Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо реалізації пального та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що Товариство здійснює наступні види діяльності:
Основний: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами;
Інші: 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами;
46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту;
46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення;
47.30 Роздрібна торгівля пальним;
47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу інтернет;
49.41 Вантажний автомобільний транспорт;
63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність.
Товариство отримало ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним від 01.07.2019, на період з 01.07.2019 по 01.07.2024, та зареєструвалось 09.08.2019 платником акцизного податку.
Основною діяльністю є надання послуг своїм клієнтам по заправці їх автотранспорту за допомогою електронних засобів (POS-терміналів, паливних карток, смарт-карт чи паливних талонів) на автозаправних станціях (далі – АЗС) постачальників пального.
До звернення Товариства додано копії договорів:
- договір від 24.06.2021, укладений між клієнтом і Товариством, згідно з яким клієнту при пред’явленні картки відпускається пальне на торгових точках (АЗС), з якими Товариство уклало договір на відпуск клієнту товарів, в т.ч. пального, з використанням карток (далі – договір 1);
- договір поставки товарів партіями з використанням смарт-карт від 20.11.2020, укладений між постачальником (користувачем АЗС) та Товариством на придбання товарів, в т.ч. пального, за допомогою смарт-карт, пред’явлених довіреною особою Товариства (далі – договір 2);
- договір поставки нафтопродуктів оптовими партіями від 23.11.2020, укладений між постачальником та Товариством на придбання пального (далі – договір 3);
- договір купівлі-продажу товарів на АЗС з використанням пластикових смарт-карт від 07.12.2017, укладений між продавцем та Товариством на передачу (поставку) товарів, в т.ч. пального, продавцем довіреним особам Товариства з використанням пластикових смарт-карт (далі – договір 4);
- договір купівлі-продажу товарів з використанням паливних талонів від 15.04.2020 укладений між продавцем та Товариством на отримання товарів, в т.ч. пального, уповноваженим представником (повіреним) Товариства – пред’явником паливних талонів (далі – договір 5).
Згідно з умовами договорів, укладених між постачальниками пального і Товариством, відпуск пального здійснюється шляхом заправки транспортних засобів на АЗС на підставі пред’явлення покупцем (довіреною особою або представником покупця) або смарт-картки (договір 2), або картки на пальне (договір 3), або пластикової смарт-карти (договір 4), або паливного талону (договір 5).
Згідно з умовами договору 1, укладеного між клієнтом і Товариством, поставка нафтопродуктів здійснюється при пред’явленні картки через мережу торгових точок (АЗС), з якими Товариство уклало договір на відпуск клієнту товарів, в т.ч. пального.
В зв’язку з цим залишків пального, місць зберігання та власних або орендованих АЗС та складів Товариство не має.
Товариство не здійснює фізичне отримання чи передачу пального і не має в розпорядженні місць зберігання пального - передача пального здійснюється на АЗС постачальників безпосередньо в паливні баки клієнтів Товариства.
Як зазначено у зверненні, Товариство не отримує вхідних акцизних накладних від постачальників пального та не має обсягів постачання для реєстрації акцизних накладних.
Товариство фактично організовує клієнтам технічну можливість отримати пальне на АЗС різних постачальників, здійснює облік отриманого клієнтами пального та забезпечує розрахунки за це пальне як з постачальниками, так і з клієнтами.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи повинно Товариство залишатися платником акцизного податку?
2. Якщо так, чи необхідно Товариству складати та реєструвати акцизні накладні та яким чином?
3. Якщо ні, то які дії необхідно здійснити Товариству з метою скасування статусу платника акцизного податку?
Щодо питання 1.
Відповідно до п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу платниками акцизного податку є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий.
Пальне – нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу (п.п. 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Згідно з п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI Кодексу – будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв’язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155, талон – це спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на автозаправній станції фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.
Отже, якщо Товариство здійснює продаж пального з використанням карток, при цьому фізичний відпуск пального здійснює інша особа на точках обслуговування (АЗС) за умови пред’явлення таких карток користувачем картки та їх активації (реєстрації) на АЗС, то в такому випадку реалізацію пального в розумінні п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу здійснює саме особа, яка здійснює таку фізичну передачу (відпуск, відвантаження) пального (в тому числі за паливними картками, реалізованими Товариством іншим суб’єктам господарювання).
Таким чином, враховуючи вищевикладене, за описаних у зверненні Товариства умов, воно не здійснює реалізацію пального в розумінні п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, тому у Товариства відсутній обов’язок щодо реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального.
Щодо питань 2 та 3.
Згідно з п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Оскільки фізичну передачу (відпуск, відвантаження) пального іншим особам на підставі карток здійснюється АЗС, а не Товариством, у цьому випадку акцизні накладні мають складатися та реєструватися, у порядку визначеному статтею 231 Кодексу, суб’єктом господарювання, який здійснює таку фізичну передачу (відпуск, відвантаження) пального.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2019 № 408 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового» затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі – Порядок № 408).
Відповідно до п. 12 Порядку № 408 виключення платника акцизного податку з реєстру платників здійснюється, зокрема, в разі, коли відповідна особа подає заяву про анулювання реєстрації у зв’язку з припиненням діяльності з реалізації пального або спирту етилового. Заява надсилається у порядку, встановленому для реєстрації, та розглядається контролюючим органом протягом трьох робочих днів після її надходження. У такому разі датою анулювання реєстрації платника акцизного податку є дата виключення його з реєстру платників.
Анулювання реєстрації платника акцизного податку проводиться за умови, що в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового дорівнюють нулю значення показників обсягів залишків пального / спирту етилового, що обліковуються за таким платником, всіма його акцизними складами / акцизними складами пересувними та кодами товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД.
Таким чином, якщо Товариство не здійснює операцій з реалізації пального у розумінні п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, воно може звернутись до контролюючого органу із відповідною заявою про анулювання реєстрації платником акцизного податку.
Інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |