X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.11.2022 р. № 1968/ІПК/99-00-24-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) резидентом Дія сіті, та в межах компетенції повідомляє.

Юридична особа у своєму зверненні зазначила, що набула статусу резидента Дія Сіті та просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. У разі сплати юридичною особою за своїх працівників щомісячного мінімального страхового внеску, розрахованого як 22 відс. від мінімальної заробітної плати для обчислення пенсії працівникам буде враховуватись розмір мінімальної заробітної плати чи нарахована та сплачена середньомісячна винагорода у розмірі не менше, ніж еквівалент 1200 євро за офіційним курсом гривні, щодо євро? (Якщо в даному випадку для обчислення пенсій працівникам враховуватись буде виключно розмір мінімальної заробітної плати, просимо надати рекомендації, щодо дій
юридичної особи та/або їх працівників для обчислення пенсії саме з нарахованої та сплаченої середньої місячної винагороди у розмірі не менше, ніж еквівалент 1200 євро за офіційним курсом гривні, щодо євро).

2. Чи має право юридична особаяк резидент Дія Сіті одноособово або за згоди працівників, які є застрахованими особами, щомісячно сплачувати єдиний внесок у розмірі більшому, ніж мінімальний страховий внесок?

3. Чи має право працівник як застрахована особа юридичної особи – резидента Дія Сіті одноособово або за згоди роботодавця, додатково до сплаченого юридичною особою єдиного внеску, щомісячно сплачувати єдиний внесок у розмірі більшому, ніж мінімальний страховий внесок? Якщо так, то просимо деталізувати порядок та алгоритм дій, як для працівника, так і для роботодавця.

4. У разі сплати юридичною особою за своїх працівників щомісячного мінімального страхового внеску, розрахованого як 22 відс. від мінімальної заробітної плати для обчислення матеріального забезпечення щодо допомоги, як по тимчасовій непрацездатності, так і по вагітності та пологах, буде враховуватись розмір мінімальної заробітної плати чи нарахована та сплачена середньомісячна винагорода у розмірі не менше, ніж еквівалент 1200 євро за офіційним курсом гривні, щодо євро? (Якщо в даному випадку для обчислення матеріального забезпечення щодо допомоги, як по тимчасовій непрацездатності, так і по вагітності та пологах, враховуватись буде розмір мінімальної заробітної плати просимо надати рекомендації щодо дій юридичної особита/або їх працівників, для обчислення матеріального забезпечення саме з нарахованої та сплаченої середньої місячної винагороди у розмірі не менше, ніж еквівалент 1200 євро за офіційним курсом гривні, щодо євро).

Щодо другого та третього питання

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня  2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Відповідно до частини 14¹ ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платника – резидентаДія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої, п. 10 частини другої
ст. 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», встановлюється:

а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», – у розмірі мінімального страхового внеску;

б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», – у розмірі мінімального страхового внеску.

При цьому мінімальний страховий внесок – це сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої
ст. 1 Закону № 2464).

Частиною п'ятою ст. 8 Закону № 2464 визначено, що єдиний внесок для всіх платників єдиного внеску (крім пільгових категорій) встановлюється у розмірі 22 відсотка.

Враховуючивикладене, якщорезидентом ДіяСіті(роботодавцем)булосплаченостраховийвнесок у розмірі не меншемінімального страхового внеску, то відсутнізаконодавчіпідстави для самостійноїсплатирезидентами Дія Сіті та їх працівниками єдиноговнеску з фактично отриманого доходу у вигляді заробітної плати та/або винагороди.

Щодо першого та четвертого питання

Питання стосовно обчислення пенсії працівникам та матеріального забезпечення щодо допомоги, як по тимчасовій непрацездатності, так і по вагітності та пологах не належить до компетенції Державної податкової служби України.

Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того,тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідноізп.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п.52.2 ст.52 Кодексу).