X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.11.2022 р. № 1985/ІПК/99-00-07-04-01-06

Державна податкова служба України розглянула звернення
фізичної особи – підприємця   (далі – Підприємець)
про надання індивідуальної податкової консультації, що надійшло з Головного управління ДПС у   області листом від  
№   (вх. ДПС №   від  ), та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Відповідно до звернення, Підприємець здійснює діяльність у сфері торгівлі та надає для оплати (в контексті звернення) виключно реквізити свого поточного рахунку у форматі IBAN.

Підприємець просить надати роз’яснення щодо правових засад застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО).

Правові засади застосування РРО/ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року
№ 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та
нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Відповідно до преамбули цього Закону, встановлення норм щодо незастосування РРО/ПРРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.

За визначенням, наведеним у статті 2 Закону № 265, розрахункова
операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки
оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Обов’язок застосування РРО/ПРРО залежить не від форми розрахункових операцій та/або способу оплати обраного покупцем (споживачем), наявності того чи іншого зареєстрованого виду господарської діяльності, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують господарські операції суб’єкта господарювання (далі – СГ), які чітко визначенні нормами прямої дії Кодексу та Закону № 265, якими встановлено загальні правила реєстрації та здійснення розрахункових операцій.

Тобто, у разі здійснення Підприємцем розрахункових операцій у розумінні
Закону № 265, застосування РРО/ПРРО є обов’язковим, у встановленому цим Законом порядку.

Окремо зазначаємо, що Закон № 265 регулює питання застосування РРО/ПРРО при продажу товару, а не визначає вимоги до позначення рахунків згідно Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, який затверджений постановою Правління Національного банку Україні
від 11.09.2017 № 89 «Про затвердження нормативно-правових актів Національного банку України з бухгалтерського обліку» (далі –
Постанова № 89).

До того ж, Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, яка затверджена Постановою № 89, та її норми стосуються бухгалтерського обліку банків та банківських операцій і не стосується СГ та господарських операцій, які ними проводяться.

Ідентифікація джерела надходжень не має значення для визначення обов’язку щодо застосування РРО/ПРРО, а здійснення такої ідентифікації, що не пов’язана з обов’язком виконання вимог податкового та іншого пов’язаного з ним законодавства, відпоститься до компетенції банків, які безпосередньо обслуговують Ваші рахунки, та Національного банку України.

Надаючи відповідь на поставлене у зверненні питання повідомляємо.

Якщо Підприємець надає покупцю для оплати за товар реквізити поточного рахунку в форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010, то у такому випадку застосування РРО/ПРРО не є обов’язковим, оскільки така операція є різновидом банківської операції, незалежно від обраного покупцем способу оплати.

У випадку використання продавцем будь-яких електронних платіжних засобів та надання їх реквізитів, як способу оплати товарів (послуг) споживачу, застосування РРО/ПРРО для такого продавця є обов’язковим, не зважаючи на те, що форма оплати у таких випадках буде безготівкова.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію та діє в межах законодавства яке було чинним на момент надання такої консультації.