення, робиться позначка відповідно до пункту 8 Порядку № 1307 (15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 розділу V ПКУ, над фактичною ціною постачання). Така податкова накладна отримувачу (покупцю) не надається. При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.
Разом з цим, пунктом 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, не вважаються використаними платником податку в неоподатковуваних податком на додану вартість операціях або операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, товари:
придбані в оподатковуваних ПДВ операціях, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану;
придбані в оподатковуваних ПДВ операціях та передані в державну чи комунальну власність, у тому числі на користь добровольчих формувань територіальних громад, а також надані на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України у період дії воєнного, надзвичайного стану.
Не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, добровольчим формуванням територіальних громад, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладів охорони здоров'я державної, комунальної власності, та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.
До наведених у пункті 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ операцій норми пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ не застосовуються.
Виходячи з опису питання і фактичних обставин, що наявні у зверненні, та враховуючи норми ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, ДПС відзначає, що передача (відпуск) Товарів здійснюється Установою на безоплатній основі (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій) як окремим категоріям підприємств, установ та організацій, визначеним відповідними розпорядженнями Кабінету Міністрів України, на підставі таких розпоряджень, так і перерахованим у пункті 321 підрозділу 2 розділу XXПКУ суб’єктам для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. При цьому окремі отримувачі Товарів можуть одночасно належати до обох категорій отримувачів.
Зважаючи на викладене, ДПС повідомляє.
1. ОпераціїУстановиз передачі (відпуску) Товарів на безоплатній основі (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій) окремим категоріям отримувачів, перерахованим у пункті 321 підрозділу 2 розділу XXПКУ,для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів державине є постачанням товарів та послуг для цілей оподаткування ПДВ (крім випадку, якщо такі операції з постачання оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ).
Відповідно, за такими операціями обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ та складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної у Установи не виникає, а також, як визначено останнім абзацомпункту 321 підрозділу 2 розділу XXПКУ, не здійснюється донарахування податкових зобов’язань згідно з пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу.
2. Операції Установиз передачі (відпуску) Товарів на безоплатній основі (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій) окремим категоріям отримувачів, визначених відповідними розпорядженнями Кабінету Міністрів України, та які не перераховані у пункті 321 підрозділу 2 розділу XXПКУ, є об’єктом оподаткування ПДВ.
При цьому, оскільки обов’язок з передачі (відпуску) ТоварівУстановою на безоплатній основі (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій) визначено розпорядженнями Кабінету Міністрів України, то ціна таких Товарів розглядається як ціна, що підлягає державному регулюванню, відповідно, база оподаткування ПДВ вказаних операцій у даному випадку становитиме 0 грн, а обов’язкущодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ згідно з пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ у Установи не виникає.
За такими операціямиУстанова зобов’язана скласти тазареєструвати в ЄРПН податкові накладні на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання (0 грн).
3. Операції Установиз передачі (відпуску) Товарів на безоплатній основі (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій) окремим категоріям отримувачів, які не визначені відповідними розпорядженнями Кабінету Міністрів України, та які не перераховані у пункті 321 підрозділу 2 розділу XXПКУ, а також операції Установиз передачі (відпуску) Товарів із застосуванням будь-якої форми розрахунків, є об’єктом оподаткування ПДВ, а ціни на такі матеріальні цінності неє регульованими.
За такими операціямибаза оподаткування ПДВ визначатиметься згідно з пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ і у даному випадку не може бути нижче ціни придбання таких матеріальних цінностей. За операціями, в яких ціна постачання Товарів визначена нижче ціни їх придбання,Установазобов’язана нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ та з урахуванням правил, передбачених пунктом 15 Порядку № 1307, скласти дві податкові накладні:
одну – на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання;
іншу – на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання над фактичною ціною.
4. Операції Установиз передачі (відпуску) Товарів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2022 року № 178 "Деякі питання обкладення податком на додану вартість за нульовою ставкою у період воєнного стану" як на безоплатній основі (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій) так і із застосуванням будь-якої форми розрахунків, оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ.
Разом з цим ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться мова у зверненні,необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |