X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.11.2022 р. № 1933/ІПК/99-00-24-03-03-05

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається згідно норм Кодексу, які діяли у 2021  році.

Банк……. у своєму зверненні повідомив, що укладає договори добровільного медичного страхування працівників…..та членів…. з АТ …. як страховиком.

Відповідно до умов договорів страхувальник може вноситиз міни в список застрахованих осіб, зокрема виключати із списку будь-якузастраховану особу. Дія договору щодотакої особи припиняється, а сплачені страхові платежі за період що залишився до закінчення строку дії договору по відношенню до зазначеної застрахованої особи страхових повертає страхувальнику.

На практиці є випадки, коли зі списку необхідно виключити застрахованих осіб, зокрема у зв’язку з їхсмертю. При цьому сума страхових платежів була включена до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу таких осіб.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію чи повертається з бюджету сума сплаченого податку на доходи фізичних осіб і військового збору у разі повернення страховиком сумстрахових платежів, сплачених роботодавцем на користь працівників та членів…., які були виключенізі списку та чи є для цілей оподаткування сплата роботодавцем страхових платежів на користь працівників та членів…. за договором страхування доходом, наданим таким платникам податків у негрошовій формі? 

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента є загальниймісячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 Кодексу встановлено виключний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Водночас перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема сума страхових платежів (страхових внесків) за договорами добровільного медичного страхування, сплачена будь-якою особою – резидентом за платника податкучи на його користь, крім випадків, визначених у п.п «а» – «в» п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу (п.п. 164.2.16 п. 164.2
ст. 164 Кодексу).

Пунктом 167.1 ст. 167 Кодексу передбачено, що ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 ст. 167 Кодексу).

Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16 1підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16 1підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 16 1підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичнихосіб та військовогозборудо бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.

Відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, поняттяякого наведено у п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок (військовий збір) ізсуми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору, встановлену п.п. 1.3 п. 16  1підрозділу 10 розділу XX Кодексу.

Таким чином, суми страхових платежів (страхових внесків), що сплачуються юридичною особою (роботодавцем) за договорами добровільного медичного страхування працівників, включаються до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу таких працівників та оподатковуються відповідно до п.п 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, крім випадків, визначених у п.п «а» – «в» п.п. 164.2.16 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, податком на доходи фізичних осіб без урахування коефіцієнту, визначеного п. 164.5 ст. 164 Кодексу та військовим збором. При цьому нормами п. 16 1підрозділу 10 розділу XX Кодексу не передбачено застосування для військового збору коефіцієнта, встановленого п. 164.5 ст. 164 Кодексу.

Крім того, роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (п.п. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу).

Враховуючи зазначене, у разі якщо юридичній особі (страхувальнику) повертається страховою компанією (страховиком) сума страхового платежу внаслідок виключення фізичних осіб зі списку працівників та членів…. за яких були раніше сплачені зазначені страхові платежі, то юридична особа має право здійснити перерахунок сум нарахованого доходу та сум утриманого податку на доходи фізичних осіб і військового збору.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексутимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема,статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно із п.п. 69.9п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.