Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
….. (далі - Товариство) у своєму зверненні повідомило, що є юридичною особою приватного права та має статус платника ПДВ.
При цьому Товариство на підставі договорів і орендує земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у фізичних осіб (орендодавців), які розташовані на території Херсонської області де ведуться бойові дії. На вказаній території органи державної влади та місцевого самоврядування, тимчасово, не здійснюють свої повноваження. Крім того, деякі орендовані землі засмічені вибухонебезпечними предметами та/або деяких наявні фортифікаційні споруди.
Таким чином, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
Щодо другого та третього питання
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу, відповідно до п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Згідно з п.п. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п. 170.1 ст. 170 Кодексу.
Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу).
Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу).
Порядок оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) визначено п. 170.1 ст. 170 Кодексу, згідно з п.п. 170.1.1 якого податковим агентом платника податку – орендодавця щодо його доходу від надання в оренду (емфітевзис) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар.
При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.
Відповідно до п.п. 170.1.4 п. 170.1 ст. 170 Кодексу доходи, зазначені у п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 Кодексу, оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати) за ставкою 18 відс., визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюються у порядку,
встановленому ст. 168 Кодексу.
Так, відповідно до п.п. 168.4.9 п. 168.4 ст. 168 Кодексу суми податку на доходи фізичних осіб і військового збору, нараховані, зокрема податковим агентом з доходів за здавання фізичними особами в оренду (суборенду, емфітевзис) земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості), сплачуються таким податковим агентом до відповідного бюджету за місцезнаходженням таких об’єктів оренди (суборенди, емфітевзису).
Враховуючи викладене, у разі якщо юридичною особою (орендарем) нараховується (виплачується) дохід у вигляді орендної плати фізичним особами (орендодавцям), то такий дохід включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах, незалежно від того, що земельні ділянки, які орендуються, тимчасово знаходяться у зоні де ведуться бойові дії.
Також повідомляємо, що реквізити рахунків для сплати податків, зборів та платежів до державного та місцевих бюджетів розміщено на офіційному вебпорталі ДПС за адресою: https://tax.gov.ua/rahunki-dlya-splati-platejiv.
Крім того, питання щодо необхідності виконання Товариством як орендарем обов'язку сплати доходу у вигляді орендної плати на користь фізичних осіб – орендодавців не належить до компетенції Державної податкової служби України.
Зауважуємо, що відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексутимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема,статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно із п.п. 69.9п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу для платниківподатків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктомКодексу.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |